جوراب دیابتی و زنگ هشدار برای دیابتی ها

جوراب دیابتی و زنگ هشدار برای دیابتی ها

جوراب افراد دیابتی، راهی برای جلوگیری از عوارض پا

این بیماری یا ناشی از مشکل پانکراس است که به‌اندازه کافی انسولین تولید نمی‌کند، یا ناشی از عدم حساسیت سلول‌های بدن است که به انسولین واکنش نشان نمی‌دهد. بدن بدون انسولین کافی، برای تبدیل قند به انرژی قابل‌استفاده، مشکل دارد.

علائم دیابت نوع 2 عبارت‌اند از احساس تشنگی دائمی، کاهش وزن به علت نامشخص و تکرر ادرار زیاد.

مطلب مرتبط: افزایش قند خون توسط مصرف بی رویه قرص

 

اما یک علامت است که باید آن را جدی بگیرید. اگر این احساس را صبح‌ها در پای خود داشته باشید، می‌توانید در معرض خطر قند خون بالا باشید.اگر در هنگام پوشیدن جوراب خود، این علائم را دارید، ممکن است دچار دیابت باشید:

مشکلات پا ناشی از دیابت

این در واقع درد ناشی از نوروپاتی محیطی، یک عارضه مرتبط با دیابت است. نوروپاتی محیطی هنگامی ایجاد می‌شود که اعصاب اندام‌ها - از جمله پا و دست - آسیب ببینند. علائم نوروپاتی محیطی شامل درد، سوزن شدن یا از دست دادن حس در پا است.

دکتر دانا ولش، متخصص پا و مشکلات پای دیابتی در این موردگفت: «نوروپاتی محیطی، حالتی است که بسیاری از بیماری‌ها ممکن است موجب آن شوند. اگر بیماران علائمی از آسیب عصبی - بی‌حسی، سوزن شدن، احساس سوزش در پاها - را تجربه کنند، در معرض آسیب دیدن بدون آنکه متوجه آن باشند، هستند.»

وی ادامه داد: «علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت ممکن است نوروپاتی دردناک یا نوروپاتی با افزایش شدید حساسیت را تجربه کنند – این حالت‌ها آن‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند. برای مثال، آن‌ها به دلیل این مشکلات نمی‌توانند جوراب یا کفش بپوشند.»

اگر یک فرد عفونت‌های مکرر را تجربه کند یا دچار زخم‌های شدید پا شده باید، خیلی سریع پزشک معالج خود را برای مشاوره ببینند و برای دیابت آزمایش شود زیرا سطح قند خون بالا می‌تواند باعث عدم بهبود زخم شود.

همه افراد مبتلا به دیابت باید به طور منظم پای خود را برای بررسی صدمات احتمالی و زخم‌ها و عفونت بررسی کنند. هرگونه جوش، کبودی یا زخم ممکن است یک علامت باشد. حواستان باشد که هر نشانه گرما یا ورم را جدی بگیرید.

مطلب مرتبط: عوارض دیابت چیست؟

 

همچنین قبل از پوشیدن کفش‌ها حتماً مواظب باشید جسم خارجی در داخل کفش‌ها نباشد. این ممکن است شامل سوزن، سنگ، ناخن یا چیزهای دیگر باشد.

تعدادی از افراد بدون اینکه متوجه این بیماری شوند دیابت دارند؛ چرا که نشانه‌ها لزوماً باعث ناراحتی فرد نمی‌شوند.

تشخیص زودهنگام بیماری بسیار مهم است، زیرا بیماران در معرض خطر عوارض شدید، ازجمله بیماری‌های قلبی و سکته مغزی هستند. ( مقاله ده سوال مهم قلب دیابتی ها را بخوانید)

اما با داشتن رژیم غذایی دیابتی و متعادل و ورزش منظم می‌توانید خطر ابتلای خود به دیابت یا عوارض آن را کاهش دهید. یادتان باشد که هر فرد باید هر هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت متوسط یا شدید ​​داشته باشد.

منبع: independent.co.uk


تاثیر دیابت بر ریزش مو و نکات جالب آن
افزایش قند خون توسط مصرف بی رویه قرص
دیابت نوع 1 چیست؟
دورماندن از پای دیابتی