گارسینیا کامبوجیا معجزه نمی‌کند

گارسینیا کامبوجیا معجزه نمی‌کند

گارسینیا کامبوجیا معجزه نمی‌کند که هیچ، خطرناک هم هست

گارسینیا کامبوجیا یک میوه گرمسیری که به عنوان گیاه مالابار نیز شناخته می‌شود، چند سالی است که این میوه و محصولات ناشی از آن به عنوان یک مکمل کاهش وزن محبوب شده است. اعتقاد بسیاری از مردم این است که گارسینیا کامبوجیا باعث می‌شود بدن چربی نسازد و جلوی اشتها را می‌گیرد و به فرد احساس سیری می‌دهد. از طرف دیگر خیلی‌ها هم به تبلیغ برای این میوه و محصولات آن برای درمان قند خون بالا و دیابت پرداخته‌اند و حتی آن را به عنوان درمان قطعی دیابت معرفی کرده‌اند و حتی گزارشاتی وجود دارد که در ایران برخی فروشندگان گارسینیا و محصولات آن از مبتلایان به دیابت خواسته‌اند داروهای درمان دیابت خود را کنار بگذراند و فقط گارسینیا کامبوجیا مصرف کنند. اما علم در مورد این میوه چه می‌گوید و آیا مصرف این میوه و محصولات آن خطرناک نیست و مفید است؟

گارسینیا کامبوجیا چگونه کار می‌کند؟

به نظر می‌رسد ماده فعال در پوست این میوه، هیدروکسی سیتریک یا HCA است که انزیمی به نام سیترات لیاز را که بدن برای ساختن چربی از آن استفاده می‌کند ، بلوک می‌کند. همچنین این مواد باعث افزایش سطح سروتونین شیمیایی مغز می شود که ممکن است احساس گرسنگی فرد را کمتر کند.

جالب است که برخلاف ادعاها و تبلیغ‌ها تقریبا هیچ مطالعه‌ علمی نشان نداده است که این میوه و محصولات و داروهای تولید شده به اسم آن بتواند قند خون را کاهش دهد.

در مورد کاهش وزن هم به رغم تبلیغات فراوان علم نشان داده است که تاثیر گارسینیا در کاهش وزن یا صفر است یا خیلی کم است.

یک بررسی که در مجله Obesityfound منتشر شده نشان داده که افرادی که در مطالعات برای مدت سه ماه گارسینیا کامبوجیا مصرف کرده بودند، فقط کمتر از یک کیلوگرم بیشتر از افرادی که آن را مصرف نکرده بودند، وزن کم کردند. محققان این مطالعه گفته‌اند نمی‌توانند با اطمینان بگویند که همین میزان کم کاهش وزن هم به دلیل مصرف این مکمل بوده است. یک مطالعه دیگر در آمریکا هم نشان داده است که در یک مقطع هشت هفته‌ای افرادی که گارسینیا کامبوجیا مصرف کردند نه وزن‌شان کاهش یافت و نه چربی خون‌شان کم شد. مواردی هم که توانسته‌اند به کاهش وزن برسند شاید ناشی از اخذ رژیم‌های غذایی کم کالری و برنامه‌های ورزشی باشد که افراد حاضر در مطالعات داشته‌اند.

دیابت نوع 2 و کلسترول خون بالا

برخی تحقیقات در سال‌های قبل نشان داده بودند که گارسینیا کامبوجیا ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهد، میزان کلسترول بد خون(LDL ) را کاهش دهد  و میزان کلسترول خوب خون یا HDL را افزایش دهد. اما مطالعات جدیدتر این موارد را جزئی نشان داده‌اند. اتفاقا افرادی که به دلیل چربی خون بالا دارو مصرف می‌کنند نباید اصلا از گارسینیا کامبوجیا استفاده کنند.

 

 

مقاله ‌اضافه وزن و دیابت دارید؟ دیابتوس را انتخاب کنید را از دست ندهید 

عوارض جانبی احتمالی

آن‌هایی که برای گارسینیا کامبوجا تبلیغ می‌کنند مکرر می‌گویند این محصول یک میوه است و هیچ خطر و هیچ عارضه جانبی ندارد. اما علم خیلی با این ادعا موافق نیست. در زمان مصرف گارسینیا یا داروها و مکمل‌های ساخته شده از آن ممکن است علائم زیر را در بدن خودتان مشاهده کنید:

  1. سرگیجه
  2. خشکی دهان
  3. سردرد
  4. درد معده و ناراحتی گوارشی
  5. در برخی مصرف کنندگان هم حالت سرخوشی زیاده از حد و بی ملاحظه و حتی توهم و هذیان گویی هم مشاهده شده است.
  6. اسهال

اما جالبترین موضوع در این میان است که سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA ) که مرجع علمی بسیار مهم و شاید شاخص‌ترین سازمان دنیا در این حوزه است، گارسینیا کامبوجیا و محصولات آن را ناایمن می‌داند. در سال 2017 ، FDA  به همه مردم آمریکا و جهان هشدار داد که مصرف محصولات کاهش وزن که حاوی گارسینیا کامبوجیا هستند را متوقف کنند، زیرا برخی از افراد که از آن استفاده می کنند، دچار مشکلات جدی کبدی و بیماری‌های خطرناک کبدی شده‌اند.

علاوه بر این، گارسینیا کامبوجیا ممکن است بر داروهای زیر تاثیر منفی بگذارد:

نتیجه گیری

خیلی ساده است گول افرادی را بخوریم که می‌گویند با خوردن چند قرص ساخته شده از یک میوه می‌شود وزن کم کرد و دیابت را کنترل کرد، اما حواس‌تان باشد که علم هیچ کدام این ادعاها را تایید نمی‌کند و تازه در مورد عوارض خطرناک این محصولات هشدار می‌دهند.

ویدئو ‌ بهترین تمرینات تغذیه ای برای دیابتی ها را مشاهده کنید 

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 

 


ممنوعیت های روزه داری
با خواص خربزه تلخ برای درمان دیابت آشنا شوید
تغذیه در ماه رمضان
اضافه وزن و دیابت دارید؟ دیابتوس را انتخاب کنید