از سه سالگی دیابت داشت و حالا هم ورزشکار است و هم جوان موفق

از سه سالگی دیابت داشت و حالا هم ورزشکار است و هم جوان موفق

 

وقتی به عنوان یک پزشک با بیماران دیابتی صحبت می‌کنم و از آنها می‌خواهم که روزانه چند بار قند خود را کنترل کنند و داروهای‌شان را سروقت بخورند و رژیم غذایی مطابق با الگوی ارائه شده داشته باشند و به طور منظم هم به پزشک مراجعه کنند، در ته نگاه خیلی‌ها می‌بینم که با خودشان می‌گویند:«دکتر هم دلش خوشه‌ها، بیرون گود نشسته و می‌گه لنگش کن ...»

من دیابت ندارم، قطعا هم کنترل و مدیریت دیابت کار ساده‌ای نیست، اما مبتلایان بسیاری هم می‌شناسم که همه این کارها را انجام داده‌اند و موفق هم بوده‌اند. یکی از شاهکارها در این میان جوان بیست و سه ساله‌ای است که بیست سال است دیابت دارد! بله، این جوان تنها سه سالش بود که والدینش متوجه شدند که  اوبه دیابت مبتلا است.

والدین این پسر از همان کودکی به او گفتند که به بیماری مبتلا است و باید حواسش به خودش باشد. او هم از کودکی تاکنون به طور منظم داروهایش را مصرف کرده، رژیم غذایی را رعایت کرده، به پزشکان در زمان مقرر مراجعه کرده و برنامه ورزشی داشته و حالا نتیجه همه اینها چه شده؟ او جوانی است عضلانی و بسیار خوش برخورد و مودب، مشغول تحصیلات عالی است و همزمان کار هم می‌کند و ورزش رزمی را دنبال می‌کند و حتی عنوان دار استانی هم هست.

بله، وقتی بیمارانی این گونه را می‌بینید متوجه می‌شوید که اراده چه معجزه‌هایی می‌کند، متوجه می‌شوید که واقعا «خواستن، توانستن است...»

دیابت شاید شما را مجبور کند که تغییرات زیادی در زندگی‌تان بدهید، شاید مدیریت و درمان این بیماری سختی‌های زیادی را به شما تحمیل کند، شاید خیلی از اوقات از این همه باید و نباید خسته شوید، اما کافی است یکی از این الگوها پیش چشم شما باشد تا بدانید که شما هم می‌توانید مثل این الگوها دیابت را ضربه کنید، نه به سادگی، اما ضربه فنی کردن حریف قدر و بد بدن هم لذتی داردها.

 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


توصیه های مهم و کاربردی برای چشم دیابتی
توصیه های تغذیه بیماریهای تنفسی و ویروس کرونا
آسیب اعصاب یا نوروپاتی چیست؟
ویروس کرونا و آنچه والدین بایستی بدانند