دیابتی‌ها حق دارند خسته شوند اما...

دیابتی‌ها حق دارند خسته شوند اما...

اما از پا نشستن در قاموس ما نیست

دیابت و چاقی شباهت‌های زیادی دارند، یعنی اصلا انگار خیلی اوقات مترادف هم هستند. اصلا چاقی و داشتن اضافه وزن یکی از دلایل ابتلا به دیابت شمرده می‌شود و از طرف دیگر ابتلا به بیماری دیابت هم می‌تواند و ممکن است فرد را مستعد ابتلا به اضافه وزن و چاقی بکند.

اما این دو یک شباهت دیگر هم دارند، و آن هم سختی و چالشی است که به روح و روان آدم وارد می‌کنند، در واقع هر دوی این مشکلات فرد را به مبارزه می‌کشند و ممکن است خسته و فرسوده کنند.

 

 

اگر اضافه وزن داشته باشید یا بیشتر از آن، رسما چاق باشید، می‌دانید که کاستن کیلوهای اضافی کار سختی است که نیاز به ممارست، پایمردی، تلاش، غلبه بر خستگی و امیدواری به آینده دارد. همه ما می‌دانیم که چاقی برای سلامتی مضر است و ممکن است ما را مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و عوارض کند، از طرف دیگر هم به هر حال براساس مفاهیم و عرف و شاید مد جهانی داشتن اضافه وزن از لحاظ زیبایی شناسی انسانی مناسب و زیبا شمرده نمی‌شود، در نتیجه افراد چاق برای آنکه سالم‌تر باشند و مشکل پذیرش اجتماعی و شخصی نداشته باشند طبیعی است که بخواهند وزن اضافی خود را بکاهند. اما آیا این کار ساده‌ای است؟

قطعا نه، برای کاستن کیلوهای اضافه باید کمتر از قبل غذا بخورید و خیلی اوقات احساس گرسنگی داشته باشید ولی چیزی نخورید، در عین حال بسیاری از غذاها و میان وعده‌ها و دسرهای خوشمزه را هم از برنامه غذایی‌تان حذف کنید، و سعی کنید به طور منظم ورزش کنید.

خب چنین کارهایی ساده نیست و برای همین خیلی اوقات می‌بینید و می‌شنوید و شاید اصلا خودتان بگویید:«خسته شدم.... خسته شدم ...»

دیابت هم مشابه چنین حالتی دارد، تقریبا همه افراد دیابتی می‌دانند که بخاطر سلامتی خودشان باید قند خود را کنترل کنند و مراقب بروز عوارض بیماری باشند. تقریبا همه افراد دیابتی می‌دانند که بهتر است تغذیه سالم داشته باشند و چه موادی را از رژیم غذایی خودشان حذف کنند و در زمان معین دارویشان را بخورند یا تزریق کنند و ورزش کنند یا حداقل سطح فعالیت روزانه منظم داشته باشند، اما ایا این موارد گفته شده که پزشکان و مشاوران و دوستان و اعضای خانواده مدام به مبتلایان به دیابت آن‌ها را یاداوری می‌کنند، کارهای ساده‌ای هستند؟ قطعا نه

 

 

هر کس که خودش را به جای یک فرد مبتلا به دیابت بگذارد می‌داند که کنترل و مدیریت و درمان بیماری دیابت اصلا ساده نیست، دیابت بیماری مزمن و مادام العمری است و فرد باید تمام ساعات شبانه روز و تمام روزهای سال(به قولی بیست و چهارساعت شبانه روز، هفت روز هفته و سیصد و شصت و پنج روز سال) مراقب آن باشد و اقدامات متعددی را انجام دهد و با مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها کنار بیاید.

اما، خود زندگی هم ساده نیست، همه ما برای آسایش و آرامش و داشتن یک زندگی مناسب و پیشرفته تلاش می‌کنیم و دیابت هم عین همین سختی‌های زندگی است.

کم نیاوردید، از مبارزه با دیابت خسته نشوید، چرا که حق شما داشتن یک زندگی خوب است. اگر از مصرف روزانه داروها خسته شده‌اید به خودتان یادآوری کنید که کنارگذاشتن داروها یک سختی را از زندگی شما حذف خواهد کرد اما تعداد زیادی سختی و حتی مصیبت را به زندگی شما اضافه خواهد کرد.

زندگی حرکت در یک مسیر رو به جلو است و شرایط آن به گونه‌ای است که به شما این اجازه را نمی‌دهد که وقتی خسته شدید در یک نقطه خاص و یک روز و ماه خاص متوقف شوید، یا به عقب برگردید، زمان جلو می‌رود و اگر شما با آن جلو نروید شک نکنید که ضرر خواهید کرد. دیابت هم همین است، دیابت مثل زندگی جلو خواهد رفت و اگر شما خسته شوید و بنشینید دیابت از شما جلو خواهد زد و ناگهان می‌بینید که این همراه همیشگی مغلوب‌تان کرده و شما تبدیل به از پا افتاده و فرد مایوس و شکست خورده‌ای شده‌اید که قطعا خودتان هم این حالت را و این تصویر را دوست ندارید.

باز هم می‌گوییم، مبارزه با دیابت ساده نیست، خسته شدن و عصبی شدن در این مبارزه هر روزه اصلا عجیب نیست، اما کم اوردن و وا دادن در مقابل چنین حریفی کار را خیلی بدتر می‌کند، اشکالی ندارد که گاهی برای زمانی کوتاه متوقف شوید، نفس بگیرید و تمدید انرژِی و تمدد اعصاب بکنید، اما نگذارید تنبلی و رخوت بر شما غلبه کند، شما مبارزی هستید که تسلیم شدن و از پا نشستن برایتان بی‌معنا است.

پزشکان و مشاوران کلینیک انلاین دیابتوس هر زمانی که شما نیاز داشته باشید در کنار شما هستند. عضویت در دیابتوس یعنی دریچه‌ای با امکان سهیم شدن در جهان سایر دیابتی‌ها، یعنی شما می‌دانید که تنها نیستید و هزاران و میلیون‌ها نفر ادم شرایطی کم و بیش مشابه شما دارند. دیابتوس نمی‌خواهد فقط درمانگر یا مشاور شما باشد، می‌خواهد همراه و همدل و همفکر و هم‌قدم شما در تمام لحظات باشد.

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 


دیابت و پوکی استخوان
دیابتی‌ها حق دارند خسته شوند اما...
علائم و پیشگیری ابتلا به ویروس کرونا
آموزش پیشگیری از ویروس کرونا ویژه افراد دیابتی