دیابت و پیشگیری از ابتلا به آن

دیابت و پیشگیری از ابتلا به آن

دیابت و پیشگیری از ابتلا به آن

دیابتی‌ها یعنی افرادی که به بیماری دیابت مبتلا شده‌اند. طبیعی است که مبتلایان به دیابت به دنبال درمان بیماری خود یا مدیریت و کنترل آن باشند و اگر در مورد پیشگیری از ابتلا به دیابت با آن‌ها صحبت کنیم احتمالا پوزخندی خواهند زد که ما که دیگر به این بیماری مبتلا شده‌ایم، پیشگیری چه ربطی به ما دارد؟

اما خب دو نکته مهم در این وسط وجود دارد، یکی اینکه یکی از انواع پیشگیری در مواردی است که افراد به بیماری‌هایی مبتلا هستند ولی با کنترل و درمان آن مانع بروز عوارض می‌شوند، مثلا برای فردی که دچار چربی خون بالا و اضافه وزن است و تحرک کمی دارد رژیم غذایی کم نمک و کم چربی تجویز می‌شود و به او گفته می‌شود تا به طور مرتب ورزش کند تا دچار گرفتگی عروق و سکته قلبی نشود.

در مورد دیابت هم همین طور است و بیماران مبتلا به دیابت باید با کنترل قند خون خود و تحت نظر پزشکان و مشاوران دیابت بودن مانع از بروز مشکلات و عوارض جدی بیماری دیابت در خود شوند. برای روشن شدن بحث یک مثال برای شما می‌زنیم:

مطالب مرتبط:‌اصول تغذیه دیابتی ها‎

هند، بیشترین آمار قطع عضو ناشی از دیابت در جهان را دارد. محققان و پزشکان در این کشور، طی مطالعه ای به این نتیجه رسیدند که با یک مداخله بسیار ساده و دادن آموزش‌های مناسب به دیابتی‌ها، می‌توان جلوی قطع عضوها را گرفت. مثلا با آموزش دادن در مورد پوشش مناسب پا و پوشیدن کفش مناسب و مراقبت از پاها، آنها توانستند تنها در طی تنها دو سال، جلوی نیمی از قطع عضو را در این کشور بگیرند.

متاسفانه در حال حاضر، بیشترین هزینه‌ها، صرف عوارض ناشی از دیابت می‌شود. براساس تخمین‌ها 12 درصد از کل بودجه بهداشتی کشورها، صرف دیابت می‌شود که رقم بسیار بالایی است. در واقع در بین شمار زیادی از بیماری‌ها، دیابت گوی سبقت را ربوده است. یک بخش از این موضوع هم ناشی از این است که اما در ایران متاسفانه هنوز مبحث آموزش، در مورد دیابت جدی گرفته نمی‌شود. بنابراین در کشور ما به جای اینکه هزینه‌های پیشگیری از دیابت پرداخته شود که به مراتب کمتر است، هزینه‌های درمان عوارض دیابت پرداخته می‌شود که بیشتر است.

درباره اهمیت آموزش دادن به بیماران دیابتی باید به این نکته مهم اشاره کنیم که مطالعات نشان داده اگر در دیابتی‌های مبتلا به نوع دو بیماری، امکانات مناسب آموزشی در اختیار بیماران قرار بگیرد، طی 10 سال هزینه‌های این بیماران تا حدود 30 درصد کاهش می‌یابد. در واقع پیشگیری در دیابت یعنی هزینه کردن برای کنترل قند خون، مصرف منظم داروها و دریافت آموزش مناسب، که قطعا بسیار به صرفه‌تر از هزینه کردن برای مشکلات و عوارض ناشی از بیماری دیابت مانند بیماری‌های چشم، قلب و کلیه است. 

مطالب مرتبط:‌دانستنی های پایه بیماران دیابتی‎

اما مبحث دوم در خصوص پیشگیری از دیابت مربوط به خود افراد نیست، در واقع دیابتی‌ها می‌توانند به افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند اما هنوز به این بیماری مبتلا نشده‌اند، بخصوص نزدیکان و دوستان و اعضای خانواده خود، کمک کنند تا از ابتلا به این بیماری دور بمانند. مطالعات نشان داده که یکی از موثرترین راه‌های تاثیرگذاری بر افراد و آموزش دادن به آنان در خصوص یک بیماری در تماس قرار گرفتن آن‌ها با مبتلایان به ان بیماری و آموزش گرفتن از خود بیماران است.

در مورد دیابت همان طور که اشاره شد نیاز است که در مورد پیشگیری خیلی جدی عمل کنیم و بتوانیم از بروز بیماری در دیگران پیشگیری کنیم. یادتان باشد که بسیاری از افرادی که در سال‌های بعد قرار است به دیابت مبتلا شوند با داشتن وزن مناسب و رسیدن به وزن مطلوب، مدیریت استرس، ترک دخانیات، ترک عادات غذایی نامناسب، ورزش کردن و ... از خطر ابتلا به این بیماری دور خواهند شد.

برای پیشگیری از دیابت، دورماندن نزدیکان‌تان از این بیماری و پیشگیری از عوارض بیماری نیاز به مشاوران و همراهانی در دسترس، دلسوز و آگاه و دارای دانش هستید و کلینیک آنلاین دیابتوس این امکان را فراهم اورده است که در هر ساعتی از شبانه روز که خواستید، به خدمات ارائه شده توسط افرادی با این ویژگی‌ها دسترسی داشته باشید.

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 


داروهای جدید درمان دیابت
ویروس کرونا و آنچه والدین بایستی بدانند
آنچه دیابتی‌ها باید درباره کبد چرب بدانند
اهمیت ورزش کودکان دیابتی