مشکلات چشم در دیابت و زنگ خطر برای دیابتی ها

مشکلات چشم در دیابت و زنگ خطر برای دیابتی ها

مشکلات چشم دیابت را جدی بگیرید

رابطه بین چشم و دیابت

اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، مشکلات چشم در دیابت را جدی بگیرید و برای پیشگیری از بیماری های چشمی سریع اقدام کنید. چشم یکی از اعضای بسیار مهم بدن است و تمام افراد دوست دارند که سلامت چشم‌های خود را همیشه حفظ کنند؛ اما بیماری دیابت یکی از اختلالاتی است که می‌تواند سلامت چشم‌ها را تهدید کند. اصلی‌ترین مشکلات چشم در اثر بیماری دیابت عبارت‌اند از:
۱- آب‌ مروارید (کاتاراکت)
۲- آب‌ سیاه (گلوکوم)
۳- از بین رفتن عروق داخلی کره چشم (رتینوپاتی) که از همه مهم‌تر و شایع‌تر است
.

مطلب مرتبط: عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند

گاهی اوقات سردرد‌های ناگهانی یا دردی شدید در پشت چشم شاید هشدار برای بروز قریب‌ الوقوع یک خونریزی داخل چشم باشد. گاهی اوقات هم از کناره‌های میدان دید (آن مقدار از محیط پیرامون که در یک نگاه دیده می‌شود) کاسته می‌شود و این رخداد حتی در صورتی‌ که مرکز میدان دید به‌ خوبی دیده شود مانع رانندگی و باعث برخورد فرد به اشخاص و اشیا هنگام راه رفتن می‌شود. پس توصیه های مهم و کاربردی ما را در رابطه با چشم دیابتی را جدی بگیرید. 

چشم و دیابت

لیزر چشم دیابتی ها، از بروز خونریزی در چشم جلوگیری کرده یا خونریزی‌هایی که به‌ تازگی اتفاق افتاده را مهار می کند. خون‌ریزی‌های وسیع‌ معمولاً از رگ‌های نازک اتفاق می‌افتد و زمانی که لیزر درمانی موفقیت‌آمیز باشد خونریزی متوقف خواهد شد. این یکی از درمان های چشم دیابتی است که کمک زیادی به بیماران می کند.

فشارخون بالا می‌تواند با تأثیر بر رگ‌های خونی موجود در شبکیه چشم، باعث تخریب این مویرگ‌ها و درنتیجه بروز مشکل در بینایی شود. در دیابت به دلیل آسیب عروق و مقاومت کم دیواره عروق در برابر جریان خون این افزایش فشارخون باعث آسیب بیشتر می‌شود.

چشم دیابتی

مراقبت از چشم در بیماران دیابتی مسئله ای سخت و پیچیده است؛ اما اگر توصیه های پزشک خود را رعایت کنید نیاز به نگرانی نخواهد بود. درصورتی‌که نیاز به گرفتن عکس رنگی از ته چشم باشد یا نیاز به آزمایش خاصی به نام آنژیوگرافی با فلوئورسئین باشد، تا مشخص شود که احتیاج به درمان وجود دارد یا نه‌، آنژیوگرافی چشم انجام می‌شود. برای آنژیوگرافی ماده فلوئورسئین که یک ماده رنگی است، داخل رگ‌های چشم تزریق می‌شود و عکس‌های مخصوصی از چشم گرفته می‌شود که مشکلات را مشخص می‌کند.

ویدئو مصاحبه دکتر کلباسی در مورد عوارض دیابت و راه حل های آن را از دست ندهید

نتیجه گیری:

در موارد بالا آگاهی هایی درمورد نوع درمان مشکلات چشمی دیابت گفتیم. فراموش نکنید اگر این موضوع را شوخی فرض کنید و در جهت کنترل دیابت تلاش نکنید؛ در نهایت گرفتار رتینوپاتی دیابتی شده و بیماری شما در شرایط سخت و وخیمی قرار می گیرد. 

رمز موفقیت شما در جلوگیری از عوارض دیابت به ویژه چشم، مراجعه سالی یکبار به چشم پزشک و متخصص چشم است. همچنین چک آپ های سالیانه دیابت خود را انجام دهید.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


مصرف قهوه تلخ وکاهش ابتلا به دیابت
جوراب دیابتی و زنگ هشدار برای دیابتی ها
باورهای غلط در مورد قرص متفورمین و لاغری
قانون 15/15 دیابت چیست؟