اثر دیابت بر کلیه، مسئله ای خطرناک در بیماران دیابتی

اثر دیابت بر کلیه، مسئله ای خطرناک در بیماران دیابتی

تاثیر دیابت بر روی کلیه ها چگونه است؟

اثر دیابت روی کلیه‌ موضوعی است که اگر قند خون بالایی دارید نباید به راحتی از آن بگذرید. از بین 4 بزرگسال حدود 1 نفر، بیماری کلیوی ناشی از دیابت را تجربه می‌کند. هنگامی که کلیه‌ها آسیب ببینند، دیگر مانند قبل نمی‌توانند خون را تصفیه کنند؛ به همین علت ضایعاتی را در بدن جمع کرده و موجب مشکلات جدی می‌شود. عوارض دیابت معمولا به آرامی طی چند سال اتفاق می‌افتد. در نتیجه نگران نباشید و اگر به تازگی دچار دیابت شده‌اید همین حالا با آگاهی و اقدامات لازم می‌توانید جلوی بیماری را بگیرید یا آن را به تعویق بیندازید.

دیابتوس در این مقاله قصد دارد اطلاعات کاملی از  کلیه‌ها را در اختیارتان قرار دهد تا بتوانیم در کنار یکدیگر به سوی زندگی شاد و سالم‌تر قدم برداریم.

تاثیر بیماری دیابت بر روی کلیه ها

نام دیگر بیماری کلیوی دیابتی چیست؟

آسیب‌های کلیوی که بر اثر بیماری قند به وجود می‌آید نام‌های گوناگونی دارند بنابراین اگر این نام‌ها را نزد پزشک خود شنیدید شوکه یا نگران نشوید.

Diabetic kidney disease(DKD) بیماری کلیوی دیابتی

Kidney disease of diabetes بیماری کلیوی دیابتی

Chronic kidney disease(CKD) بیماری مزمن کلیه

Diabetic nephropathy نفروپاتی دیابتی

اگر کلیه هایتان در خطر است بخوانید.

دیابت چگونه باعث بیماری‌های کلیوی می‌شود؟

قند خون بالا، یکی از مهمترین دلایلی است که به رگ‌های کلیه آسیب می‌رساند؛ بنابراین اهمیت و نقش قندخون در سلامتی را ضروری بدانید. زمانی هم که رگ‌های خونی دچار مشکل شوند آنطور که باید و شاید عمل نمی‌کنند. در ادامه باید متذکر شد که بسیاری از افرادی که به دیابت نوع1 مبتلا هستند با فشار خون بالا مواجه شده و دچار عارضه کلیوی می‌شوند.

چه عواملی باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های کلیوی دیابتی می‌شود؟

قند خون بالا (گلوکز بالا) و فشار خون بالا دو عاملی هستند که سلامتی شما را تهدید می‌کنند. در معرض این دو عارضه بودن مشکلات کلیوی را افزایش خواهد داد. در نتیجه حتما در یک دوره‌ای زیر نظر تیم پزشکی یا متخصص خود باشید.

علاوه بر دیابت چه عواملی باعث بروز بیماری کلیوی شده و آن را تشدید می‌کند؟

عوارض دیابت بر کلیه ها

- سیگار کشیدن (هر گونه دود)

- مصرف نمک

- اضافه وزن

- بیماریهای قلبی

- سابقه خانوادگی نارسایی قلبی

- ورزش نکردن و فعال نبودن

- پیروی نکردن از رژیم غذایی دیابتی 

از کجا بفهمم بیماری کلیوی دیابتی دارم؟

دیابت و کلیه رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند اما افرادی که به دیابت دچار هستند برای تشخیص مشکلات کلیوی اصولا هیچ علائمی نخواهند داشت. تنها راهی که می‌توان به عارضه‌های کلیه پی برد بررسی و چک آپ کلیه‌ها است.

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی توسط آزمایش‌های خون و ادرار، عملکرد اجزای کلیه‌ها مانند تصفیه کردن خون و آلبومین (نوعی پروتئین ساده) را بررسی می‌کنند. فراموش نکنید اگر دیابت نوع 2 دارید باید سالی یک بار و اگر به مدت 5 سال است که دیابت نوع 1 دارید باید برای آزمایشات و بررسی کلیه پیش متخصص بروید.

بیماری دیابت و کلیه ها

من دیابت دارم، چگونه کلیه‌هایم را سالم نگه دارم؟

بهترین روش برای کاهش و جلوگیری از بیماری‌های کلیوی مربوط به دیابت، هدف قراردادن و به تعادل رساندن قند خون و فشار خون است. اگر عادت‌های زندگی سالم و مصرف به موقع داروهای تجویزی را در دستور عملکرد پزشکیتان قرار دهید به راحتی بهبود پیدا کرده و در مسیر سلامتی قرار می‌گیرید.

