اقدامات ایمنی ماه رمضان در زمان شیوع COVID-19

اقدامات ایمنی ماه رمضان در زمان شیوع COVID-19

اقدامات ایمنی ماه رمضان در زمان شیوع COVID-19


ویژگی بارز ماه مبارک رمضان تجمعات اجتماعی و مذهبی آن است، که خانواده ها و دوستان مسلمان بعد از غروب آفتاب برای افطار و قبل از طلوع آن برای سحر دور هم جمع می شوند. امسال ماه رمضان درحالی بین اواخر آوریل ) اوایل اردیبهشت( و اواخر مِی ) اوایل خرداد(  قرار می گیرد که همه گیری COVID-19 همچنان ادامه دارد .انتقال COVID-19 با تماس نزدیک بین اشخاص تسهیل می شود، زیرا ویروس از طریق قطرات تنفسی و تماس با سطوح آلوده پخش می شود برای حفظ بهداشت عمومی چندین کشور جدایی فیزیکی ر ا با هدف قطع شدن انتقال از طریق تعامل بین مردم پیاده سازی کرده اند. این روش اساسی ترین مکانیسم، برای کنترل شیوع بیماری های عفونی، به ویژه عفونت های تنفسی مرتبط با تجمعات انسانی می باشد.

مطالب مرتبط :آموزش و پیشگیریی از ویروس کرونا ویژه افراد دیابتی

تصمیم گیری آگاهانه برای اجتماعات مذهبی و اجتماعی
لغو تجمعات اجتماعی و مذهبی باید با جدیت مد نظر قرار گیرد. بنابراین سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که هر تصمیمی برای محدود کردن، تغییر، تعویق، لغو یا ادامه کار تجمعات گسترده، باید براساس یک دستورالعملِ استانداردِ ارزیابیِ خطر انجام شود.
اگر لغو کردن تجمعات اجتماعی و مذهبی ممکن باشد، جایگزین های بصری، نظیر تلویزیون، رادیو و رسانه های دیجیتالی و شبکه های اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد. اما اگر اجازه برگزاری تجمعات داده شود، تمامی ابزارها و روش ها برای کاهش خطر انتقال COVID-19باید به صورت عملی اجرا شود .

مسئولین و مقامات ملی بهداشت و درمان باید اصلی ترین منبع اطلاعات و مشاوره برای فاصله گذاری فیزیکی و سایر اقدامات مربوط به COVID-19 در ز مینه ماه رمضان باشند. حتما باید در مورد انطباق  ]دستورالعمل ها [ با این مداخلاتِ ثابت شده ، اطمینان حاصل شود . بهتر است رهبران مذهبی از همان مراحل اولیه در تصمیم گیری ها درگیر باشند و همچنین به طور  فعالانه در ارتباط با هر تصمیمی که بر رویدادها ی مرتبط با ماه رمضان اثر می گذارد، مشارکت داده شوند .

ملاحظات کلی
مشاوره در مورد فاصله گذاری فیزیکی
• مرتبا حفظ فاصله ی فیزیکی بیشتر از 1 متر ) 3 فوت( را تمرین کنید و رعایت نمایید .
• از انواعی از احوال پرسی های فرهنگی و مذهبی استفاده کنید که از تماس جسمی جلوگیری می کنند ما نند تکان دادن دست ، تکان دادن سر و یا قرار دادن دست روی قلب .
• تجمعات مربوط به رمضان که در آن تعداد زیادی از افراد دور هم جمع می شوند را متوقف کنید مانند اماکن سرگرمی، بازارها و مغازه ها

در دیابتوس بخوانید :عفونت های تنفسی در مبتلایان به دیابت


مشاوره به گروه های پرخطر 
از افرادی که احساس نا خوشی ویا هرکدام از علائم کووید19  را دارند بخواهید که در مراسم هایی که ممکن است برگزار شود حضور نیابد و دستورالعمل های ملی در مورد پیگیری و مدیریت بیماران علامت دار را اجرا کنند .

از افراد مسن و کسانی که پیش از این، شرایطِ پزشکیِ خا ص )مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری ریوی مزمن و سرطان(دارند، بخواهید در تجمعات شرکت نکنند، چراکه آنها مستعد ابتلا به بیماریِ شدیدتر و مرگِ ناشی از کووید 19 هستند .


اقدامات کاهنده برای تجمعات فیزیکی
اقدامات زیر باید در مورد تمامیِ تجمعاتِ ماهِ رمضان، مانند نماز، زیارت، وعده های غذایی یا ضیافت های عمومی و ... اعمال شود .

