بیماری‌ لثه‌ دیابت، زنگ خطری برای شما

بیماری‌ لثه‌ دیابت، زنگ خطری برای شما

ارتباط تنگاتنگ لثه و دیابت

عارضه لثه دیابت ((Diabetes and gums، یکی دیگر از عوارض است که به دلیل کنترل نشدن دیابت نوع 1 یا نوع 2  پدید می آید. بر اساس تحقیقات انجام‌شده توسط انجمن ملی دیابت انگلستان افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر بیماری‌های لثه قرار می‌گیرند و میزان خطر با طولانی‌تر شدن دوره عدم کنترل قند خون افزایش می یابد.

دیابتوس در این مقاله دیدگاه دکتر جاستین داریبلن را در خصوص این بیماری ارائه می‌دهد.

دکتر جاستین داریبلن متخصص داخلی در وست همپشایر توضیح می‌دهد: «عوارض دیابت زیاد هستند که اگر به آنها توجه نشود در یک بیمار به شکل های مختلف ظاهر می شود.  بالا بودن غلظت قند خون ناشتا می‌تواند موجب آسیب اعصاب، رگ‌های خونی، قلب، کلیه‌ها، چشم‌ها و پاها شود. به همین دلیل، لثه‌ها نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار بگیرند. ازآنجایی‌که سطح بالای قند خون منجر به آسیب دیدن رگ‌های خونی می‌شود، این موضوع باعث کاهش انتقال اکسیژن و مواد تغذیه‌ای به لثه‌ها می‌شود و احتمال عفونت‌های لثه و استخوان‌ها را بیشتر می کند.»

دکتر داریبلن همچنین باور دارد: «میزان بالای قند خون ناشتا می‌تواند میزان گلوکز را در بزاق دهان افزایش دهد و این امر زمینه را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند و خطر بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد.»

بیماری لثه دیابت

درعین‌حال بیماری‌های شدید لثه هم به‌نوبه خود می‌تواند کنترل قند خون را مختل کند و احتمال عوارض لثه دیابتی را بالا ببرد.

این کارشناس دیابت افزود: «التهاب و عفونتی که در لثه‌ها اتفاق می‌افتد، به جریان خون وارد شده و به سیستم ایمنی بدن که بر کنترل قند خون تأثیر می‌گذارد، آسیب می‌زند.»

انجمن متخصصان دیابت توصیه می‌کند که هر فرد پس از تشخیص اولیه بیماری دیابت، باید دندانپزشک خود را مطلع کرده و تحت معاینه کامل قرار بگیرد.

برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم ویدئو مصاحبه دکتر کلباسی در مورد عوارض دیابت و راه حل های آن را مشاهده کنید.

علائم بیماری لثه در مبتلایان به دیابت چیست؟

- دندان‌های شل

- لثه‌های متورم و قرمز

- تنفس بدبو طولانی‌مدت

- از بین رفتن لثه و افتادن شکاف بین دندان‌ها

- خونریزی دهان هنگام مسواک کردن یا غذا خوردن

- وجود چرک در اطراف دندان (آبسه)

لثه و دیابت

راه های پیشگیری و درمان لثه دیابتی

1.نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه گازدار، نوشابه‌های انرژی زا و آب لیمو را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید. این نوشیدنی‌ها مینای دندان را تخریب کرده و زمینه ایجاد آسیب‌های لثه‌ای را فراهم می‌کند. (چای سبز نوشیدنی مناسبی برای دیابتی‌ها است)

2. با پایان هر وعده غذایی صبحانه،نهار، شام از نخ دندان استفاده کنید.

3. 2 بار در روز مسواک بزنید. همچنین با همان مسواک به آرامی لثه‌های خود را تمیز کنید.

4. تمیز کردن زبان را فراموش نکنید. بعضی مسواک‌ها دو رو دارند؛ پشت مسواک‌ها طراحی شده تا زبان را با آنها پاک کنید. گاهی حتی با مسواک زدن دقیق بر روی زبان پلاک‌هایی باقی میماند و فرصت بیماری لثه در افراد دیابتی را ایجاد می کند. 

5.در صورت مشاهده کردن علائم لثه، حتما سالی یکبار دندانپزشک باید دندان‌های شما را معاینه کند.

مطلب مرتبط: عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند.

 

درمان لثه ها و دیابت

به گفته انجمن دیابت آمریکا، یکی دیگر از نشانه‌هایی که فرد دیابتی باید مراقب آن باشد؛  کمردرد، یا احساس بی‌حالی و گزگز شدن است که می‌تواند نشانگر مشکلات عصبی باشد. دیابت می‌تواند نوروپاتی ایجاد کند. اختلال پیام های حسی بدن یک عارضه طولانی‌مدت است؛ که بر روی اعصاب تأثیر گذاشته و درنتیجه سطح بالای گلوکز خون و مختل شدن عروق خونی تأمین‌کننده مواد غذایی اعصاب به وجود می آید.

منبع: joslin.org


نگهداری انسولین در سفرهای هوایی
علائم شایع دیابت در زنان
مشکلات چشم در دیابت و زنگ خطر برای دیابتی ها
دیابت در کودکان و توصیف علائم دیابت