دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟

دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟

تاثیر دیابت و ورزش را جدی بگیرید

پاسخ به سوالات بیماران در مورد دیابت و ورزش یکی از مهمترین وظایف متخصصان است. اگر دیابت دارید قبل از شروع هر ورزش یا فعالیتی حتما با پزشک دیابتولوژیست و مشاور خود صحبت کنید و تمام سئوالاتی خود را از آن‌ها بپرسید.

تیم مشاوران دیابتوس در این مطلب به چندین سئوال شما در مورد دیابت و ورزش پاسخ داده‌اند.

بهترین زمان برای ورزش کردن چه موقع است؟

رابطه دیابت و ورزش

زمان ورزش در کنترل دیابت نقش اساسی دارد. وقتی هوا سرد است ورزش کردن در هوای آزاد سخت می‌شود. اما طبیعی است در هوای معتدل و گرم‌تر، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری دیابت علاقه دارند، برنامه‌های ورزشی منظمی را در فضای باز شروع کنند. مهم است بدانید که اگر دیابت دارید، فصل و زمان مناسب را در نظر بگیرید و حتی شده در خانه فعالیت بدنی را ترک نکنید.

بهتر است میزان قند خون قبل و بعد از ورزش کردن چقدر باشد؟

فراموش نکنید دیابت و ورزش سنگین رابطه مستقیمی دارند و یکی از مهمترین مراحل آمادگی برای ورزش در افراد مبتلا به دیابت این است که میزان قند خون خود را بدانند. حتما قبل از شروع ورزش، میزان قند خون خود را بررسی کنید تا بدانید که قند خون‌تان کم، زیاد یا در حد نرمال است. اگر عدد قند خون شما پایین بود، یک میان وعده با 15 گرم کربوهیدرات میل کنید و 15 دقیقه صبر کنید تا قند خون شما به حالت طبیعی برسد.

سپس قند خون خود را دوباره پس از پانزده دقیقه بررسی کنید تا مطمئن شوید که گلوکز شما افزایش یافته است. اگر دیدید عدد قند خون‌تان همچنان پایین است از شیوه و قاعده موسوم به پانزده/ پانزده 15/15 (یعنی استفاده از ماده غذایی با 15 گرم کربوهیدرات و پس از پانزده دقیق اندازه‌گیری مجدد قند خون) ادماه دهید و این کار را آن قدر ادامه دهید تا قند خون‌تان در حد نرمال باشد. اگر هم قند خون شما پس از ورزش‌ بالا بود باید آزمایشات  کتون‌ها را انجام دهید و اگر سطح کتون شما بالا بود، ورزش نکنید.

برای اطلاع بیشتر از ورزش و تاثیرگذاری آن در بیماران دیابتی کلیک کنید.

در صورت دچار شدن به هیپوگلیسمی از میان وعده‌های سریع استفاده کنم؟

ورزش برای دیابتی ها

اگر به نکات رژیم غذایی دیابتی‌ خود توجه نکنید؛ دیابت و ورزش درمانی باعث تداخل می شود. در نتیجه امکان دارد هیپوگلیسمی (hypoglycemia) به سراغتان بیاید. ولی نگران نباشید، بسیاری از داروخانه‌ها و حتی سالن‌های ورزشی دارای مواد غذایی و شربت‌های خاص موسوم به گلوکز سریع هستند که به سرعت گلوکز خون را افزایش می‌دهند. بسیاری از این شربت‌ها و میان وعده‌ها آنقدری کوچک هستند که به راحتی در کیف ورزشی شما جای می‌گیرند.

آیا لازم است برای ورزش کردن در فضای باز یا در سالن ورزشی، دستگاه اندازه‌گیری قند خون را همراهم ببرم؟

بهتر است که در زمان انجام هر تمرین ورزشی در هر جایی که باشد دستگاه اندازه‌گیری قند خون خودتان را همراه ببرید،زیرا بهتر است که بعد از هر 30 دقیقه تمرین، قند خون خود را بررسی کنید.

آیا لازم است در حین ورزش دیگران را از دیابت خود مطلع کنم؟

بهتر است یک گردنبند، دستبند و یا نوشته‌ای روی پیراهن خودتان داشته باشید که در صورت از هوش رفتن شما و ایجاد هر مشکلی دیگران شما را به عنوان یک فرد مبتلا به دیابت شناسایی کنند. همچنین، بهتر است این موضوع را هم به دیگران اطلاع دهد که آیا شما انسولین دریافت می‌کنید یا قرص می‌خورید. اگر قصد ورزش در فضای باز را دارید  یک شماره تماس اضطراری داشته باشد.

 

چه کفشی برای ورزش مناسب است؟

بهترین کفش برای دیابتی ها

قبل از انتخاب کفش ورزشی، در خصوص معایب و مزایا ورزش و دیابت تحقیقات لازم را انجام دهید. وقتی مبتلا به دیابت هستید، پیدا کردن یک کفش راحت کلید جلوگیری از مشکلات پا( نوروپاتی) در آینده است. علاوه بر پاهای شما، نقش مراقبت از قلب شما را نیز برعهده خواهد داشت.

درچه صورت ورزش کردن برای من مضر است؟

در برخی موارد دیابت و ورزش کردن رابطه مضری با هم داشته و باعث ایجاد ممنوعیت هایی برای مبتلایان به دیابت می‌شود. در صورت داشتن مشکل اعصاب پا، بیماری قلبی، بیماری کلیوی ناشی از دیابت، ریتنوپاتی چشم و افزایش فشار خون از ورزش کردن خودداری کنید. اگر ناچار به ورزش بودید، حتما قبل از شروع فعالیت با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

برای اطلاع بیشتر می توانید مقاله عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می‌کنند را مطالعه کنید.

 

نکات پایانی برای شما عزیزان

تاثیر ورزش بر دیابت

- به طور کلی درمان دیابت با ورزش امکان پذیر است.

- اگر برای ورزش کردن یا انجام یک فعالیت مدت زمان طولانی در خارج از منزل هستید، اطمینان حاصل کنید که کلیه لوازم و اقلام مورد نیاز خودتان را به همراه دارید.

- همچنین مطمئن شوید که منبع رساندن سریع قند به خودتان همراه‌تان است.

- از افرادی که در زمینه دیابت و ورزش اطلاعات کافی دارند در ارتباط باشید.

- حتما به افرادی که در ورزش با شما همراه هستند؛ در مورد بیماری‌تان و مشکلات احتمالی بگویید و در صورت امکان به آن‌ها یاد بدهید در موارد اورژانسی چه کنند.

- اگر قلم یا ویال انسولین همراه دارید اطمینان حاصل کنید که تمام انسولین‌ها در کل زمان انجام فعالیت شما در سالن یا در فضای باز خنک باقی بمانند. زیرا انسولین در هوای گرم، خراب می‌شود.

منبع: joslin.org


ورزش و دیابت
توصیه های جدی و نکات ورزشی برای دیابتی
عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند
دانستنی هایی در مورد ورزش کردن در ماه رمضان