بی خبری مبتلایان به دیابت از بیماری خود

بی خبری مبتلایان به دیابت از بیماری خود

بی خبری مبتلایان به دیابت از بیماری خود

سام درخشانی بازیگر سینما و سفیر دیابت در حاشیه راه‌اندازی دهکده دیابت در پارک ملت تهران اظهار داشت: دیابت بیماری خاموشی است که ارتقاء اطلاع‌رسانی به مردم می‌تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر واقع شود. بخش زیادی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود خبر ندارند درحالی که می‌توان با اقدامات به موقع کمک‌های زیادی را در ارتقاء سلامت آنها انجام داد.

وی با اشاره به اینکه ۹ تا ۱۱ درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند، گفت: بیش از ۵۰ درصدی افرادی که مبتلا به دیابت هستند از دیابت خود خبر ندارند و این باعث می‌شود که قند خون بالا سبب آسیب به اندام‌های مختلف آنها از جمله کلیه، قلب و چشم آنها شود و با کنترل نشدن بیماری مشکلاتی همچون سکته مغزی، قلبی و از دست دادن بینایی یا عضوی از بدن را سبب می‌شود.

سام درخشانی عنوان کرد: همه مردم بهتر است هر ۶ ماه یکبار تست قند خون انجام دهند تا  پیشگیری به موقع از بیماری آن‌ها صورت گیرد. متاسفانه در کشور ما هر ۱۴ دقیقه یکی به دلیل دیابت فوت می‌کند که علت مرگ آنها اکثرا سکته‌های مغزی و قلبی ناشی از دیابت است.

این بازیگر سینما و تلویزیون گفت: ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند و از بیماری خود اطلاع دارند درمان لازم را نمی‌گیرند و این مساله بسیار دردناک است و به عبارتی ۵۰ درصد این افراد یا نزد پزشک نمی‌روند یا به پزشک مراجعه کرده و درمان درست را انجام نمی‌دهند.

وی بیان داشت: متاسفانه در برخی از شهرستان‌ها توصیه می‌شود برای قند خون تریاک مصرف شود در حالی که این مساله اثر سوء داشته و علاوه بر کنترل نشدن بیماری در بدتر شدن وضعیت آنها دخیل است.

منبع: مهر

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


پاسخ به سؤالات معمول دیابتی‌ها
قلب دیابتی ها و 10 سوال حیاتی
آنچه دیابتی‌ها باید در مورد کنترل فشارخون بدانند
اطلاعات مفید در مورد نان و دیابت