خبرگزاری ایسنا | احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری

خبرگزاری ایسنا | احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری

افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری

غلامرضا حیدری با اشاره به فعالیت‌های مرکز علمی پژوهشی پیشگیری و کنترل دخانیات، اظهار کرد: رسالت اصلی این مرکز تحقیقاتی ایجاد مستندات قابل قبول علمی در حوزه دخانیات، شیوه‌های درمانی، اثرات، برنامه‌ها و قوانین این حوزه جهت ترغیب سیاستگذاران و برنامه‌ریزان برای تدوین و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مناسب کنترل دخانیات است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه دیابت یکی از ریزفاکتورهای بزرگ و از علل اصلی مرگ و میر در کشور ماست، ادامه داد: بر اساس مستندات جهانی مصرف دخانیات در بیماران با قندخون بالا منجر به بروز دیابت و افزایش عوارض آن شده و همچنین درمان‌های منجر به کنترل دیابت را تحت‌الشعاع قرار داده و درمان را ناموفق می‌کند؛ بنابراین با توجه به سنگینی بار بیماری دیابت در کشور، توجه به این مساله از سوی مسئولان و پزشکان یک ضرورت است.

حیدری با تشریح نحوه اجرای این طرح گفت: طی یک برنامه هماهنگ مقرر شده برخی از مطب‌های فعال در زمینه درمان دیابت، ارایه خدمات ترک دخانیات در بیماران دیابتی را در دستور کار خود قرار دهند، در این راستا تاکنون 100 مطب فعال در زمینه کنترل دیابت، آموزش‌های لازم را کسب کرده و به ارایه خدمت به مراجعان می پردازند.

 وی ادامه داد: براساس دستورالعمل جدید برای درمان دیابت در افراد سیگاری؛ باید  ترک مصرف دخانیات همزمان با درمان دیابت آغاز شود.

 وی با اشاره به برخی از عوارض دیابت به مشکلات شبکیه چشم، بیماری‌های کلیوی و عصبی عضلانی اشاره کرد و گفت: درصورت درمان دیابت در افراد سیگاری جلوگیری از بروز این عوارض از شانس بیشتری برخوردار است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، قطع مصرف دخانیات در افراد دیابتی به کنترل و درمان موفق‌تر دیابت کمک می‌کند، بنابراین برنامه‌های ترک سیگار در بیماران دیابتی باید جدی تلقی شود.

 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic