انواع بیماری­های پوستی در دیابت

انواع بیماری­های پوستی در دیابت

انواع بیماری­های پوستی در دیابت

به گفته انجمن دیابت آمریکا(ADA) ، مشکلات پوستی اغلب اولین علائم قابل مشاهده دیابت می­باشد. دیابت نوع 2 می تواند مشکلات پوستی موجود را وخیم تر کند و باعث ایجاد مشکلات پوستی جدید نیز شود.

علل مشکلات پوستی مرتبط با دیابت

در دیابت نوع 2 طولانی مدت با قند خون یا گلوکز بالا، تمایل به گردش خون ضعیف می­باشد و این باعث کاهش جریان خون به پوست می شود. همچنین می تواند باعث آسیب به رگ های خونی و اعصاب شود. توانایی گلبولهای سفید در مقابله با عفونت­ها نیز در صورت بالا رفتن قند خون کاهش می یابد. کاهش گردش خون می­تواند منجر به تغییر در کلاژن پوست شود و باعث تغییر در بافت ، ظاهر و توانایی بهبود پوست می شود. صدمه به سلول­های پوستی حتی می تواند ر توانایی عرق کردن را نیز مختل کند. همچنین می تواند حساسیت به به دما و فشار را افزایش دهد.

در دیابتوس بخوانید :‌‌ دانستنی های دیابت بارداری‎!

علائم

طبق بررسی­های انجام شده بین 1/51 تا 97 درصد افراد مبتلا به دیابت مشکلات پوستی مرتبط با دیابت را تجربه می­کنند. به همین دلیل ، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید مراقب موارد زیر باشند:

تغییرات در پوست

صدمات یا تحریک پوستی اطراف محل تزریق انسولین

بریدگی ها یا زخم هایی که بهبودی آنها کند است، زیرا زخم هایی که کند بهبود هستند اغلب راه عفونت­های ثانویه محسوب می­شود

بریدگی یا زخم­هایی که آلوده به نظر می رسند

اسکلرودرما دیابتیکروم(scleroderma diabeticorum)

 این عارضه پوستی نادر، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را تحت تأثیر قرار می دهد. این ناراحتی پوستی باعث ضخیم شدن پوست در ناحیۀ پشت گردن و بالای کمر می گردد. درمان این عارضه کنترل قند خون بیمار است . لوسیون ها و مرطوب کننده ها نیز به نرم کردن پوست، کمک می کنند.

 برص یا ویتیلیگو(Vitiligo)

 این ناراحتی پوستیدربیماران دیابتی نوع۱ شایعتر از نوع ۲ است. در این بیماری رنگ پوست  تغییر می کند و سلولهای ویژۀ تولید کنندۀ رنگدانه های پوست از بین می روند  که در نتیجۀ آن لکه های بیرنگی بروی پوست ایجاد می شود . بیماری برص بیشتر بروی قفسۀ سینه و شکم  ایجاد میشود، اما ممکن است بروی صورت،  اطراف دهان یا سوراخ های بینی یا چشم ها نیز ایجاد شود. درمانهای فعلی برای این بیماری پمادهای استروئیدی موضعی و تاتوکردن ناحیۀ بیرنگ شده است . چنانچه به برص مبتلا شده اید، لازم است از کرم های ضد آفتاب با SPF ۱۵  یا بالاتر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده نمائید.

 اکانتوزیس نیگریکانس(Acanthosis nigricans)

نوعی ناراحتی پوستی است که با تیره و ضخیم شدن قسمت هایی از پوست بخصوص بخش هایی که تا می خورند، همراه است. پوست تیره و یا قهوه ای شده و گاهی  برجسته می شود که به اصطلاح بحالت مخملی در می آید. غالباً بصورت یک زگیل گوشتی کوچک(wart)  بنظر می رسد. این زگیل های گوشتی کوچک در دو طرف یا پشت گردن، زیر بغل- زیر سینه و کشالۀ ران دیده می شوند. در این بیماری غالباً برجستگیهای  سر انگشتان ظاهر غیر عادی و مشخصی پیدا  می کند. این بیماری بیشتر در افراد دارای اضافه وزن دیده می شود. با اینکه درمان مشخصی برای آن وجود ندارد، اما کاهش وزن بر بهبود این بیماری تأثیر دارد. آکانتوزیس نیگریکانس معمولاً به دنبال بیماری دیابت ایجاد می شود و به عنوان یکی از علائم مشخصه دیابت بحساب می آید. عوامل دیگری غیر از دیابت نیز باعث ایجاد بیماری آکانتوزیس نیگریکانس می شود که از آن جمله می توان به آکرومگالی و سندرم کوشینگ اشاره کرد. بنظر می رسد این بیماری، پاسخ پوست در برابر مقاومت به انسولین است.

