مبتلایان به دیابت در وعده‌های غذایی خود سراغ این خوراکی ها نروند

مبتلایان به دیابت در وعده‌های غذایی خود سراغ این خوراکی ها نروند

مبتلایان به دیابت در وعده‌های غذایی خود سراغ این خوراکی ها نروند

مهم‌ترین موضوع در برخورد با بیماری دیابت کنترل قند خون است. طبیعی است که یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری این است که تغییراتی ساده در رژیم غذایی انجام شود تا کنترل قند خون انجام شود. افراد عادت‌های مختلف تغذیه‌ای دارند اما عموما از سه وعده اصلی غذایی و یک یا دو وعده میان وعده استفاده می‌کنند و طبیعی است که مهم‌ترین گام در کنترل میزان گلوکز داشتن برنامه مناسب غذایی در این وعده‌های اصلی باشد. در این مطلب به شما می‌گوییم برای کنترل بهتر بیماری از چه مواد غذایی در وعده‌های صبحانه، شام و میان وعده پرهیز کنید

وعده صبحانه

دکتر فریبی از دانشگاه یو سی ال ای می‌گوید خوردن کربوهیدرات‌ها می‌تواند قند خون شما را افزایش دهد، بنابراین استفاده از شاخص گلیسمی می‌تواند بسیار مفید باشد. «بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت فکر می‌کنند شکر و قند بدترین موادی هستند که بر قند خون تأثیر منفی می‌گذارند، اما موضوع اصلی کربوهیدرات‌ها هستند. من به همه بیماران می‌گویم که به برچسب‌های تغذیه‌ای مواد خوراکی برای دیدن میزان کربوهیدرات، و نه فقط میزان قند نگاه کنند.»

برای سالم بودن و شروع یک روز خوب حتما صبحانه بخورید اما برای سالم ماندن از بعضی مواد غذایی صرف‌نظر کنید:« دونات‌ها و شیرینی‌های خامه‌ای، نان‌های شیرین و فرآوری شده، مقادیر زیادی از کربوهیدرات دارند که باعث افزایش سریع قند خون می‌شوند. بهتر است آن‌ها سر سفره صبحانه شما نباشند.»

شام

غذاهای نشاسته‌ای مثل سیب زمینی، گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و مغزها انتخاب‌های خوبی هستند که مبتلایان به دیابت می‌توانند برای شام استفاده کنند.

طبق نظر متخصصان تغذیه در مرکز دیابت یو سی ال ای، افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید سعی در کاهش مصرف چربی‌های ترانس و اشباع و صنعتی داشته باشند زیرا این موارد می‌توانند تاثیر منفی روی سطح قند خون بگذارند. چربی‌های ترانس با افزودن هیدروژن به اسیدهای چرب غیراشباع ایجاد می‌شوند. این تغییر انجام می‌شود تا ماندگارتر و تاریخ مصرف طولانی‌تر داشته باشند اما اگر دیابت دارید بهتر است با دورماندن از مصرف فست‌فودها و غذاهای نیمه آماده حاوی آن‌ها خودتان را از جهش ناگهانی قند خون دور نگه دارید. «اگر چه چربی‌های ترانس به طور مستقیم سطح قند خون را بالا نمی‌برند، اما باعث افزایش التهاب بافتی، مقاومت به انسولین و شکل‌گیری چربی شکمی، همچنین سطح کلسترول خوب HDL پایین می‌شوند که اتفاقت خوشایندی نیستند. این اتفاقات به خصوص در مورد افراد مبتلا به دیابت، آن‌ها را در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می دهد.»

میان وعده

انجمن ملی دیابت انگلیس اعلام کرده است که بسیاری از غذاهایی که دارای برچسب دیابتی هستند هم برای افراد مبتلا به دیابت خیلی مفید نبوده و ممکن است بر میزان قند خون تاثیر منفی بگذارند. بخصوص موضوع در مورد شکلات، کیک‌ها و شیرینی‌ها و پودینگ‌های مخصوص دیابتی‌ها است.

این مواد دارای چربی و کالری زیادی هستند، حتی بیشتر از موارد غیردیابتی مشابه که به همین دلیل بهتر است مصرف نشوند.


ممنوعیت های روزه داری
دیابتی ها با لذت خورشت بامیه بخورند
گارسینیا کامبوجیا معجزه نمی‌کند
تاثیر ادویه دارچین بر درمان دیابت چگونه است؟