چرا آموزش برای فرد دیابتی بسیار مهم است؟

چرا آموزش برای فرد دیابتی بسیار مهم است؟

چرا آموزش برای فرد دیابتی بسیار مهم است؟

در بعضی بیماری‌ها، بیمار نقش چندانی در کنترل و مدیریت و درمان بیماریش بازی نمی‌کند، یعنی حداکثر نقش بیمار این است که داروهای تجویز شده را در زمان مناسب مصرف کند و در زمان مقرر به پزشک خود مراجعه کند، اما بیماری‌های مزمن حالت متفاوتی دارند و در این میان دیابت حالت خاص‌تری هم دارد.در دیابت فرد مبتلا به بیماری خودش مهمترین فرد در گروه درمان است، در واقع بیمار دیابتی از پزشکان و مشاوران کمک می‌گیرد تا بیماریش را کنترل و مدیریت کند. فرد مبتلا به دیابت باید اطلاعات کاملی در مورد بیماری دیابت، عوارض آن، درمان‌هایش و راه‌های کنترل بیماری را بداند. باید در مورد  تغذیه، فعالیت بدنی و ورزش و نیز روانشناسی بداند  چه نکاتی را باید رعایت کند و از چه موضوعلتی باید پرهیز کند.

فرد مبتلا به دیابت باید آموزش کامل و مداومی داشته باشد. حداقل مواردی که یک فرد مبتلا به دیابت باید در مورد آن‌ها آموزش ببیند شامل موارد زیر هستند:

  1. آموزش در خصوص شناخت بهتر دیابت و علت به وجود آمدن آن
  2. آموزش کنترل و اندازه گیری قند خون توسط خود بیمار
  3. آموزش مراقبت از پا توسط خود بیمار
  4. آموزش عوارض دیابت و پیشگیری از آنها
  5. آموزش های لازم در مورد تغذیه، مواد با قند بالا و مواد با قند مناسب، بایدها و نبایدهای رژیم غذایی فرد دیابتی
  6. آموزش های لازم در خصوص فعالیت فیزیکی و ورزش و حداقل‌های انجام ورزش و نکاتی که باید در حین ورزش و بعد از آن رعایت کرد
  7. آموزش به همراهان و اعضای خانواده برای موارد اضطراری و اقدامات لازم در خصوص موارد اضطراری
  8. آموزش های ارائه شده به فرد مبتلا به دیابت نباید در یک مقطع خاص متوقف شود و فرد باید همیشه مطالب جدید را مطالعه کند و در مورد نکات جدید مطلع شود.

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 


مردان بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند یا زنان
واکسن های ضروری برای دیابتی ها کدامند؟ + اینفوگرافی
صفر تا صد دیابت بارداری
اقدامات محافظتی در برابر ویروس کرونا | بخش اول