تشخیص دیابت در کودکان و نوجوانان

تشخیص دیابت در کودکان و نوجوانان

دیابت کودکان و نوجوانان

دیابت در کودکان و نوجوانان به نام دیابت نوع 1 یا دیابت وابسته به انسولین شناخته شده است. دیابت در کودکان وضعیتی است که بدن کودک هورمون انسولین را تولید نمی کند. درواقع کودک نیاز به انسولین برای زنده ماندن دارد، بنابراین باید جایگزینی برای ترشح نشدن انسولین داشته باشید.  شما باید بسته به سن کودک و دختر یا پسر بودن، چگونه تزریق انسولین، دریافت کربوهیدرات‌ها و بر نظارت بر قند خون او نظارت داشته باشید. دیابت در کودکان نیاز به مراقبت مستمر دارد؛ اما می توان با پیشرفت در نظارت بر قند خون، انسولین و مدیریت روزانه، این بیماری را بهبود بخشید.

در این مطلب دیابتوس توضیح کاملی از نوع دیابت در کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهد.

مطلب مرتبط: تزریق انسولین و چاقی، آیا حقیقت دارد؟

 

علائم دیابت در کودکان و نوجوانان

علائم و نشانه های دیابت در کودکان معمولا در طی یک هفته به سرعت رشد می‌کنند. این علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

- افزایش تشنگی و ادرار مکرر: شکر اضافی که در جریان خون کودک ایجاد می‌شود، مایع را از بافت‌ها می‌گیرد. در نتیجه کودک ممکن است تشنه باشد و نوشیدن و ادرار او بیش از حد معمول است. 

- گرسنگی شدید: بدون انسولین کافی برای انتقال قند به سلول های فرزندتان، عضلات و اندام وی انرژی کمتری دارند. به همین دلیل باعث گرسنگی شدید می‌شود.

- کاهش وزن: با وجود خوردن بیش از حد معمول، برای از بین رفتن گرسنگی، ممکن است کودک شما وزن کم کند. نبود قند، بافت های عضلانی و چربی به سادگی کاهش می یابد. در نتیجه کاهش وزن ناگهانی اغلب اولین نشانه کودکان دیابتی است.

- خستگی: کمبود قند در سلول های فرزندتان ممکن است باعث خستگی و خستگی شما شود.

دیابت در کودکان

- تغییر خلق و خو: علاوه بر مشکلات خلق و خو، فرزند شما ممکن است ناگهان در مدرسه عملکرد پایینی از خود نشان دهد و دچار افت تحصیلی شود.

- نفس میوه ای: سوزاندن چربی به جای شکر باعث تولید برخی مواد (کتون) می‌شود که می تواند تنفس میوه‌ای ایجاد کند.

- تاری دید: اگر قند خون فرزند شما بیش از حد بالا باشد، ممکن است از چشم کودک مایع هایی سرازیر شود و نتواند به وضوح ببیند.

- عفونت قارچی: دختران دیابتی ممکن است عفونت های قارچی تناسلی داشته باشند.

هشدار:  در صورت مشاهده کردن این علائم و مشکوک شدن؛ حتما و سریع به پزشک دیابتولوژیست مراجعه کنید.

کودکان دیابتی

علت بروز دیابت نوع 1 در کودکان و نوجوانان

علت دقیق به وجود آمدن دیابت در کودکان ناشناخته است. اما در اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن که معمولا باکتری ها و ویروس های مضر مبارزه می کند، اشتباه سلول های انسولین را در پانکراس هدف قرار داده و از بین می‌رند. در این فرآیند، ژنتیک و عوامل محیطی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

انسولین کار حیاتی انتقال قند (گلوکز) را از جریان خون به سلول های بدن انجام می‌دهد. شکر، هنگامی که غذا هضم شود وارد جریان خون شده و هنگامی که سلولهای پانکراس نابود می‌شوند، در بدن کودک انسولین کم یا اصلا  تولید نمی‌کند. در نتیجه، گلوکز رسوب شده در خون  می‌تواند باعث ایجاد عوارض تهدید کننده شود.

مطلب مرتبط: علامت‌های دیابت نوع یک از زبان کودکان

عوامل خطرزا برای دیابت


عوامل خطر ابتلا به دیابت در کودکان عبارتند از:

درمان دیابت کودکان

عوامل زیست محیطی در ابتلا به دیابت
عوارض دیابت در کودکان و نوجوانان

عوارض دیابت در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان بوده و فرقی ندارند اما تنها تفاوتی که در اینجا وجود دارد؛ خطر ابتلا به پوکی استخوان است. کودک دیابتی اگر به پیشگیری و مدیریت بیماری خود نپردازد در آینده دچار ابتلا به بیماری پوکی استخوان نیز خواهد شد.

دیابت و کودکان

پیشگیری از دیابت و کمک به کودک

در حال حاضر روش شناخته شده ای برای جلوگیری از دیابت وجود ندارد. اما اگر حضور آنتی بادی(AntiBody) مختص به دیابت در دسترس باشد شاید بدن فرزندانتان در مقابل این بیماری قوی‌تر شود. در حالی که هیچ فرایندی برای جلوگیری از دیابت نوع 1 فرزند شما وجود ندارد، می‌توانید به آنها در پیشگیری از بروزعوارض کمک کنید:

ویدیو دکتر خسروشاهی در مورد نقش آموزش در کنترل دیابت را ببینید

نکات مهم و نتیجه گیری:

بهتر است برای فرزندتان يك پلاك گردنی يا شناسه ديابتيی تهيه كنيد. بهتر است در مدرسه همواره پلاک دیابتی و شماره تماس والدين كودك همراه او باشد.
شما بايد حتما اين نكته را در نظر بگيريد كه مدیر، معاونان، معلمان و مسئول بهداشت و همين طور معلم ورزش در جریان دیابت فرزند شما قرار داشته باشد. اگر دوستان نزديك كودك شما هم اين نكته را بدانند خيلی خوب است. بايد به همه اين افراد علائم و نشانه‌هاي قند خون بالا و پایین را بگوييد.
يك نكته مهم اين است كه حتما به فرزندتان بگوييد و خودتان هم به خاطر داشته باشید که ورزش كردن و فعاليت شديد جسمي يك ويژگي جالب دارد و آن هم اين است كه مي‌تواند قند خون بالا را بالاتر هم ببرد و قند خون پایین را هم مي‌تواند پايين‌تر بياورد، پس باید علائم افزایش و کاهش قند خون را به فرزندتان بياموزيد و هر چند وقت يك بار اين موارد را مرور و یادآوری كنيد و تأکید كنيد که درصورت بالا و یا پایین بودن شديد قند خون نباید فعالیت ورزشی انجام دهد.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


 


علائم شایع دیابت در زنان
انواع بیماری­های پوستی در دیابت
تجربه‌های تان را بگویید اما توصیه درمانی نکنید
دیابت و سرطان سینه