هموگلوبین ای وان سی  (HbA1C) را هدف قرار دهید

آزمایش A1C تستی دقیق بوده  که اطلاعات کاملی در مورد سطح قند خون را در 3 ماه گذشته در اختیارتان قرار می‌دهد. این آزمایش بیشتر برای دیابت نوع 2 و پیش دیابتی‌ها مورد استفاده است. همچنین برخی پزشک‌ها این آزمایش را برای مدیریت اولیه بیماران دیابتی در نظر می‌گیرند.

اگر می‌خواهید هدفمند بیماری خود را مدیریت کنید، در آزمایشات باید روی عدد کمتر از 7 درصد تمرکز کنید. با توجه به توصیه‌های دکتر، فعالیت‌های بدنی، دارو و تیم مراقبت بهداشتی می‌توانید تضمینی از کلیه‌های خود مراقبت کنید.

دیابت و درگیری کلیه ها

 مداوم فشار خون خود را در خانه کنترل کنید

فشار خون، نیروی گردش خون بر دیواره‌های رگ‌هاست. هر چقدر این نیرو با فشار بیشتری عمل کند دچار فشار خون بالا می‌شوید. در ضمن علاوه بر موارد بالا فشار خون، قلب را تحت فشار قرار داده و به سختی کار می‌کند. فشار خون موجب حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های کلیوی خواهد شد.

داروهای ACE وARB نقش ویژه‌ای در مهارکردن فشار خون دارد و از کلیه‌ها نیز محافظت خواهند کرد. اما این داروها برای هر فردی به ویژه بارداران مناسب نبوده و حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز شوند.

ایجاد و حفظ سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم قدمی بزرگ برای داشتن بدن و ذهنی سالم است. هر چقدر راهکارهای زیر را جدی بگیرید و در عادات روزمره خود قرار دهید کلیه‌ای سالم‌تر داشته و از قند خون متعادل برخوردار خواهید بود.

1.سیگار کشیدن در هر صورت ممنوع است.

2.دیابت و ورزش را مهم بدانید و در برنامه روزانه خود قرار دهید.

3.وزن متناسب با قد و سن خود داشته باشید.

4.به اندازه کافی بخوابید(حدود 7 تا هشت ساعت).

5.با استفاده از دستگاه خانگی قند خون، هر روز به صورت ناشتا دیابت خود را چک و یادداشت کنید.

6.از یک متخصص تغذیه که از بیماری دیابت آگاهی کامل دارد برنامه غذایی بدون نمک و سدیم بگیرید.

مصرف دارو را اولویت قرار دهید

درمان نارسایی کلیه در افراد دیابتی

دارو مهمترین بخش برنامه درمانی شماست. پزشک طبق نیاز و اهداف شما( قند خون، فشار خون) دارو را تجویز می‌کند. پس هرگز سرخود هیچ دارویی را مصرف نکنید یا به پیشنهاد دارویی فردی جواب مثبت ندهید.

مطلب مرتبط: آیا می توان دیابت را بدون دارو کنترل کرد؟

آیا بیماری کلیوی ناشی از دیابت در طول زمان پیشرفت می‌کند؟

واقعیت این است که اگر توصیه‌های پزشک متخصص و اقدامات لازم جهت جلوگیری یا به تاخیر انداختن را جدی نگیرید؛ بیماری‌های کلیوی پیشرفت کرده و احتمال نارسایی کلیوی بالا می‌رود.

به هر حال تا دیر نشده پیگیر سلامتی و عملکرد کلیه‌های خود باشید.

نتیجه‌ای که از این مطلب می‌توان گرفت، به نگرش شما نسبت به وضعت سلامتی جسمانی‌تان بستگی دارد. درمان کلیه دیابتی را می‌توان بدون نگرانی و استرس انجام داد و کاملا به زندگی عادی ادامه داد. اگر به دیابت مبتلا هستید و می‌خواهید بر روی کلیه‌تان اثر نگذارد؛ فقط نیاز است طبق دستورات پزشک، سبک و روتین جدیدی را جایگزین عادت‌های قدیمی کنید و با خیالی آسوده زندگی کنید.

منبع: niddk.nih.gov


شیوه های انکار بیماری دیابت!
انواع بیماری­های پوستی در دیابت
نگهداری انسولین در سفرهای هوایی
سکته مغزی وسکته قلبی در دیابتی ها