نکته‌های مراقبتی کودکان دیابتی در زنگ ورزش - قسمت دوم

نکته‌های مراقبتی کودکان دیابتی در زنگ ورزش - قسمت دوم

کودکان و نوجوانان دیابتی را از ورزش کردن منع نکنید اما مراقب آن‌ها باشید.

 

دیابت نوع یک عموما کودکان و نوجوانان را درگیر می‌کند. ابتلا به این بیماری به هر حال مسائل و مشکلاتی را برای کودکان و نوجوانان رقم می‌زند. درمان دائمی و هر روزه و نیاز به رعایت رژیم غذایی و مراقبت‌های دیگر برای یک فرد بزرگسال سخت است چه برسد برای یک کودک.

به این دلایل یک کودک دیابتی ممکن است بیشتر از همسالان خودش احاس ناراحتی و افسردگی کنند. با توجه به این موضوع است که درمی‌یابیم که بازی و ورزش چقدر می‌تواند در زندگی یک کودک یا نوجوان مبتلا به دیابت مهم باشد. ورزش و تفریح بخوبی می‌تواند در ایجاد شادابی و نشاط همه افراد، بخصوص کودکان و نوجوانان مؤثر و مفید باشد.

جدا از والدین، مربیان و مدیران و معلمان در تماس با کودکان دیابتی باید توجه ویژه‌ای به حضور این گروه از کودکان و نوجوانان در فعالیت‌های تفریحی و ورزشی داشته باشند. والدین نباید کودکان دیابتی خود را از حضور در بازی‌ها و ورزش‌ها و فعلیت‌ها منع کنند و باید به انها دلگرمی بدهند و از آن‌ها حمایت و پشتیبانی کنند.

 

 

پدر و مادرهای دیابتی بهتر است این نکات را رعایت کنند:

- حتما مسئولان و اولیاي مدرسه بخصوص مدیر، معاونان، معلمان و بخصوص معلم ورزش مدرسه فرزندتان را در جریان دیابت او خود قرار دهید.

-  خودتان حتما علائم و نشانه‌های قند خون بالا و پایین را بشناسید و این علائم و نشانه‌ها را به همه افراد در تماس با کودک یادآوری کنید. حتی بهتر است این موارد را برای مسئولان و معلمن مدرسه کودک بنویسید تا در مواقع ضروری با مطالعه و مرور سریع آن، بهتر تصمیم‌ گیری کنند.

- به یاد داشته باشید که انجام فعالیت‌های ورزشی قند خون بالا را بالاتر و قند خون پایین را پایین‌تر می‌آورد، پس باید علائم افزایش و کاهش قند خون کودکان و نوجوانان را کاملا شناخت و دانست و هر چند یک بار آن‌ها را به خود و دیگران یادآوری و تأکید کرد.

بهتر است قبل از حضور در ورزش یا فعالیت فیزیکی قند خون کودک چک شود درصورت بالا و یا پایین بودن قند ( بیش از 200 و یا کمتر از 90) نباید فعالیت ورزشی انجام دهد.

- در مدرسه همواره پلاک دیابتی را به گردن کودک خود بیاندازید و شماره تماس‌های ضروری خود و نزدیکانتان را برای مواقع ضروری به مسئولان مدرسه یا کلاس‌های فرزندتان بدهید.

 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


کودکان دیابتی به حمایت احتیاج دارند
آسیب اعصاب یا نوروپاتی چیست؟
آیا باید از آنفولانزا ترسید؟!
امروز وقتشه، فردا دیره ...