دیابت و پوکی استخوان

دیابت و پوکی استخوان

دیابت و پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری اسکلتی سیستماتیک و شایعترین بیماری متابولیک در جهان است که با چگالی کم استخوان و تغییرات ساختاری در بافت استخوان همراه است. در پوکی استخوان تعداد، ضخامت و اتصالات لایه­های استخوانی کاهش می­یابد و با کاهش قدرت استخوان می­تواند منجر به افتادن و شکستگی­های گوناگون در اندام سالمندان شود. افتادن در میان افراد سالمند، به خصوص برای افراد با پوکی استخوان با هزینه پزشکی و مرگ و میر بالا در ارتباط است.

اگرچه تحقیقات زیادی نیاز است تا دقیقا رابطه بین دیابت و پوکی استخوان را نشان بدهد؛ اما اکثر تحقیقات نشان می­دهد سلامتی استخوان درصورت بروز دیابت در معرض خطر قرار می­گیرد. محققان نشان داده اند كه هورمون استئوكالسین، كه از استخوان مشتق می شود، ترشح انسولین توسط لوزالمعده را تنظیم می كند. این تداخل بین استخوان و انسولین یک ارتباط کلیدی بین پوکی استخوان و دیابت است. استفاده از برخی داروهای ضد دیابتی همچنین با افزایش خطر شکستگی استخوان همراه است.

مطالب مرتبط : عوارض دیابت چیست ؟‎!

مبتلایان به دیابت نوع یک، تراکم استخوانی کمتری دارند و از این رو در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. مشخص شده است در این افراد تراکم مواد معدنی استخوانی کمی وجود دارد. محققان هنوز به طور کامل مکانیسم لازم برای توضیح اینکه چرا افراد مبتلا به دیابت نوع 1 از تراکم استخوانی پایینی برخوردارند را درک نکرده اند، اما یک فرضیه این است که انسولین ممکن است نقشی داشته باشد زیرا استخوان های ما نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون دارند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً چگالی مواد معدنی استخوان بالاتری دارند اما مطالعات نشان داده که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری برای شکستگی قرار دارند. شواهد جدید وجود دارد که نشان می دهد ممکن است ناهنجاری های ساختاری وجود داشته باشد که باعث شکنندگی بیشتر استخوان می­شود. با این حال، خطر شکستگی استخوان به دلیل افزایش خطر سقوط افزایش می­یابد که تا حدی به دلیل ضعف بینایی یا ضعف قدرت ماهیچه ها و یا به دلیل بی تحرکی ایجاد می­شود. هیپوگلیسمی نیز (واکنشهای قند خون پایین) نیز ممکن است به سقوط منجر شود.

در دیابتوس بخوانید :‌‌ افراد دیابتی مراقب چشمان خود باشند‎!

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH) راهکارهای پیشگیرانه و درمانی پوکی استخوان در مبتلایان به دیابت، همانند افراد غیر دیابتی است. یک رژیم غذایی سالم سرشاز از کلسیم و ویتامین دی و فعالیت بدنی منظم برای جلوگیری از پوکی استخوان ودیابت مفید است. اگر فردی دچار پوکی استخوان است میتواند فعالیت های بدنی کم ضربه مانند پیاده روی، شنا و یوگا را انجام دهد.

 

 

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید

 


دیابت و پوکی استخوان
آموزش پیشگیری از ویروس کرونا ویژه افراد دیابتی
دیابتی‌ها حق دارند خسته شوند اما...
علائم و پیشگیری ابتلا به ویروس کرونا