اقدامات مهم در زمان قند خون خیلی بالا

اقدامات مهم در زمان قند خون خیلی بالا

اقدامات مهم در زمان قند خون خیلی بالا 

دیابت یعنی قند خون بالا، هم در دیابت نوع یک و هم در دیابت نوع دو قند خون بالا می‌رود و تجمع قند در بدن و جاهای مختلف و ارگان‌های مختلف سبب آسیب دیدن ارگان‌ها و اعضای مختلف بدن شده و منجر به بروز عوارض بیماری دیابت مثلا در چشم، پاها، قلب و کلیه ‌ها می‌شود. بالا بودن قند خون عموما به صورت تدریجی و آهسته رخ می‌دهد و برای همین است که خیلی از اوقات افراد مبتلا به دیابت سال‌ها بعد از شروع بیماری خود متوجه ابتلای خود می‌شوند. اما گاه هم ممکن است بالا بودن قند خون آن قدر شدید و ناگهانی رخ دهد که موجب بروز علائم شدید شود که عموما این حالت یک مورد اورژانسی است و حتی ممکن است این حالت تهدید کننده حیات انسان هم باشد.

در این مطلب در مورد بالا بودن میزان قند خون و چگونگی درمان و مدیریت و کنترل آن صحبت می‌کنیم و به شما اطلاعات لازم را در این مورد رائه می‌‌دهیم.

اصطلاح علمی برای توصیف قند خون بالا، «هایپرگلیسمی» است. قند خون زمانی بالا می رود که مقدار انسولین موجود در بدن کم است یا سلول‌های بدن نمی‌تواندد از انسولین استفاده کنند و امکان ورود انسولین به داخل سلول‌ها نیست.به طور معمول به میزان قند خون بالاتر از 130 میلی گرم بر دسی لیتر در حالت ناشتا قند خون بالا یا هایپرگلایسمی گفته می‌شود. البته اگر قند خون بعد از خوردن غذا هم بالای 180 میلی گرم بر دسی لیتر باشد، این حالت هم مصداق قند خون بالا است.

دیابت به تعبیری همین قند خون بالا است ولی گاه این میزان بالا بودن قند خون آن قدر زیاد است که باید بلافاصله آن را پایین آورد، اما در سایر موارد کنترل قند خون باید با توجه به مدت ابتلا به بیماری و ابتلا به عوارض بیماری و نوع درمان توسط پزشک دیابتولوژیست مشخص می‌شود و برنامه کاهش قند خون هم توسط این پزشک برنامه ریزی خواهد شد. بخش مهمی از این کاهش قند خون می‌تواند به واسطه داروها باشد، اما قطعا داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی به حد کافی هم از ارکان مدیریت قند خون بالا در درازمدت هستند. اما قبل از اینکه بدانید قند خون بالا را چطور پایین می‌‌آورند باید بدانید علائم قند خون بالا چیست.

وقتی قند خون بالا می‌رود عموما علامت خاصی ظاهر نمی‌شود اما اگر قند خون خیلی بالا برود یا برای مد طولانی بالا باشد آن وقت علامت‌ها خودشان را نشان می‌دهند.در صورتی که قند خون خیلی بالا باشد و درمان نشود این قند خون بالا می‌تواند منجر به حالت کتواسیدوز یا کمای دیابتی شود که هر دو جزء اورژانس‌های جدی پزشکی تلقی ﻣﻲشوند.افراد مبتلا به دیابت باید بدانند که علائم قند خون بالای ناگهانی  شامل علایمی نظیر تشنگی بسیار زیاد، سردرد، اختلال در تفکر و تمرکز، تاری دید، تکرر ادرار، خستگی و ضعف هستند که ممکن است همه علائم با هم باشند.

اما اگر قند خون ناگهانی بالا نرود اما بالا برود و در طول زمان بالا بماند هم علائم و مشکلاتی مثل بروز زخم‌ها و عدم بهبود آنها و عفونت‌های پوستی ، مشکلات چشمی و بینایی، برخی مشکلات گوارشی مثل یبوست مزمن یا اسهال و عوارض دیگر را ایجاد کند. آسیب رشته‌های عصبی هم به جز مشکل پای دیابتی ممکن است باعث دردها در اندام‌ها، سردی و بی حسی و یا مشکلات جنسی و اشکال در نعوظ را به همراه داشته باشد.

