آیا باید از آنفولانزا ترسید؟!

 آیا باید از آنفولانزا ترسید؟!

بیش از حد از آنفولانزا نترسید

مبتلایان به بیماری دیابت باید بیشتر از افراد عادی مواظب سلامتی خود باشند، یکی از عوارض بالا بودن قند خون به مدت طولانی پایین آمدن نسبی قدرت دفاعی بدن و کاهش ایمنی بدن است، به همین دلیل است که مبتلایان به دیابت باید بیشتر از افراد عادی حواس‌شان به بیماری‌های عفونی و بخصوص آنفولانزا باشد.

این روزها همه در ایران در حال صحبت در مورد آنفولانزا هستند، در حالی که کارشناسان غیردولتی از مدتها قبل در خصوص افزایش میزان و شدت موارد ابتلا به آنفولانزا در سال جاری حرف می‌زدند اما این موضوع توسط مقامات دولتی تکذیب می‌شد، در نهایت اما بالا رفتن آمار بستری به دلیل این بیماری و نبود تخت برای بستری بیماران در بسیاری از بیمارستان‌ها و کمبود داروی تامیفلو- تنها درمان موثر در دسترس در ایران برای مقابله با آنفولانزاهای خطرناک – کار را به جایی رساند که ناگهان تقریبا تمام مردم ایران نگران آنفولانزا شدند. حالا در صحبت‌های روزمره یا در فضای مجازی بازار صحبت و ارائه نظرات در خصوص آنفولانزا داغ داغ است و ترس و هراس از ابتلا به بیماری باعث شده است که در سرتاسر ایران کمبود واکسن انفولانزا ایجاد شود و برای واکسن آنفولانزا و داروی تامیفلو بازار سیاه راه بیافتد و قیمت آن‌ها حالت نجومی پیدا کند...

درست است که همه افراد عادی باید از خود در مقابل آنفولانزا حفاظت کنند و تلاش آن‌ها برای پیشگیری از این بیماری باشد، و درست که دیابتی‌ها باید بیشتر هم حواس‌شان جمع باشد و بیشتر مراقب خودشان باشند، اما یادتان باشد که ترس زیاد از این بیماری هم بیهوده است و اضطرابی را به شما تحمیل می‌کند که بی‌دلیل است و ممکن است عدد قند خون شما را هم مختل کند.

 

راه‌های انتقال آنفولانزا

راه های انتقال مشخص و راه‌های پیشگیری از آن هم مشخص است، سعی کنید در محیط‌های عمومی کمتر تردد کنید، در خانه و محل کار تهویه مناسب هوا داشته باشید، از در آغوش گرفتن و بوسیدن افراد و حتی دست دادن اجتناب کنید، در صورتی که ممکن است بیمارانی در اطراف شما باشند ماسک بزنید و از همه مهمتر دست‌های‌تان را مرتب بشوئید.

اگر تاکنون واکسن آنفولانزا تزریق نکرده‌اید و علائم سرماخوردگی و آنفولانزا ندارید، همین حالا هم اگر واکسن را بزنید بهتر است از آنکه نزنید.اما در نهایت احتمال ابتلای شما به آنفولانزا خیلی پایین است و حتی در صورت ابتلا هم در تقریبا اکثریت قریب به یقین شما دوره بیماری را به راحتی پشت سر خواهید گذاشت و حتی نیازمند بستری شدن در بیمارستان هم نخواهید بود.

شنیده شده که برخی افراد از ترس ابتلا به این بیماری خود را در خانه‌های‌شان حبس کرده‌اند و برخی دیگر هم در تمام ساعات با دستکش و ماسک مشغول گذران زندگی هستند، اینکه مراقب خودتان باشید و بکوشید بیمار نشوید بسیار بسیار کار خوبی است و همه می‌دانند که پیشگیری بهتر از درمان است، اما اینکه سایه ترسی عظیم بر سرتان باشد و وسواسی بیمارگونه شما را درگیر کند بی‌دلیل است.

مراقب باشید که مبتلا به انفولانزا نشوید، اما از این بیماری هم نترسید و این بیماری را برای خودتان بی‌دلیل بزرگ نکنید. شما قوی‌تر از این بیماری‌ها هستید.یادتان هم باشد که یکی از راه‌های مقلابله و پیشگیری از این بیماری کنترل عدد قند خون است، پس در این روزها بیشتر حواس‌تان به کنترل و مدیریت قند خون خودتان باشد.

مقاله دیابتی‌ها در مورد آنفولانزا مراقب باشند را از دست ندهید 

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 


دیابتی‌ها باید کدام آزمایش را انتخاب کنند؟
داروهای جدید درمان دیابت
اقدامات محافظتی از ویروس کرونا
کودکان دیابتی به حمایت احتیاج دارند