در دیابتوس بخوانید :نکات اصلی تعذیه روزانه دیابتی ها‎!

 بیماری آترواسکلروز

آترواسکلروز(Atherosclerosis) بیماری خطرناکی است که بر اثر تنگ شدن عروق خونی به علت ضخیم شدن جدارۀ رگها و بر اثر تشکیل پلاک ایجاد می شود. اگر چه آترواسکلروز در رگهای اطراف قلب یا نزدیک به قلب ایجاد می شود اما می تواند بروی رگهای خونی سایر قسمت های بدن  از جمله رگهای خونی تغذیه کنندۀ پوست نیز تأثیر گذارد.

زمانیکه رگهای خونی تغذیه کنندۀ پوست نازک شوند تغییراتی در پوست به علت کمبود اکسیژن ایجاد می شود که عبارتند از : ریختن موها در بخش هایی از پوست، نازک و براق شدن پوست بخصوص بروی قسمت قدامی و قلم پا، ضخیم شدن و بی رنگ شدن ناخن های پا و سردی پوست.

به دلیل اینکه خون حامل گلبولهای سفید است و کار گلبول های سفید جلوگیری از عفونت و مقابله با عوامل بیماریزا است، ایجاد جراحت یا زخم در پای افراد مبتلأ به آترواسکلروز، به علت کم شدن جریان خون خطرناک است زیرا زخم در این بیماران دیر بهبود می یابد.

نکروبیوزیس لیپوئیدیکا دیابتیکوروم(Necrobiosis lipoidica diabeticorum)

 این بیماری کمتر شناخته شده که به  NLDنیز شناخته  می شود بیماری بافت همبند پوست است که در آن کلاژن تجزیه شده  و دیواره ی رگهای خونی در آن  ضخیم می شود  و رسوبات چربی در عروق تشکیل می گردد. بیش از نیمی از افراد مبتلا به نکروبیوزیس لیپوئیدیکا به دیابت  مبتلا هستند و اکثر آنها وابسته به انسولین می باشند.

NLD در میان زنان بیش از مردان رخ می دهد وهمچنین در میان افرادیکه سابقه ی فامیلی ابتلا به دیابت دارند یا درمعرض خطر ابتلا به دیابت هستند، مشاهده می گردد. علت بروز  NLDناشناخته است اما بسیاری از دانشمندان بالا بودن مداوم  قندخون را علت بروز آن می دانند.

عفونت­های باکتریایی و قارچی

انواع مشکلات پوستی مرتبط با دیابت معمولا درگیر عفونت باکتریایی و قارچی می­شود.

1. عفونت­های باکتریایی

عفونت­های باکتریایی برای همه افراد شایع است. با این حال، این نوع عفونت­ها به ویژه برای مبتلایان به دیابت نوع 2 مشکل ساز می­باشد. شرایط پوستی در این حالت غالبا دردناک و گرم و همراه با ورم و قرمزی می­باشد. شایع ترین باکتری­هایی که باعث عفونت­های پوستی می شوند استافیلوکوک یا استاف و استرپتوکوک یا استرپتوکوک هستند. عفونت های باکتریایی جدی می تواند باعث عفونت های عمیق بافتی به نام کاربونک شود. در این موارد ممکن است توسط پزشک محل موردنظر سوراخ شود و تخلیه شود. اگر گمان می کنید عفونت باکتریایی دارید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت امکان با آنتی بیوتیک معالجه شود.