در افراد دیابتی، حتی افرادی که تحت درمان هستند هم ممکن است گاهی اوقات قند خون خیلی بالا را داشته باشند، برخی دلایلی که باعث این اتفاق می‌شوند عبارتند از عدم درمان و عدم تمایل برای ادامه دادن و در نتیجه عدم مصرف انسولین یا سایر داروهای کاهش دهنده قند خون، میزان نامناسب و ناکافی انسولین یا سایر داروهای کاهش دهنده قند خون، فراموش کردن زمان تزریق انسولین یا مصرف قرص های کاهنده قند خون، و عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف مقدار زیاد قندها(کربوهیدرات‌ها) و همین طور استفاده از مواد غذایی یا نوشیدنی دارای مقدار بسیار بالای قند.در ضمن گاهی از اوقات بدن در شرایط نامناسب با افزایش قند خون واکنش نشان می‌دهد و ممکن است که فرد دیابتی پس از ابتلا به تب، عفونت، بیماری‌های دیگر و استرس زیاد دچار قند خون بالا شود.

 

وقتی اوضاع اورژانسی است :

همانطور که گفتیم بالارفتن ناگهانی قند خون یا افزایش قند خون به صورت مزمن به حدهای بسیار بالا می‌تواند حالت‌های خطرناکی را موجب شود. آنچه باید در مورد آن به دقت بدانیم دو حالت خطرناک زیر هستند که ممکن است برای هر فرد دیابتی در شرایطی خاص اتفاق بیافتد. هردو موارد زیر از اورژانس‌های پزشکی محسوب ﻣﻲشوند.

کتواسیدوز دیابتی :

این اسم به واسطه ماده شیمیایی به نام کتون‌ها انتخاب شده است کتواسیدوز دیابتی زمانی ایجاد ﻣﻲشود که انسولین کمی در بدن وجود داشته باشد. بدون حضور انسولین، قند خون نمی‌تواند وارد سلول‌های بدن شده و در نتیجه در خون تجمع می‌یابد و میزان قند خون بالا و بالاتر رفته و بدن چون نمی‌تواند از قند به عنوان منبع انرژی استفاده کند به ناچار از چربی‌ها استفاده می‌کند. این اتفاقات و این روند باعث شکل گرفتن مواد شیمیایی به نام «کتون » در بدن می‌شود. کتون‌های تولید شده در سوخت و سازهای شیمیایی بدن در خون تجمع یافته و در نهایت به وسیله ادرار دفع می‌شوند. مشخص است که اگر این حالت به صورت اورژانس درمان نشود ممکن است منجر به کاهش هشیاری و کاهش فعالیت مغزی و کمای دیابتی شود و زندگی فرد مبتلا به دیابت را با تهدید رو به رو سازد.

کمای دیابتی :

پزشکان می‌گویند که این حالت بیشتر در افراد مبتلا به نوع دو دیابت بروز می‌کند. این حالت نتیجه عدم تاثیرگذاری انسولین است یعنی بدن انسولین به اندازه کافی تولید می‌کند اما انسولین وظیفه خود در بدن را به درستی انجام نمی‌دهد. در این حالت هم ممکن است قند خون به شدت و به طور ناگهانی و به میزان زیاد بالا برود زیرا انسولین موجود درست کار نمی کند و در نتیجه بدن ﻧﻤﻲتواند از گلوکز یا چربی به عنوان منبع سوخت استفاده نماید. در ادامه قند خون وارد ادرار شده و حجم ادرار به شدت افزایش می یابد. در صورت عدم درمان، قند بالا می تواند منجر به کما گشته و به دلیل کم آب شدن بدن، زندگی فرد در معرض تهدید قرار گیرد. علائم بیماری عبارتند از احساس خستگی، احساس تشنگی شدید و تکرر شدید ادرار .

برخلاف تصور عمومی که باید این حالت‌های اورژانسی را با دارو درمان کرد اما در این دو حالت رساندن مایعات کافی به بدن شاید حتی از دارو هم مهمتر باشد. برای جبران مایعات از دست رفته بدن، نیاز به مایعات داخل وریدی است، همچنین ممکن است نیاز به تزریق انسولین هم باشد. اگر سطح سدیم، پتاسیم و یا فسفات بدن کم باشد، ممکن است سرم یا مکمل‌ها هم استفاده شوند. ممکن است تزریق داروی گلوکاگون هم انجام ‌گیرد، زیرا این دارو هورمون موجب افزایش سطح قند خون می‌شود.

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 


آیا کنترل دیابت بدون دارو ممکن است؟
آزمایش A1C را جدی بگیرید
متفورمین پرمصرف‌ترین داروی دیابت با کمترین میزان پایبندی
دیابتی‌ ها چه واکسن‌ هایی بزنند؟