توصیه های مهم و کاربردی برای چشم دیابتی

توصیه های مهم و کاربردی برای چشم دیابتی

با مراقبت از چشم هایتان بر بیماری های چشم دیابتی غلبه کنید

۱- ديابت و قند خون بالا روی بينايی چشمان شما تأثير گذاشته باعث بروز مشکلات چشم دیابتی می‌شود. با افزايش قند تغييراتی در رگ‌‌های كوچك بدن ايجاد مي‌‌شود كه یکی از آثارش باعث تخريب عروق داخل كره چشم و عروق پرده شبكيه شده و خونريزی‌های كوچك در این پرده باعث اختلال ديد و در نهايت در صورت عدم كنترل بیماری و قند به نابينايی منجر می‌شود. در ديابت به دليل آسيب عروق و مقاومت كم در برابر جريان خون و افزايش نفوذ پذيری رگ‌‌ها سبب خونريزي و آسيب به شبكيه مي‌‌شود. با داشتن فشار خون بالا، تخريب مويرگ‌‌ها صورت مي‌‌گيرد و اثر رتينوپاتی ديابت تشديد می‌شود. لازم به تذکر است که قبل از هر چیزی باید بدانید دیابت چیست و معضلات و مشکلات آن را بهتر درک کنید.


۲- دیابت دارید و می‌ترسید نابینا شوید؟ خب با كنترل قند خون، انجام ورزش‌‌های منظم، كنترل فشار خون، حفظ وزن مناسب و پرهيز از استعمال دخانيات میتوان از پيشرفت عوارض چشمی و حتی بروز آن جلوگيری كرد. اما در صورتی که به قند خون و بیماری‌تان اهمیت ندهید و اقدامات درمانی به موقع انجام ندهید این باعث ابتلا به نابينايی می‌شود.

تاری چشم دیابتی ها


۳- یادتان باشد که هر چه طول زمان ابتلا به ديابت بيشتر باشد احتمال آسيب دیدن شبكيه و شدت آن بيشتر است. اختلال شبكيه به طور شايع در بيماران دیابت نوع 1 بيشتر است زيرا ديابت آن‌‌ها دير تشخيص داده می‌شود.


۴- علائم رتينوپاتی چیست؟ رتینوپاتی در واقع مشکلات چشمی ناشی از دیابت است که از جمله علائم آن  تاری ديد، كم شدن ميدان ديد، سردرد كه انگار مربوط به پشت حفره چشمی است و كوری كامل است.


۵-  اگر دیابت دارید و مواظب چشم‌های‌تان نباشید و ویزیت منظم نداشته باشید شک نکنید بدجوری ضرر خواهید کرد. انجام معاينات چشم پزشكی در ديابت نوع 2 در همان اولين ويزيت و زمان تشخيص باید صورت بگيرد. اگر شبكيه آسيب نديده باشد و بيمار تحت نظر پزشك دیابت باشد و قند او كنترل شده باشد معاينه سالانه چشم لازم است. اما اگر شبكيه آسيب عروقی دارد بايد هر 6-4 ماه معاينه چشم انجام گيرد. در ديابت نوع 1 هم معمولاً 5 سال پس از اولين بروز علائم ديابت معاينات چشمی صورت می‌گيرد.

چشم و دیابت


۶- در رتينوپاتی ديابتی ممكن است به دليل آسيب مويرگ‌‌ها خون به سطح شبكيه نشت كند و این باعث خونريزی داخل چشم شود. ممكن است خونريزی در ابتدا بدون علامت باشد، يعنی اختلالی در بينايی ايجاد نكند اما در مرحله بعدی زمانی كه عروق جديد ايجاد می‌شوند میتواند علائم قابل توجهی را بوجود بیاورد مثل تاری ديد- كم شدن ميدان ديد- سردرد پشت چشم. بعضی افراد این حالت را به صورت مگس پران و بعضی به صورت عنكبوت توصیف می‌کنند و بعضی می‌گويند كه يك پرده تاريك يا لكه‌‌های متراكم يا سياهي‌‌های لكه‌‌ای جلوی ديدشان هست.


۷-  ورزش‌‌هاي مناسب در زمان درگيری چشم در ديابت عبارتند از ورزش‌‌هاي سبك مانند پياده‌‌روی یا راه رفتن تند. اما ورزش‌های سنگین مثل وزنه برداری و دويدن بافشار و سريع و هر چه كه فشار به چشم می‌آورد بايد محدود شود.


۸- ليزر درمانی و تزريق كورتيكواستروئيدها(کورتون‌ها درمان‌های رتینوپاتی دیابتی هستند. مكانيسم ليزر درمانی در درمان خونريزی شبكيه مهار خونريزی‌هايی است كه به تازگی اتفاق افتاده و يا پيشگيری از بروز آنها است. خونريزي‌‌های وسیع‌‌تر معمولاً از رگ‌‌های نازك جديد اتفاق مي‌‌افتد و ليزر در توقف خونريزی تأثير بسزايی دارد.

آسیب شبکه ای در دیابت


۹-  آنژيوگرافی چشم به این صورت است که با يك ماده فلوئورسان كه رنگی است و داخل رگ تزريق می‌شود عكس‌‌های مخصوصی از چشم گرفته می‌شود تا عروق واضح ديده شوند. و مشخص شود کجاها آسیب یا خونریزی وجود دارد.


۱۰ - آنژيوگرافی چشم زمانی صورت می‌گيرد كه پزشك نياز دارد ته چشم و عروق مربوط به شبكيه را با دقت بررسی كند و درمان مورد نظر برای مشکلات را برنامه ريزی نمايد.

 

نتیجه گیری:

عوارض دیابت را جدی بگیرید و در جهت بهبود وضعیت بیماری خود بکوشید. چشم یکی از مهمترین اعضای بدن است که تا آخر عمر به آن احتیاج دارید؛ بنابراین سلامت آن را مهم بدانید و سالیانه برای تست و آزمایش‌های چشم سر وقت به پزشک دیابتولوژیست خود مراجعه کنید.
 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


اهمیت آموزش در دیابت
دیابت شما را کنترل می‌کند یا شما دیابت را؟
بایدها و نبایدهای تغذیه و بهداشت مواد غذایی
داروهای جدید درمان دیابت