دیابت چیست و علائم آن کدامند؟

دیابت چیست و علائم آن کدامند؟

مفهوم بیماری دیابت و چگونگی پدید آمدن آن

ملیتوس که با عنوان دیابت شناخته می شود، برگرفته از کلمه یونانی سیفون است که نشان دهنده دو ویژگی پُر ادراری و پُرنوشی در افراد مبتلا به دیابت است. ملیتوس از کلمه لاتین به معنی عسل گرفته شده است که نشان دهنده وجود قند در ادرار افراد مبتلا به دیابت است. گلوکز قندی است که بدن انسان به عنوان سوخت اصلی از آن استفاده میکند. همانطور که یک لامپ برای روشن شدن به برق نیاز دارد بدن شما هم نیز برای فعالیت به گلوکز نیاز دارد. در نتیجه دیابتوس در این مقاله به بحث دیابت چیست پرداخته و تمامی جوانب بیماری دیابت را شفاف کرده تا بتوانید آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید و در صورت نگرانی و مشاهده اولین علائم به پزشک دیابتووژیست خود مراجعه کنید.

 

عملکرد گلوکز در بدن به چه شکل است؟

1- غذایی که شما میخورید، جذب شده و کربوهیدارت غذا یا بخشی از آن بصورت گلوکز وارد جریان خون می شود.
2- پانکراس (غده سازنده ترشح کننده انسولین در بدن ) انسولین را به جریان خون وارد میکند.
3- انسولین کمک میکند گلوکز وارد سلول های بدن شما شود، بدن با سوزاندن گلوکز انرژی مورد نیاز خود را به دست می آورد.

مطلب مرتبط: آیا تزریق انسولین باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود؟

 

دیابت و عوارض آن

نقش پانکراس در بدن چیست؟

پانکراس غده ای در بدن شماست که در زیر و پشت معده قرار دارد، این غده با ترشح انسولین قند خون شمارا تنظیم میکند. انسولین همانند کلیدی است که درب های ورود قند خون به سلول را باز میکند. این هورمون به گلوکز اجازه ورود به سلول را می دهد اما در بدن افراد مبتلا به دیابت انسولین ساخته نمی شود و یا بطور صحیح عمل نمی کند. در نتیجه گلوکز نمیتواند به طور طبیعی وارد سلول شود و سطح قند خون افزایش پیدا می یابد و افزایش طولانی مدت قند خون فرد را به عوارض دیابت مبتلا می کند.

مطالب انگیزشی راهی به سوی درمان سریع تر دیابت؛ پس بخوانید: روانشناسی در دیابت و راهکارهای انگیزشی – قسمت اول

انواع دیابت کدامند؟

دیابت انواع مختلفی دارد و وابسته به محیط، وراثت و سبک زندگی به پیش دیابت، دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2، دیابت بارداری تقسیم می شود. فاکتورهای متفاوت و پیچیده ای وجود دارد تا نشان دهد شما به کدام نوع و به چه دلیلی به دیابت مبتلا شده‌ید. در نتیجه تنها کسی که می تواند نوع دیابت شما را تشخیص دهد پزشک دیابتولوژیست شما + نتیجه آزمایش A1C است.

تمام مسائل مربوط به بیماری دیابت و بیماران دیابتی

علائم دیابت چیست؟

دیابت علائم مختلفی دارد و در هر فردی به یک شکل ظاهر می‌شود. اما دیابت جهانی علائمی را منتشر کرد که در 90 درصد افراد یکسان بوده و به طور معمول هر فردی یکی از آنها را خواهد داشت. علائم بیماری مزمن دیابت به شرح زیر است:

- کاهش وزن سریع و ناگهانی

- گرسنگی زیاد (حتی در صورتی که کاملا سیر هستید و تازه غذا خورده اید، احساس گرسنگی می کنید)

- تشنگی بیش از حد

- دیر خوب شدن زخم ها

- خستگی و بی حوصلگی مفرط

- مشکلات چشمی و تاری دید

- خشک شدن دهان و سردرد
- تکرر ادرار

مفهوم اصلی دیابت

آخرین موضوع عوارض دیابت

تا به حال فکر کرده‌اید اگر بیماری خود را کنترل نکنید چه بلایی سر سلامتی خود می‌آورید؟ می‌دانید اگر در کنار دیابت، سبک زندگی سالمی نداشته باشید، این بیماری به بدترین نوع خود تبدیل شده و عمرتان را کوتاه می‌کند؟ خوب لازم به نگرانی نیست ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم و جلوی عوارض ناگهانی این بیماری را بگیریم. اما اگر از مشاور و پزشک خود کمک نگیرید موارد زیر به سراغتان می آید:

- ضعیف شدن چشم‌ها یا نوع وخیم‌تر آن رتینوپاتی دیابتی

- مشکلات کلیوی یا نارسایی کلیه

- زخم پاها و در نهایت نوروپاتی

- بیماری‌های قلبی

- از همه مهم‌تر فشار خون و افزایش کلسترول

نتیجه گیری

اگر تازه به بیماری دیابت مبتلا شده‌اید، باید حتما تا پایان ثبات و رسیدن به تعادل در این بیماری، زیر نظر مشاور یا پزشک دیابتولوژیست باشید. اینکه بعد از یک یا دو سال با مصرف قرص به سطح متعادلی از قندخون رسیدید کافی نیست و باید توسط دکتر رژیم غذایی سالم دیابتی، ورزش مختص به دیابت خود را پیش بگیرید.

اگر در مورد مسائل دیگر بیماری دیابت سوال دارید و حتی می‌خواهید برنامه تغذیه مختص به خود را داشته باشید با مشاوران دیابتوس تماس بگیرید. مطمئن باشید ما همیشه کنارتان هستیم و در بحران می توانید فقط با گرفتن یک شماره از ما کمک بخواهید.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


دیابت و کلیه | اگر کلیه هایتان در خطر است بخوانید
دیابت چیست و علائم آن کدامند؟
علائم شایع دیابت در زنان
شیوه های انکار بیماری دیابت!