دیابت و حساسیت های ریوی

دیابت و حساسیت های ریوی

حساسیت های ریوی در دیابت

هنگامی که به دیابت فکر می­کنید، قلب، کلیه و پا ارگان­هایی هستند که به ذهنتان خطور می­کند. اما دیابت بخش دیگری از بدن را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد و شما از این بخش در هر ثانیه از زندگی خود استفاده می­کنید: ریه های شما. دیابت بر عملکرد ریه تاثیر می­گذراد.

8/1 میلیون نفر از ساکنان کالیفرنیا که مبتلا به دیابت بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. طبق این مطالعه، بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع2 شامل موارد زیر بودند:

مطالب مرتبط :ورزش و دیابت

عملکرد ریه

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، در مقایسه با افرادی که دیابت ندارند، عملکرد ریه کاهش یافته است. عملکرد ریه به اندازه گیری میزان تنفس و به چگونگی عملکرد ریه برای اکسیژن رسانی به بدن شما اشاره دارد. اگر مبتلا به دیابت نوع 2 هستید، نسبت به بزرگسالانی که این بیماری را ندارند ، 3 تا 10 درصد حجم ریه کمتری دارید.

به طور کلی ، کاهش عملکرد ریه هیچ خللی در زندگی روزمره ایجاد نخواهد کرد. اگر چاق هستید، سیگار می کشید یا به بیماری­های ریوی مبتلا هستید، در این حالت می­تواند باعث بروز مشکلاتی شود. اگر دچار نارسایی قلبی یا نارسایی کلیوی هستید (دو عارضه دیابت)، عملکرد ضعیف ریه می­تواند برایتان مشکل آفرین باشد.ابتلا به دیابت لزوما به معنای عملکرد بد ریه نیست. برخی از مطالعات نشان می دهد که با افزایش سطح قند خون، عملکرد ریه بدتر می شود. هرچه مدت زمان درگیری با دیابت طولانی تر باشد، عملکرد ریه بدتر خواهد شد.

در دیابتوس بخوانید :عفونت های تنفسی در مبتلایان به دیابت

در برخی از مطالعات ، افرادی که به دیابت مبتلا شده اند، عملکرد ریه آن­ها کاهش یافته است. این امر باعث شده كه برخی از متخصصان با این سوال مواجه شوند كه آیا عملکرد ضعیف ریه ها می تواند به دیابت مربوط باشد یا نه. با این حال، این ایده هنوز اثبات نشده است.

چرا دیابت به عملکرد ریه آسیب می­رساند؟

دانشمندان هنوز ارتباط بین دیابت و ریه را به طور دقیق متوجه نشده ­اند. برخی از کارشناسان معتقدند که التهاب عامل آسیب به ریه است. دیابت می­تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شود. افراد مبتلا به دیابت سطح بالایی از ترکیبات التهابی مانند پروتئین واکنش پذیر C (پروتئین C - راکتیو) دارند. چاقی نیز ممکن است عامل دیگری باشد. در مطالعات مراقبتی دیابت، افراد چاق عملکرد ریوی کمتر و میزان دیابت بیشتری نسبت به افراد سالم داشتند. طبق مطالعه­ای در ژورنال Lung، التهاب مرتبط به چاقی ممکن است علت عملکرد پایین ریه باشد.

اگر فردی مبتلا به دیابت است، کشیدن سیگار به ریه ­ها بیشتر آسیب وارد می­کند. سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به عوارض جدی مانند ضعف گردش خون، آسیب عصبی، کوری، بیماری­های کلیوی و قلبی را افزایش می­دهد. ترک سیگار افزایش سطح قندخون و مقاومت به انسولین را بهبودمی­بخشد.

 

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید

 


یک پزشک برای درمان دیابت کافی است ؟
علائم شایع دیابت در زنان
باورهای غلط در مورد قرص متفورمین و لاغری
دیابت و حساسیت های ریوی