آیا بوی بد دهان به قند خون ربط دارد؟

 آیا بوی بد دهان به قند خون ربط دارد؟

 

یکی از مشکلاتی که تعداد زیادی از افراد مبتلا به دیابت از آن شکایت می‌کنند، بوی بد دهان و احساس تلخی در دهان است اما این تنها مشکل دهان و دندان در بیماران دیابتی نیست. باید گفت که مطالعات مشترک پزشکان و دندانپزشکان نشان داده است که سلامت دهان و دندان‌های بیماران دیابتی به وسیله چندین عامل تهدید می‌شود که عمده‌ترین آنها عبارتند از: کاهش میزان بزاق ترشحی، وجود جرم زياد در کنار لثه‌ها و دندان‌ها، مشکلات عروق ریز ناشی از دیابت که باعث اختلال در خونرسانی به لثه‌ها و دندان‌ها می‌شود و البته افزایش قند که خودش به طور مستقیم باعث آسیب رساندن به دندان‌ها می‌شود.

یکی از علامت‌های شایع در بیماری دیابت خشکی دهان است. در واقع همانطور که احتمالا می‌دانید یکی از علائم اصلی دیابت پرادراری است که این پرادراری می‌تواند باعث خشک شدن دهان شود. در ضمن مشکلات عروقی ناشی از دیابت که ممگن است باعث کمتر شدن رسیدن خون به غدد ترشح کننده بزاق شود می‌تواند باعث صدمه دیدن این غدد و در نتیجه کم شدن میزان ترشح بزاق و خشکی دهان شود. خشکی دهان و کم شدن بزاق که عامل حفاظتی در دهان است و مانع از بروز خیلی از عفونت‌ها می‌شود می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های میکروبی شود.

 

 

 

 در بیماران دیابتی که کنترل و مدیریت بیماری در آنها ضعیف است تعداد پوسیدگی‌ها و عمق پوسیدگی‌ها و شدت آنها بیشتر از افراد عادی است. در ضمن بیماری‌های لثه‌ای هم در مبتلایان به بیماری دیابت کنترل نشده بیشتر از افراد عادی است که بخشی از آن بخاطر همان مشکلات عروقی است که به خونرسانی لثه‌ها آسیب می‌زند و کم شدن بزاق هم نقش محافظتی آن در قبال لثه‌ها را کاهش می‌دهد. در ضمن شاید کم شدن حس هم باعث شود که افراد مبتلا به دیابت متوجه مشکلات و آسیب‌ها و زخم‌های دهانی خود نشوند و دیرتر برای درمان مراجعه کنند. در ضمن میزان آبسه‌ها و پرکی شدن لثه‌ها در افراد با قند خون کنترل نشده هم بالاتر از دیگران است. جالب است که کنترل قند خون و درمان مناسب در دیابتی‌ها می‌تواند مجددا میزان احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش دهد.

 

 

 

 با توجه به اینکه کلا زخم‌ها در افراد دیابتی دیرتر خوب می‌شوند یکی از دلایلی که باعث افزایش عفونت در دهان و دندان‌های دیابتی‌ها می‌شوند همین دیر خوب شدن زخم‌های دهان و دندان است. در ضمن همانطور که احتمالا می‌دانید یکی از مشکلات اصلی قند خون کنترل نشده آسیب رشته‌های عصبی و حالت نوروپاتی است که اگرچه در دیابتی‌ها بیشتر در پاها رخ می‌دهد اما ممکن است در دهان هم رخ دهد که این حالت ممکن است باعث علائمی مثل بی حسی، گزگز و سوزش یا درد دهان شود که گاه باعث ایجاد علائم شدید و آزاردهنده هم می‌شود.

مطمئن باشید که کلینیک آنلاین دیابتوس به شما کمک می‌کند تا بیماری دیابت خود را بهتر درمان کنید و از علائم و عوارض این بیماری دور بمانید. استفاده از خدمات این کلینیک آنلاین شما را توانمندتر و دارای دانش بیشتر در حوزه سلامت می‌کند.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


آیا استویا همان درمان معجزه آسای دیابت است؟
متفورمین و کمک به داشتن وزن سالم
چگونه عدد قند خون خود را درست اندازه بگیریم
سوال و جواب‌هایی در مورد زخم پای دیابتی