عفونت های تنفسی در مبتلایان به دیابت

عفونت های تنفسی در مبتلایان به دیابت

چرا عفونت های تنفسی در مبتلایان به دیابت کشنده تر است؟

 

محققان نشان داده اند كه چگونه دیابت در مرگ و میر ناشی از عفونت کرونا ویروس  نقش دارد  و این یافته­ها می تواند نشان دهد كه چرا سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا یا ذات الریه می توانند به بیماران دیابتی بیشتر حمله كنند.

مطلب مرتبط: ‌‌آموزش پیشگیری از ویروس کرونا ویژه افراد دیابتی

از آنجا که سندرم تنفسی خاورمیانه  کرونا ویروس ها برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی ظهور کرد و منجر به مرگ بیش از 800 نفر در بیش از 2400 مورد عفونت تأیید شده گردید که این میزان تلفات 35 درصد بود. به همین دلیل ، محققان مایل به شناسایی عوامل خطرزا در ایجاد بیماری شدید یا کشنده بودن آن هستند. شواهد بالینی فعلی به دیابت به عنوان یک عامل خطر اصلی علاوه بر سایر بیماری های مرتبط با بیماری از جمله کلیه ، بیماری قلبی و بیماری ریه اشاره دارد. در نتیجه بیماران دیابتی باید بیشتر مراقب سلامتیشان باشند همراه با رژیم غذایی سالم کنترل بودن قند خون و در کل داشتن سبک زندگیه سالم.

ویدئو ‌ بهترین تمرینات تغذیه ای برای دیابتی ها را مشاهده کنید 

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند و دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در یک مطالعه جدید، که در ژورنال تحقیقات بین المللی بالینی منتشر شد، نشان دادند که چگونه دیابت در مرگ و میر ناشی از عفونت کرونا ویروس –مرس نقش دارد و این یافته می تواند باعث روشن شدن این موضوع شود که چرا سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا یا ذات الریه ممکن است به کسانی که مبتلا به دیابت هستند سریعتر منتقل شود.

آنها ارتباط بین دیابت وکرونا ویروس را در یک مدل موش بررسی کردند و دریافتند که موش­های دیابتی یک پاسخ التهابی با تأخیر و طولانی در ریه ها نشان می­دهند. موش­های دیابتی دارای سطح پایین سیتوکین­های التهابی و ماکروفاژهای التهابی و سلولهای T هستند. این نشان می دهد که شدت عفونتکرونا ویروس ها در بیماران مبتلا به دیابت احتمالاً به دلیل نقص در پاسخ بدن به عفونت بوده است.

این محققان گفتند "ما از مدتها قبل می دانستیم که بیماران دیابتی با ابتلا شدن به یک بیماری عفونی جدی، نتایج بدتری خواهند داشت، اما این بینش جدید در مورد عملکرد سیستم ایمنی می تواند راه را برای درمان های بهتر هموار کند."

مطلب مرتبط: ‌آنچه دیابتی‌ها باید در مورد کنترل فشارخون بدانند 

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید

 

 

 


عفونت های تنفسی در مبتلایان به دیابت
علائم و پیشگیری ابتلا به ویروس کرونا
دیابت و پوکی استخوان
دیابتی‌ها حق دارند خسته شوند اما...