۶ نشانه کمبود ویتامین D در بدن

۶ نشانه کمبود ویتامین D در بدن

۶ نشانه کمبود ویتامین D در بدن

ویتامین D در جذب کلسیم به بدن کمک می‌کند که برای تقویت رشد استخوان‌ها ضروری است. کمبود این ویتامین می‌تواند بر سلامت کلی انسان تاثیرگذار باشد. سطح کمتر از ۲۰ نانوگرم در میلی‌لیتر نشان‌دهنده کمبود ویتامین D است. در روزهای کرونایی بهتر است با عوامل کمبود این ویتامین آشنا شویم چراکه تامین آن می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.


نشانه های کمبود ویتامین D
1- بیمار شدن مکرر:
زمانی که بدن با کمبود ویتامین D مواجه باشد بر سیستم ایمنی بدن اثر منفی می گذارد و انسان  را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی ،آنفولانزا، آلرژی آسم و اگزما می کند.
2- درد عضلانی شدید :
کمبود ویتامین D می تواند موجب ضعف عضلات و بروز دردهای عضلانی مزمن در بزرگسالان و کودکان شود .
3- بهبودی کند زخم ها :
اگر بهبودی زخم های بدن به کندی انجام شود میتواند از نشانه هایکمبود ویتامین D باشد .سطوح ناکافی ویتامین D میتواند روند بهبودی را مختل کند یا کاملا آن را در معرض خطر قرار دهد .
4- خستگی مداوم:
ویتامین D سطوح انرژی را افزایش می دهد و انسان را برای مدت طولانی تر فعال نگه می دارد .اگر در وسط روز با احساس خستگی شدید مواجه می شودید سطوح ویتامین D بدن خود را بررسی کنید .
5- افت سلامت استخوان ها 
ضعف استخوان ها یکی از نشانه های کمبود ویتامین D است کمبود ویتامین D و ویتامین کلسیم میتواند آسیب های استخوانی را افزایش دهد و موجب کمر درد و خطر شکستگی و آسیب دیدگی را بیشتر کند .
6-ریزش مو :
یکی از دلایل شکستگی و ریزش مو کمبود ویتامین دی است آلوپسی یک بیماری خود ایمنی است که به واسطه ریزش مو تعریف می شود و میتواند با کمبود ویتامین D مرتبط باشد. 


راه های تامین ویتامین D :
انواع ماهی ها نظیر سالمون، تن و ساردین، زرده تخم مرغ ، قارچ و خوراکی های غنی شده با ویتامین دی مانند شیر گاو و یا شیر سویا و آب پرتغال را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و همچنین قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید میتواند به تولید ویتامین D در بدن کمک کند .

منبع:سلامت نیوز