سکته مغزی وسکته قلبی در دیابتی ها 

سکته مغزی وسکته قلبی در دیابتی ها 

سکته مغزی وسکته قلبی در دیابتی ها 

دیابت یک عامل خطر مهم و بزرگ برای بیماریهای قلبی و سکته است. حدود 65 درصد افرادی که دیابت دارند به علت انواع مختلفی از بیماریهای قلبی عروقی میمیرند. به ویژه زنان دیابتی خطر بالاتری نسبت به مردان دارند.دیابت نوع 2 یک بیماری جدی است که علاوه بر افزایش خطر بیماریهای قلبی، باعث نارسایی کلیه، کوری چشم و قطع اندام تحتانی در بزرگسالان میشود. دیابت همچنین میتواند منجر به آسیب اعصاب و ایجاد اختلال در مبارزه با عفونت شود.

اگر شما دیابت دارید، کنترل سطح قندخون به پیشگیری از مشکلات احتمالی کمک میکند. به علت اینکه دیابت با بیماریهای قلبی مرتبط است، کنترل و ارزیابی دیابت بایستی شامل کنترل یک سری عوامل معین باشد.
کسانی که دیابت دارند، باید فشارخون وکلسترول خود را پایینتر از سطح توصیه شده نگه دارند. نکشیدن سیگار، داشتن تحرک بدنی و مصرف روزانه آسپرین (در صورت توصیه پزشک) برای پیشگیری از بیماریهای قلبی مهم هستند.

مطالب مرتبط :پوکی استخوان در دیابت؟‎!


احتمال سکته قلبی یا مغزی در افراد دیابتی 50 درصد بیشتر از کسانی است که قندخون طبیعی دارند. بنابراین بایستی توجه زیادی به کنترل یا پیشگیری فشار خون، کلسترول خون و دیگر عوامل خطر بیماریهای قلبی داشته باشند.توجه داشته باشید که هرچه  فشارخونتان بالاتر باشد، قلب برای پمپاژ خون به داخل عروق به تقلای بیشتری نیاز دارد. بهتر است هر بار که به پزشک مراجعه میکنید، از او بخواهید تا فشار شما را اندازهگیری کند. کنترل کلسترول بد یا LDL که باعث انسداد عروق شما میشود حداقل سالی یکبار آن را اندازه بگیرید و سعی کنید آن را کمتر از 100 نگه دارید.


برای کاهش کلسترول و فشارخون میتوانید:
- به فعالیت فیزیکی روزانه بپردازید.
- میزان نمک، چربی و کلسترول خصوصا چربی اشباع شده غذا را تاحد امکان کاهش دهید.
- غذاهای فیبردار بیشتری بخورید؛ مثل میوه، سبزیجات، حبوبات، نان و غلات سبوس دار (مثل سنگگ و بربری)
- وزن خود را کنترل کنید.
- اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید.
- داروهای خود را مرتب مصرف کنید.
- از پزشک خود بخواهید تا درصورت نیاز برای شما آسپرین تجویز کند.
قند خون می تواند به سکته مغزی نیز منجر شود. سکته مغزی، آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز است که از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و رسوب کلسترول و چربی، یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت از بافت مغز ناشی می شود.به دلیل رسوب قند در عروق افراد دیابتی، این بیماران بیشتر از دیگران در معرض حملات سکته مغزی می‌باشند.به علاوه آنکه امروزه دیابت نوع دو شیوع بسیار بالایی دارد و اضافه وزن و چربی خون بالا از مشکلاتی هستند که در بیشتر افراد همراه با دیابت وجود دارند. در این شرایط سکته مغزی مشکلی محتمل خواهد بود، مخصوصا اگر سابقه حملات ایسکمی گذرا و همانطور که گفتیم پرفشاری خون، کلسترول بالا، اضافه وزن و چاقی و مصرف سیگار در بیمار دیابتی وجود داشته باشد. البته خیلی وقت ها، قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین می‌تواند منجر به کاهش هوشیاری و یا اختلال در عملکرد مغزی بیمار شود و فرد نشانه‌های مشابه با سکته مغزی را نشان دهد.

در دیابتوس بخوانید :تاثیر ورزش بر دیابت و فواید ورزش برای دیابتی ها


علائم افت قند و سکته مغزی گاهی بسیار مشابه هستند. سردرد شدید و ناگهانی و عدم توانایی هماهنگی در انجام حرکات، گزگز ناگهانی صورت، اندام‌های فوقانی یا تحتانی که عموما یک سمت بدن را درگیر می‌کند، گیجی ناگهانی، اختلال در بینایی، عدم توانایی برقراری تعادل در حین راه رفتن و حتی ایستادن، احساس چرخش اتاق و اجسام به دور سر، از نشانه‌های سکته مغزی اند که خیلی وقت ها در هنگام افت قند هم آنها را تجربه می کنیم.

 

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید


درد و دیابت
دانستنی های دیابت بارداری
دیابت و حساسیت های ریوی
دیابت و سرطان سینه