تاثیر ورزش بر دیابت و فواید ورزش برای دیابتی ها

تاثیر ورزش بر دیابت و فواید ورزش برای دیابتی ها

تاثیر ورزش کردن بر درمان دیابت

تاثیر ورزش بر دیابت از آن دسته موضوعاتی است که هر فرد دیابتی در خصوص آن شک و تردید دارد. نگران نباشید دیابت بیماری است که به راحتی می‌توان در کنار آن به فعالیت‌های بدنی مختلف پرداخت و از سبک زندگی سالم لذت برد.
اگر خودتان را دوست دارید، ورزش کنید. اگر کسی را دوست دارید هم او را تشویق کنید که فعالیت بدنی منظم داشته باشد. در واقع بهترین توصیه کلینیک آنلاین دیابت و سلامت دیابتوس برای افراد مختلف در تمام طول عمر این است که حتی اگر به بیماری قند خون دچار نیستید، منظم ورزش یا فعالیت جسمی داشته باشید. 

آیا ورزش به درمان دیابت کمک می‌کند؟

ورزش و دیابت به علت رابطه ای که با هم دارند، دنیای ورزشکاران را هم دستخوش تغییراتی کرده است. ورزشکاران بنامی وجود دارند که با داشتن دیابت جوایز زیادی را ازآن خود کردند و هرگز به خاطر وجود این بیماری، از آرزوهای خود دست نکشیدند. برای مثال استیو ردگرایو، المپیکی بریتانیایی که بعد از تشخیص دیابت نوع 2، موفق به کسب پیروزی‌های بزرگی شد.
ورزش یا تمرین‌های خاصی برای افراد دیابتی به خاطر طیف وسیعی از دارو و انسولینی که به بدن‌شان تزریق می‌شود وجود دارد. شما می‌توانید بر اساس علایق خود ورزش‌های متنوعی را انجام دهید اما برای اطمینان بیشتر با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا بهترین راه را به شما پیشنهاد دهند.

 

نقش ورزش در درمان دیابت

بهترین ورزش ها برای کاهش قند خون کدام است؟

در قدم نخست باید گفت هر ورزشی که روحیه و حال شما را خوب می‌کند برای بیماری دیابت مفید است. اما برخی تحقیقات نشان داده، ورزش‌ ایروبیک و پیاده‌روی نسبت به ورزش‌های دیگر قند بیشتری می سوزاند و برای افراد دیابتی به خصوص دیابت نوع 2 مناسب است. 
فراموش نکنید احتیاجی به زیاده روی در ورزش یا استفاده از دستگاه‌های سنگین نیست. به طور عادی حتی اگر روزانه 30 دقیقه ورزش‌های سبک انجام دهید؛ کمک زیادی به بهبود دیابت خواهید کرد.
نکته: برای انتخاب ورزش و برنامه‌ریزی با پزشک دیابتولوژیست خود مشورت کنید. شاید در کنار ورزش نیاز به رژیم غذایی یا تجویز دارو خاصی باشد.

مطلب مرتبط: عوارض دیابت چیست؟


نقش ورزش در پیشگیری از دیابت؟

در قدم اول باید بدانید دیابت چیست؟ و به کدام نوع دیابت مبتلا هستید؟ دیابت بسته به عوامل ژنتیکی، محیطی ، تغذیه و سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. اگر تمام فاکتورهای مبتلا شدن به دیابت را دارید و می خواهید از بروز آن در سنین بالا پیشگیری کنید؛ ورزش و فعالیت منظم را در برنامه روزانه خود قرار دهید. 
تاثیر ورزش در زندگی دیابتی‌ها، نه تنها باعث کاهش سطح قند خون می‌شود، بلکه میزان فشار خون و میزان کلسترول خون را بهبود می‌دهد و عملکرد قلب و ریه‌ها را نیز بهتر می‌کند.در واقع ورزش کردن نزدیکترین راهکار ممکن برای رسیدن به چشمه جوانی است. تحقیقات و حتی مشاهدات ساده ما را متوجه می‌کند که افراد 90 ساله‌ای که از وضعیت سلامتی خوبی برخوردارند؛ اغلب از لحاظ جسمی فعال بوده و هستند. درست است که اکثر این افراد در طول زندگی خود ورزش کرده‌اند، اما هیچ وقت برای شروع کردن و به دست آوردن منافع، دیر نیست.

درمان دیابت با ورزش کردن

فواید ورزش برای بیماران دیابتی

بیماری دیابت افراد را دچار بی‌انگیزگی و خستگی مفرط می‌کند. به همین دلیل پزشکان برای جلوگیری از بی‌حوصلگی و کرختی بیماران دیابتی ورزش را پیشنهاد می‌کنند.

مطلب مرتبط: عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند

 فواید ورزش برای مبتلایان به دیابت:

فعالیت بدنی برای دیابتی ها

کلام آخر...
اگر در سن بالا دچار دیابت شده‌اید هرگز نگران نباشید. تمرینات برنامه‌ریزی شده توسط متخصصان طب ورزشی یا تمرینات اصلاحی می‌تواند زیر نظر یک مربی یا یک مشاور با دقت انجام شود. اغلب در مراکز تخصصی درمان دیابت مانند دیابتوس، سالن‌های پزشکی ورزشی وجود دارد که تحت نظارت به افراد دیابتی ورزش های مخصوص داده می شود. 
به عنوان نقطه پایانی بحث باید گفت که، مسئله این نیست که چه ورزشی انجام دهید، بلکه مسئله نوع فعالیتی است که قادر به انجام آن خواهید بود. مهم نیست چقدر ضعف دارید یا احساس ناتوانی می‌کنید، باید بدانید هر کسی می‌تواند ورزش کند یا حداقل یک فعالیت سودمند جسمی را انجام دهد. حتی اگر در خانه روی صندلی نشسته باشد.

منبع: joslin.org

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


تاثیر ورزش بر دیابت و فواید ورزش برای دیابتی ها
عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند
دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟
ورزش و دیابت