شیوه های انکار بیماری دیابت!

شیوه های انکار بیماری دیابت!

چهار شیوه انکار بیماری دیابت

افراد مختلف در برابر خبر ابتلا به دیابت و بروز نشانه‌های آن واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. از قضا این واکنش‌ها در تمام طول عمرشان و در موقعیت‌های دیگر هم همیشه حضور دارند؛ اما در اصل برخورد با این مشکلات مهم بوده که برخی از بیماران از بار مسئولیت بیماری دیابت فرار کرده و شرایط را وخیم تر می کنند. اگر به بیماری دیابت مبتلا شده اید، لازم به این همه نگرانی و انکار بیماری دیابت (refusing treatment for diabetesنیست. فقط با مراجعه به پزشک دیابتولوژیست و کمک گرفتن از یک مشاور سلامت می‌توانید مانند افراد عادی زندگی کنید.

 در این مطلب دیابتوس 4 حالت دفاعی در برخورد با دیابت را بررسی کرده و رفتار شما را شناسایی می‌کند.

نادیده گرفتن بیماری دیابت

نادیده گرفتن بیماری دیابت

1-انکار: شایع‌ترین واکنش افراد نسبت به نشانه‌های آشکار دیابت انکار و نادیده گرفتن آن است. افراد تصور می‌کنند اگر به تغییرات جسمانی پیش آمده که گاهی آزاردهنده هم هستند بی محلی کنند این نشانه‌ها همانطور که خود به خود به وجود آمده‌اند، خود به خود هم از بین می‌روند. اما متاسفانه احتمالا شما بهتر از ما می‌دانید که با نادیده‌گرفتن نشانه‌ها نه تنها دیابت بهبود پیدا نمی‌کند بلکه کم کم بدتر هم می‌شود.

ویدیو مرتبط: دیابت و روش های پیشگیری و درمان - قسمت اول

 

2-اجتناب: باور غلطی در میان افراد وجود دارد مبنی براینکه که اگر از مسئله پیش آمده دوری کنند و در آن دخالتی نکنند، بهتر است. موارد متعددی مشاهده می‌شوند که افراد سعی می‌کنند از موقعیت‌هایی که نشانه‌های دیابت را در آن‌ها مشاهده کرده‌اند اجتناب کنند. انگار آن موقعیت‌ها و شرایط محیطی را علت دیابت می‌دانند و نه بدن خودشان. باز هم متاسفانه این اجتناب باعث شروع دیرهنگام اقدامات تشخیصی و درمانی و کنترل دیابت شده و ممکن است وضعیت بدنی مبتلایان را وخیم‌تر کند.

 

اجتناب بیماری دیابت

مطلب مرتبط: نکات مهم وعده غذایی آزاد برای مبتلایان به دیابت

 

3-انزوا: یکی از رنج‌آورترین واکنش‌ها نسبت به آگاهی فرد از ابتلای خود به دیابت انزوای خودخواسته فرد دیابتی است. به این معنی که شخص دیابتی احساسات منفی و افکار به شدت دردناکی را تجربه می‌کند و کم کم سعی می‌کند با دور شدن از دیگران برای آنها به اصطلاح مشکل و زحمتی ایجاد نکند و با محدودیت‌ها و تغییرات بدنی و ملاحظات درمانی خود باعث آزار دیگران نشود.

4-انفجار: شدیدترین نوع واکنش به دیابت انفجار هیجانات منفی است. یعنی مثلا شخص به شدت گریه می‌کند و دچار افسردگی می شود یا اینکه به شدت دچار استرس شده و با خشم شدید نسبت به اطرافیان واکنش نشان می‌دهد و آن‌ها را در بیماری خود مقصر می‌داند. این واکنش هم مانند سایر واکنش‌های ایجاد شده متاسفانه در امر درمان و کنترل دیابت ایجاد اختلال کرده و حتی در روابط فردی شخص هم اختلال ایجاد می‌کند.

مطلب مرتبط: دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟

 

سخن آخر با شما عزیزان

حالا که با این 4 واکنش دفاعی آشنا شدید، کمی فکر کنید و سعی کنید به یاد آورید اولین واکنش خودتان نسبت به بروز نشانه‌های دیابت و یا اعلام اینکه مبتلا به دیابت هستید چه بود. در آن لحظات واکنش شما چه بود؟ آیا هنوز هم خرده واکنش‌هایی از آن جنس به مراحل جدید درمانی نشان می‌دهید؟ شما با بیان تجربیات و هیجانات خود در مورد دیابت به ما در مسیر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در مورد دیابت کمک شایانی خواهید نمود. فراموش نکنید هرچه دیرتر به فکر درمان باشید، مسیر را برای بروز عوارض دیابت باز کرده و دچار مشکلات شدیدتری می‌شوید.

منبع: joslin.org


تاثیر دیابت بر ریزش مو و نکات جالب آن
مصرف قهوه تلخ وکاهش ابتلا به دیابت
بیماری دیابت و روزه داری به همراه سوالات رایج
قلب دیابتی ها و 10 سوال حیاتی