دیابتی‌ها باید کدام آزمایش را انتخاب کنند؟

دیابتی‌ها باید کدام آزمایش را انتخاب کنند؟

حالا و با پیشرفت علم و رسیدن تکنولوژی به خانه‌ها، اغلب بیماران دیابتی یک دستگاه چک کننده قند خون را در خانه دارند و به راحتی میزان قند خون ناشتا و پس از غذای خود را چک می‌کنند، اما در این وسط وقتی به پزشکان و مشاوران دیابت مراجعه می‌کنند آنها درخواست چک کردن آزمایش HA1C را از بیماران می‌کنند و به این ترتیب اين سئوال بسياري از مبتلايان به ديابت می‌شود كه بهتر است آزمايش قند خون ناشتا را برای خودشان چک کنند يا آزمايش  HbA1Cرا انجام بدهند.

خب طبیعی است که بگوییم نمي‌شود گفت اين آزمايش بهتر است يا آن‌ يكي، واقعيت اين است كه براي كنترل و مدیریت مناسب قند خون‌تان، به هر دو آزمايش نياز داريد.

اما این دو آزمایش به چه درد می‌خورند؟ در اينجا در مورد اين دو آزمايش به شما توضیح می‌دهیم و نکات مهم را می‌گوییم

آزمايشHbA1C  : اين آزمايش نشانگر عدد متوسط گلوكز(قند خون) سلول‌هاي قرمز خون در دو يا سه ماه اخير است. به طور معمول پزشك ديابتولوژیست از بیماران تحت نظر خودش خواهد خواست که هر سه تا شش ماه يك بار اين آزمايش را انجام دهد. البته اگر قند خون خوب كنترل شده باشد ممكن است اين آزمايش را در فواصل طولانی‌تر درخواست كنند.

 

راهنماي تهیه شده توسط انجمن ملي ديابت آمريكا که یک مرجع معتبر در جهان است ميزان مناسبHbA1C  را حدود ٧ يا زير آن می‌داند. اما انجمن متخصصين غدد آمریکا که یک مرجع کاملا تخصصی است این عدد را قبول ندارد و اعلام کرده است كه بهترين میزان براي اين آزمايش ٦.٥ يا كمتر از آن است. انجمن ملي طب سالمندي آمريكا نظر کمی متفاوت دارد و البته برای نظرش تبصره می‌گذارد یعنی می‌گوید میزان مطلوب اين آزمايش در افراد بالاي ٦٠ سال که سابقه طولاني مدت ابتلا به ديابت دارند عدد ٨ و یا كمتر از آن را مطلوب مي داند.

 

 

آزمايش قند خون ناشتا یا FBS: با وسایل ساده و در دسترس خانگی چک قند خون شما خيلي سريع پي مي‌بريد كه قند خون‌تان چقدر است و در كنترل ديابت‌تان موفق بوده‌ايد يا نه، و نحوه مناسب بودن یا نبودن درمان شما هم ممکن است توسط همین چک قند خون ناشتا انجام شود. با توجه به شرایط بیماری دیابت بايد قند خون تمام مبتلایان بهتر است چندبار در طي هفته كنترل شود.

حالا ممکن است بخواهیم این دو تست را با هم مقایسه کنیم خب در این صورت مثلا HbA1C  شبیه یک فیلم کوتاه است و قند خون ناشتا مثل عکسی از یکی از نماهای آن فیلم

اما اگر نتایج این دو آزمایش خیلی متفاوت بود چه باید بکنیم؟:

- اولین کار این است که از عملکرد دستگاه قند خانگی خودتان مطمئن شوید چون ممکن است دستگاه اندازه‌گیری قند خون شما تنظیم نباشد یا دچار اشکال شده باشد، یا این‌که دچار کم‌خونی شده باشید، اگر به تازگی خون داده‌اید یا رژیم سخت غذایی دارید هم ممکن است نتایج آزمایش قندخون شما تغییر کند.

- مدت زمان کوتاه یا بیش از حد ناشتا بودن می‌تواند نتیجه قند خون شما را متفاوت کند، شما بهتر است بین 10 تا 12 ساعت ناشتا باشید تا نتیجه قند خون ناشتای شما درست باشد، اگر کمتر از 8 ساعت یا بیشتر از 14 ساعت ناشتا بوده‌اید عدد ثبت شده با قند خون ناشتای واقعی شما متفاوت خواهد بود. یادتان هم باشد اگر می‌خواهید قند دو ساعت پس از غذای خودتان را ثبت کنید، حتما 2 ساعت پس از خوردن غذا ازمایش را انجام دهید

- اگر میزان HbA1C  شما در حد مناسب بود اما میزان قند خون ناشتا بالا و پایین زیادی را نشان می‌داد، یا عکس این حالت وجود داشت، حتما باید با پزشک دیابتولوژیست خود مشورت کنید چرا که ممکن است در روند درمان شما نیاز به تغییراتی در داروها و دوز مصرف و زمان مصرف آن‌ها باشد.

 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


تجربه‌های تان را بگویید اما توصیه درمانی نکنید
مردان بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند یا زنان
امروز وقتشه، فردا دیره ...
دیابتی ها چطور می توانند چربی را از کبد خود دور کنند