کودک دیابتی و ورزش - قسمت اول

کودک دیابتی و ورزش - قسمت اول

قند نباید شما را محدود کند                                                                         

کودکان و نوجوانان دیابتی نباید بخاطر بیماری‌شان از ورزش کردن و فعال بودن دور بمانند. بیماران مبتلا به دیابت اتفاقا باید ورزش و فعالیت منظم را در برنامه معمول روزانه خود داشته باشند تا سالم‌تر بمانند. کودک یا نوجوانی را می‌شناسید که دوست نداشته باشد ورزش کند؟ حتی اگر ورزش به معنای عام آن منظورمان نباشد، جست و خیز و بازی‌های کودکانه و فعالیت‌های جمعی برای هر کودک و نوجوانی جذاب است و طبیعی است که کودکان و نوجوانان تمایل داشته باشند بسیاری از اوقات روزانه خود را به ورزش و بازی و تفریحات مرتبط با فعالیت بگذرانند. درست است که به دلایل متعدد از جمله معلولیت‌ها ممکن است گروهی از کودکان و نوجوانان نتوانند ورزش کنند، اما در نهایت روح‌شان نیازمند این فعالیت‌ها است و حتی برای کودکان و نوجوانان دچار محدودیت باید راه‌هایی برای فعالیت و تحرک اندیشید. از سوی دیگر دوران دیجیتال و رواج تکنولوژی‌های سرگرم کننده اما غیرفعالانه باعث شده که بسیاری از فعالیت‌ها از جمله بازی و تفریح کودکان در فضای مجازی خلاصه شود و این زنگ خطر را به صدا درآورده است و باید در این زمینه هم راهکارهایی اندیشید.

 

 

همه ما نیک می‌دانیم که ورزش برای سلامت جسم و روح کودکان و نوجوانان ضروری است. تمام کودکان و نوجوانان کشورمان، اعم از دیابتی و غیر دیابتی باید برای سلامت و نیز پرورش جسم و روح‌شان به بازی و ورزش بپردازند و این فعالیت‌ها را داشته باشند. جدا از تمام موارد مرتبط با سلامت جسم باید بدانیم که با بازی و فعالیت‌های جمعی و گروهی است که کودک و نوجوان با مهارت‌های اجتماعی  و تعاملات بین فردی و روابط گروهی آشنا می‌شود و با همین بازی‌های بظاهر ساده است که کودک درمی‌یابد که برای موفق بودن در آینده باید با افراد مختلف ارتباط و تعامل داشته باشد و نحوه درست بودن و درست برقرار کردن این ارتباط و تعامل را می‌تواند از طریق بازی و ورزش تجربه کند.

یک کودک یا نوجوان مبتلا به دیابت به هر حال بخاطر بیماریش تا حدودی حساس‌تر از سایر هم سن و سال‌هایش است و بخاطر درمان و مراقبت‌های هر روزه قطعا خیلی زود متوجه می‌شود که نسبت به سایر هم سن و سال‌های خودش نیاز به مراقبت وتوجه بیشتری دارد، اما از انجا که میل به حضور اجتماعی و بازی و تفریح و ورزش در وجود او حاضر است، او به راحتی درمی‌یابد که با کنترل قندش می تواند مثل بقیه بچه‌ها بازی کند و عضوی از یک تیم یا گروه باشد و حتی بتواند توانایی‌ها و مهارت‌های خودش را به سایرین نشان دهد. این موضوع باعث می‌شود که او به درمان و مراقبت‌های لازم برای کنترل و درمان بیماریش توجه کند و در عین حال باعث می‌شود اعتماد به نفس کودک تقویت شود و عزت نفسی هم در او ارتقاء یابد.

 

 

یک کودک و نوجوان دیابتی مثل هم سن و سالهای خود که مبتلا به دیابت نیستند نیاز به توانایی‌ها و مهارت‌هایی مثل داشتن وزن مناسب، تناسب اندام، عضلات قوی، چابکی، تعادل، هماهنگی عصب و عضله دارد. ساده‌ترین و راحت‌ترین راه کسب کردن و داشتن این توانایی ‌ها و ویژگی‌ها هم ورزش و فعالیت‌ بدنی منظم و برنامه ریزی شده است که باید در برنامه زندگی این کودک و نوجوان جای مخصوص خود را داشته باشد.

در ضمن یک کودک و نوجوان مبتلا به دیابت هم مثل بقیه کودکان و نوجوانان احتیاج به تخلیه انرژی سرشار و تخلیه احساسات و هیجانات است و باید در جو رقابتی سالم و سازنده قرار گیرد. یک کودک دیابتی باید با درنظر داشتن کلیه مسائل مراقبتی و ایمنی این رقابت سالم را در زمان بازی و تفریح و ورزش تجربه کند و از احساس لذت بخش و خوشایندی که این فعالیت‌های فردی یا گروهی برایش ایجاد می‌کنند، بهره‌مند شود.
 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


دیابتی ها چطور می توانند چربی را از کبد خود دور کنند
کودک دیابتی و ورزش - قسمت اول
اهمیت آموزش در دیابت
از سه سالگی دیابت داشت و حالا هم ورزشکار است و هم جوان موفق