دیابت شما را کنترل می‌کند یا شما دیابت را؟

دیابت شما را کنترل می‌کند یا شما دیابت را؟

شاید از شنیدن اینکه سبک زندگی باید تغییر کند و سالم شود و کلاً از شنیدن نصیحت و توصیه‌های پیاپی خسته شده باشید اما مطمئن باشید مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای کمک به سلامت خودتان بکنید داشتن سبک زندگی سالم است. واقعیت این است که سبک امروزی زندگی بشر شهرنشین و بخصوص در کلانشهرها سبک زندگی ناسالم است و مثلاً یکی از نمودهای مشخص آن افزایش شیوع اضافه وزن و چاقی در بسیاری از کشورها بخصوص در کشورهای درحال‌توسعه است. زندگی متکی به تکنولوژی و بی‌تحرک و پر از استرسها و اضطراب‌ها و عدم شیوه‌های معمول طبخ سنتی غذاها و آمدن فست‌فودها و غذاهای آماده همه با هم موجب شده که سبک زندگی‌ اکثریت مردم تغییر کند.

در مورد بیماری دیابت هم گفته می‌شود شهرنشینی و مدرن شدن در افزایش ابتلا به آن نقش داشته و سال به سال شاهد افزایش تعداد موارد آن خواهیم بود. شاید حرفی که می‌خواهد زده شود عجیب به نظر برسد اما نگاه خوش‌بینانه این است که نباید به دیابت به‌عنوان یک تهدید نگاه کنیم و باید به آن به‌عنوان یک فرصت برای داشتن زندگی سالم نگاه کنیم یعنی اگر فردی مطمئن شد که دچار بیماری افزایش قند خون شده است باید تصمیم بگیرد که تغییرات لازم را در شیوه زندگی خودش ایجاد کند یعنی مثلاً در مورد تغذیه سالم اطلاعات کسب کند و به غذایی که می‌خورد دقت کند، شاید مهم‌تر از همه اینکه اگر چاقی وجود دارد یا فرد دارای اضافه وزن است حتماً تلاش کند تا وزنش را کاهش بدهد، این فرد بهتر است تا جایی که ممکن است غذاهای چرب و سرخ‌کردنی، شکلات و شیرینی و بستنی نخورد، و از سوی دیگر سطح فعالیت خود را بالا ببرد و ورزش کند، اگر سیگاری است حتما سیگار را ترک بکند. در عین حال بکوشد آرام و دور از اضطراب باشد.

این نگاه خوش‌بینانه در مدیریت درمان دیابت کمک کننده است و اگر با این دید به دیابت نگاه بکنیم، دیابت را به عنوان دشمنی ترسناک و تهدیدکننده نخواهیم دید. اگر دیابت را به چشم یک دشمن نبینیم و از آن نترسیم و نگذاریم باعث افسردگی‌مان شود، آن وقت به خودمان و پزشکان‌مان کمک کرده‌ایم تا با بیماری بهتر مقابله کنند. در واقع در چنین شرایطی فرد آگاه‌تر و آماده‌تر است و راه‌حل ها را می‌شناسد و در یک کلمه و در قالب یک شعار می‌شود گفت:« نمی‌گذارم دیابت من را تحت کنترل خود در بیاورد بلکه من دیابت را تحت کنترل خودم دیابت شما را کنترل می‌کند یا شما دیابت را؟


واکسن های ضروری برای دیابتی ها کدامند؟ + اینفوگرافی
با اهمیت و نقش قند خون در سلامتی آشنا شوید
اهمیت آموزش در دیابت
کودک دیابتی و ورزش - قسمت اول