کودکان و نوجوانان دیابتی حتما بخوانند

کودکان و نوجوانان دیابتی حتما بخوانند

ورزش، مدل دیابتی

کودکان و نوجوانان دیابتی مبتلا به نوع اول دیابت باید مثل سایر کودکان ورزش کنند و تحرک داشته باشند، آنها اگر نکات مربوط به بیماری و مراقبت‌ها و درمان خود را رعایت کنند هیچ مشکلی برای ورزش کردن نخواهند داشت. این توصیه‌هایی است که کودکان و نوجوانان دیابتی باید بدانند و به آنها عمل کنند تا دیابت مشکلی برایشان ایجاد نکند.

- روزهایی که زنگ ورزش دارید یا قرار است ورزش کنید و تحرک زیاد داشته باشید، یک قمقمه همراه خود داشته باشید که در داخل آن مقداری مایعات شیرین برای مواقع اضطراری باشد و حتماً آنرا در محلی مناسب که دسترسی به آن در ممکن و آسان باشد قرار دهید.

- در روزهایی که برنامه ورزش یا مسابقه دارید حتماً دستگاه چک کننده قند خون خودتان را همراه داشته باشید و حتما قبل از شروع فعالیت ورزشی قند خونتان را چک کنید. بهتر است در پایان ورزش هم میزان قندتان را چک کنید. در صورت لزوم حین ورزش، هم قندتان را کنترل کنید.

- ورزش ممکن است باعث کاهش قند خون شوند. این طور هم نیست که فقط بلافاصله بعد از ورزش قند خون کاهش پیدا کند و ممکن است که تا ساعت‌ها بعد از پایان ورزش کاهش قندخون کاهش پیدا کند. اما نباید نگران این موضوع نگران باشید، فقط کافی است کمی مواد شیرین کنارتان باشد. با کمی دقت و هوشیاری به راحتی می‌توان مشکل را برطرف کرد.

 

 

- خوردن میان وعده مناسب قبل از ورزش را فراوش نکنید و هیچ گاه با شکم کاملا خالی ورزش نکنید. بهتر است قبل و بعد از شروع ورزش مقداری شیر و بیسکویت یا ساندویچ کوچک نان و پنیر و سبزی یا مقداری میوه و... بخورید.

- یک نکته مهم که باید به آن دقت کنید دمای هوا است:

اگر درمنطقه‌ای سرد زندگی می‌کنید و باید درحیاط مدرسه یا سالن ورزشی که هوای داخل آن سرد است ورزش کنید بدانید که ورزش در هوای سرد برایتان مناسب نیست! ورزش در هوای سرد بخصوص هوای خیلی سرد، ممکن است قند خون‌تان را کلی بالا و پایین کند. در ضمن یادتان باشد که احتمال بروز سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیاتی شاید کمی بیشتر از بقیه باشد و برای همین رعایت کنید که از دیگران ویروس یا میکروبی دریافت نکنید که باعث شود هم مجبور به استراحت در منزل شوید  هم قند خون‌تان را حسابی به هم بریزد.

- لباس ورزش هم خیلی مهم است و یک فرد مبتلا به دیابت باید حسش به لباسی که می‌پوشد خوب  باشد. در زمان ورزش حتما کفش مناسب و اندازه و سبک و و جوراب نخی و راحت به پا کنید! جوراب زبر و کفش سفت و تنگ یا سنگین ممکن است باعث زخم شدن پای شما و ایجاد مشكل پای دیابتی شود.

- در روزهای بارانی و برفی مواظب باشید کفش و جوراب‌تان خیس نشود و اگر خیس شد در اولین فرصت آن را از پای خود در آورده و پای‌تان را خوب بشویید و خشک کنید.

- هنگام ورزش و فعالیت حتماً به میزان کافی آب بنوشید و نگذارید بدن‌تان حین فعالیت بدنی دچار کم آبی شود. نوشیدن آب علاوه بر کمک به تنظیم سوخت وساز بدن حین ورزش و مسابقه یا حتی یک بازی، به حرکت راحت‌تر خون در قلب و رگ‌ها کمک می‌کند.

 

- باز هم در مورد اهمیت ورزش و تحرک صحبت می‌کنیم و متذکر می‌شویم که ورزش‌های نشسته و ساکن پشت میزی و بازی‌های فکری و کامپیوتری( مثل شطرنج)، جزو فعالیت‌های بدنی ورزشی محسوب نمی‌شوند. سعی نکنید زنگ ورزش فقط بازی‌های نشستنی انجام دهید! بهتر است با بچه های دیگر همراه شوید و بازی کنید و لذت ببرید.

- کمی بیشتر از بقیه نگران برخورد توپ یا تصادف سایر بازیکنان با صورت و بدن خود باشید. نه اینکه بترسید اما کمی احتیاط لازم است.

یادتان باشد که در دیابت باید مواظب زخم و یا  خراشیدگی، ضرب‌دیدگی، در رفتگی و ... باشید و آن را کاملاً جدی بگیرید و توسط پزشک معاینه شوید!
 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


داروهای جدید درمان دیابت
از سه سالگی دیابت داشت و حالا هم ورزشکار است و هم جوان موفق
با اهمیت و نقش قند خون در سلامتی آشنا شوید
دانستنی های پایه دیابت