• در صورت امکان، این رویدادها را در خارج از منز ل و محیط های روباز برگزار کنید. در غیر این صورت اطمینان حاصل کنید که تهویه و جریان هوا در محل های سرپوشیده کافی باشد .
• جهت محدود کردن زمان تماس و انتقال بالقوه، مدت زمان رویدادها را تا حد ممکن کوتاه کنید .
• اولویت را به برگزاری مهمانی های کوچکتر و سرویس دهی محدودتر بدهید تا برگزاری تجمعات بزرگ با تعداد بازدید کنندگان زیاد .
• طی مراسمات، فاصله گذاری فیزیکی را در تمام مدت مهمانی ها، چه هنگام نشستن و چه هنگام ایستادن، از طریق ایجاد و اختصاص مکان های ثابت برای نماز، وضو و جاکفشی، رعایت کنید .
• زمان بندی افرادی را که به اماکن عبادتی، زیارتی و یا عمومی وارد می شوند، گردش می کنند و از آن خارج می شوند تنظیم کنید.
اقدامات لازم جهت تسهیل پیگیری و پایش را در مراسم هایی که ممکن است یک فرد ناخوش و رنجور در آن شرکت کند را مد نظر داشته باشید .

بهداشت و سلامتی را ترویج کنید :
مسلمانان قبل از نماز، وضو می گیرند که می تواند به حفظ سلامتی کمک کند، با این وجود اقدامات تکمیلی زیر باید مدنظر باشد:
• اطمینان حاصل کنید که در ورودی و همچنین داخل مساجد، امکانات شستشوی دست مانند آب، صابون و محلول های ضد عفونی کننده ی دست بر پایه الکل ) حداقل الکل 70 %( به اندازه کافی وجود داشته باشد.
• از در دسترس بودن دستمال کاغذی و الیاف یکبارمصرف و همچنین سطل زباله های متعدد با پوشش نایلون های یک بار مصرف، و همچنین دفع امن و بهداشتی این زباله ها اطمینان حاصل کنید .
• استفاده از جانمازها ی شخصی را بر روی فرش ترویج دهید .
صفحات نمایش بصری، جهت آموزش فاصله گذاری فیزیکی، بهداشت دست ها، رعایت های تنفسی و پیام های عمومی در مورد  جلوگیری های کویید 19 در محل هلی مختلف نصب کنید .

در دیابتوس بخوانید :بایدها و نبایدهای تغذیه و بهداشت مواد غذایی

مکررا مکان ها و ساختمان های عبادت را تمیز کنید.
• سالن ها را قبل و بعد از هر تجمع با استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده تمیز کنید .
• در مساجد ، مکان ها و وسایل وضو را تمیز و بهداشتی نگه دارید .
• اشیائی را که مکررا لمس می شوند، مانند دستگیره ها، پریزها و نرده های راه پله ها را با مواد شوینده و ضد عفونی کننده تمیز کنید .

رژیم غذایی و تغذیه سالم:
تغذیه مناسب و هیدراتاسیون مناسب در طول ماه رمضان ضروری است. مردم بهتر است از انواع متنوعی از غذاهای تازه و غیر فرآوری شده استفاده کنند و هر روز مقدار زیادی آب بنو شند.

مصرف دخانیات:
استفاده از دخانیات تحت هر شرایطی ناخوشایند است، به خصوص در ماه رمضان و همه گیری ویروس کرونا افراد سیگاری ممکن است همزمان بیماری ریه یا ظرفیت ریوی کاهش یافته داشته باشند که خطر ابتلای شدید تر به کویید 19 بیشتر کند.هنگام سیگار کشیدن، انگشتان دست و سیگارهایی که احتمال آلوده هستندلبها را لمس می کنند، که احتمال ورود ویروس به سیستم تنفسی را افزایش می دهند. هنگامی که از لوله های آب استفاده می شود.

ارتقاء سلامت روانی :
اطمینان از اینکه خانواده ، دوستان و بزرگان همگی، با حفظ فاصله گذاری فیزیکی، درگیر این مسائل هستند، باید مورد توجه قرار گیرد. برای این کار باید استفاده از بستر های دیجیتال و شبکه های اجتماعی ترویج شود. نماز و دعای ویژه برای بیماران با محتوای امید، آسایش و سلامت، روش هایی هستند برای اینکه مطمئن شویم سلامت عمومی و روانی  طی ماه رمضان حفظ شود .
 

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید


توصیه های مهم و کاربردی برای چشم دیابتی
مردان بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند یا زنان
احتیاطات و پیشگیری‌های اولیه ویژه پزشکان
تکنولوژي بهترین مراقبت را برای بیماران دیابتی فراهم میکند