دیابتی‌ها، لطفا ورزش کنید، همین حالا

دیابتی‌ها، لطفا ورزش کنید، همین حالا

 

«حتما ورزش کنید»؛ «باید به صورت منظم ورزش کنید»، «لطفا ورزش را در برنامه زندگی معمول خودتان قرار دهید»، «اگر نمی‌توانید به سالن ورزش بروید حداقل در خانه ورزش کنید»، «اگر نمی‌توانید ورزش کنید حداقل فعالیت بدنی و جسمانی منظم و به اندازه کافی داشته باشید» و ...

چقدر این جملات و مشابه آن‌ها را شنیده‌اید؟ بخصوص اگر مبتلا به بیماری دیابت باشید  و به دنبال مدیریت بیماری و درمان آن باشید حتما از پزشک دیابتولوژیست یا مشاوران دیابت یا تغذیه این جملات یا مشابه آن‌ها را زیاد شنیده‌اید.

تقریبا همه انسان‌ها می‌دانند ورزش برای سلامتی مهم است اما بدانید که برای دیابتی‌ها مهمتر هم هست. این هم برخی دلایل اهمیت ورزش کردن برای پیر و جوان:

- ورزش به شما کمک میکند تا اعداد سلامتی بهتری داشته باشید یعنی میزان قند خون، فشار خون، چربی خون و تری گلیسیرید خون شما در حد مناسب تری قرار بگیرد.

- ثابت شده ورزشکاران احتمال ابتلای کمتری به دیابت دارند یعنی می‌توان با ورزش منظم باعث کاهش احتمال ابتلا به وضعیت پیش دیابت یا پره دیابتیک را کاهش داد و از رفتن حالت پیش دیابت به دیابت تیپ 2 هم جلوگیری کرد. در ضمن احتمالا می‌دانید که ورزشکاری یعنی داشتن برنامه منظم ورزشی از ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی هم جلوگیری می‌کند.

 

 

- ورزش برای روح آدم هم خوب است چون باعث کاهش اضطراب میشود.

- ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب باعث افزایش قدرت و عملکرد قلب ، عضلات و استخوان‌ها میشود.

- ورزش نقش تنظیم کننده هم دارد یعنی باعث بهبود گردش خون و تنظیم بهتر حرکت عضلات و هماهنگی عضلانی میشود.

- اگر برنامه مناسب ورزشی داشته باشید شاهد خواهید بود که بدنتان نرم‌تر خواهد شد چون ورزش باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات و مفاصل بدن میشود.

بهانه نیاورید. حتی اگر دیابت دارید و سالها است تحرک چندانی ندارید و حتی اگر  تا این لحظه یک ثانیه هم ورزش نکرده‌اید، میتوانید از همین حالا ورزش کردن را شروع کنید و از فواید آن استفاده کنید. اگر زمان یا امکان ورزش کردن را ندارید، حداقل یک جا ننشینید یا همیشه درازکش نباشید چون فعالیت منظم و هدفمند میتواند به بدن شما سود بسیاری برساند.

اما می‌دانید بهترین فعالیتهای فیزیکی برای شما کدام است؟ اگر نمی‌دانید این موارد را بخوانید

1- فعالیت فیزیکی – پیادهروی، استفاده از پلهها به جای آسانسور، انجام کارهای محل کار یا خانه با تحرک و عدم نشستن طولانی مدت

2- ورزشهای ایروبیک مثل دویدن یا پیادهروی  با سرعت نسبتا بالا

3- ورزشهای مقاومتی مثل بلند کردن وزنههای نه چندان سنگین

4- ورزشهای انعطافی مثل حرکات کششی

اما در چه اندازه‌ای ورزش کنید تا سود ببرید:

ورزشهای ایروبیک: بهتر است حداقل 5 روز در هفته، هر روز حداقل 30 دقیقه این ورزشها را انجام بدهید. البته اگر ورزشکار نیستید و مدتهاست فعالیت فیزیکی نداشتهاید، با جلسات 5 تا 10 دقیقهای شروع کنید و مثلا دو یا سه بار این برنامه را انجام دهید و بعد یواش یواش به زمان برنامه تان بیافزایید.

یادتان باشد که اگر میخواهید وزنتان را کاهش دهید باید بیشتر از 30 دقیقه در روز ورزش‌های ایروبیک را انجام دهید.

 

 

مناسبترین و معمولترین ورزشهای ایروبیک عبارتند از:

-  پیادهروی با سرعت بالا

- شنا و حرکت نسبتا سریع در آب

- دوچرخهسواری

ورزشهای مقاومتی: بهتر است هفتهای دو تا سه بار برای مدت زمانی که بدنتان اجازه می‌دهد این حرکات را انجام دهید. هر چقدر تعداد عضلات درگیر در فعالیتهای تان بیشتر باشد کالری بیشتری خواهید سوزاند. یعنی سعی کنید هم از دست و هم از پا و حتی سینه و گردن هم در این ورزش کار بکشید.

همانطور که گفتیم بهانه نیاورید که باشگاه ورزشی دور است یا گران است چون در خانه هم می توانید با استفاده از وزنههای سبک یا کشهای پلاستیکی این حرکات را انجام دهید اما حتما باید برنامه ورزشیتان را از یک متخصص ورزش بگیرید تا حرکات را صحیح انجام دهید و آن حرکات متناسب با بدن شما باشد. بخصوص اگر سالها است به دیابت مبتلا هستید حتما برای انجام ورزش‌های قدرتی و یا هر ورزش دیگر با پزشک و مشاوران دیابت خود مشورت کنید.

ورزشهای انعطافی: این ورزشها که خیلیها به آنها کششی هم میگویند، باعث نرم کردن بدن، گرم کردن و سرد کردن بدن قبل و بعد از ورزش می شود.

 

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

از مقالات آموزشی بهرمند شوید 

 

 


دیابتی‌ها، لطفا ورزش کنید، همین حالا
ورزش و دیابت
توصیه های جدی و نکات ورزشی برای دیابتی
دانستنی هایی در مورد ورزش کردن در ماه رمضان