سایر عفونتهای باکتریایی رایج عبارتند از:جوش دیابتی، Styes یا عفونت در اطراف چشم، فولیکولیت یا عفونتهای فولیکول های مو، عفونت در اطراف ناخن های دست و پا.

2. عفونت های قارچی

عفونتهای قارچی ناشی از گسترش قارچ یا مخمر برای همه مبتلایان به دیابت شایع است. این امر به ویژه در صورتی که قند خون آنها به خوبی کنترل نشود صادق است. در عفونت های مخمری مناطقی از پوست قرمز، خارش­دار و متورم می­شود که توسط مقیاس­های تاول زده یا خشک احاطه شده اند. مقیاس­ها گاهی اوقات نیز با ترشحات سفید پوشانده شده اند که شبیه پنیر است.

قارچ­های مخمری در چین­های گرم پوست، زیر سینه­ها، کشاله ران، زیر بغل، گوشه­های دهان، زیر آلت تناسلی مردان رشد می­کنند.

دانه های قرمز و برآمدگی ها

واکنش های آلرژیک به غذاها ، نیش حشرات و داروها می تواند باعث ایجاد رش یا دانه های قرمز پوستی و فرورفتگی ها یا برآمدگی هایی بروی پوست شود. این موضوع در افراد دیابتی بخصوص برای کسانی که انسولین تزریق می کنند، موضوع مهمی است. وجود هر نوع دانۀ قرمز و برجستگی در نواحی اطراف محل تزریق باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

تاول های دیابتی(bullosis diabeticorum)

در موارد نادر، افراد مبتلا به دیابت به مشکلات پوستی نظیر تاول که مشابه تاولهای حاصل از سوختگی است، مبتلا می شوند. اینگونه تاولها می تواند بروی انگشتان دست و پا، بروی دستها و پاها یا بازوها و رانها ایجاد گردد. تاولهای دیابتی غالباً بدون درد هستند و خود بخود از بین می روند. اینگونه مشکلات پوستی در افرادی که دیابتشان کنترل نشده و حاد است یا به نوروپاتی دیابتی مبتلا هستند، دیده می شود. کنترل دقیق قند خون  همراه با مصرف صحیح داروهای دیابت می تواند باعث بهبود مشکلات پوستی گردد.

رش های حلقوی منتشر (Disseminated granuloma annulare)

این مشکل پوستی کاملاً بصورت یک حلقۀ مشخص یا یک ناحیۀ قوسی شکل بروی پوست ظاهر میشود. اینگونه رش های پوستی غالباً بروی انگشتان و گوش ها ایجاد می شود اما می تواند بروی قفسۀ سینه یا شکم نیز ظاهر شود. این رش ها می توانند برنگ قرمز، قرمز قهوه ای یا برنگ پوست باشند و به درمان دارویی احتیاجی ندارند، اما گاهی اوقات داروهای موضعی استروئیدی نظیر هیدروکوتیزون می تواند به بهبود آنها کمک کند.

به توصیه های زیر برای جلوگیری از مشکلات پوستی عمل کنید:

-  قند خونتان را در محدوده نرمال نگهدارید.

-  از صابونهای ملایم و شامپوهای ملایم استفاده نمایید و بخوبی آبکشی  و خشک کنید.

-   از پودر تالک برای زیر بغل و کشاله ران استفاده کنید.

-   دوش آب خیلی داغ نگیرید.

-   بطور روزانه پوستتان را مرطوب کنید.

-   میزان مایعات زیادی بنوشید تا پوستتان آبرسانی شود.

-   هر نوع بریدگی را به سرعت درمان کنید. بریدگی های کوچک را با آب و صابون بشویید در صورت تجویز پزشک از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده نمایند و در صورت بروز بریدگی بزرگ یا سوختگی سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

-   از اسپری های بهداشتی زنانه استفاده نکنید .

-   پاهای خود را هر روز وارسی کنید.

 

 

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید


دیابت و حساسیت های ریوی
رژیم غذایی ABC که به شما در مقابله با دیابت کمک می‌کند
نگهداری انسولین در سفرهای هوایی
گاستروپارزی چیست؟‎