ویتامین دی و دیابت

ویتامین دی و دیابت

برای دیابت درمان‌های متعددی ساخته شده است، همین طور هم مطرح شده که خیلی از مواد طبیعی ممکن است در درمان یا جلوگیری از بروز دیابت نقش داشته باشند. جدیدترین ماده طبیعی که برای مهار دیابت پیشنهاد شده است ویتامین دی است که شاید بتواند برخی از مشکلات دیابتی‌ها را حل کند.

ویتامین دی یکی از آن موجودات انگار اسطوره‌ای حوزه سلامت است. در واقع این ویتامین که بیشتر از همه توسط نور آفتاب در بدن انسان تولید می‌شود، و همین مکانیسم تولید آن در بدن خیلی جلب توجه می‌کند، در پیشگیری از بروز خیلی از بیماری‌ها نقش دارد و اینگونه مطرح می‌شود که خیلی از بیماری‌ها ممکن است ناشی از کمبود این ویتامین باشند. مثلا پوکی استخوان بیماری است که با ویتامین دی در ارتباط است و اولین نقشی که برای ویتامین دی مطرح شد هم همین ارتباطش با جذب کلسیم و ساختن استخوان بود. اما بعد از آن فرضیه‌های زیادی در مورد ارتباط برخی بیماری‌های دیگر با این ویتامین مطرح شده از جمله بیماری ام‌اس که بسیاری از پژوهش‌ها مطرح می‌کنند کم بودن میزان ویتامین دی در افراد ممکن است یکی از عوامل مساعد کننده ابتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا همان ام‌اس باشد.

 

 

در مورد دیابت اما موضوع این نیست که کمبود این ویتامین در بدن ممکن است باعث این بیماری شود اما ممکن است ویتامین دی تا حدودی در درمان بیماری دیابت نقش داشته باشد. در واقع حالا دانشمندان کانادایی مدعی شده‌اند که تحقیقات آنها نشان داده که ویتامین دی می‌تواند به متعادل شدن میزان قند خون در افراد دیابتی کمک کند. دانشمندان کانادایی در پژوهشگاه دانشگاه لاوال این تحقیق را انجام داده‌اند و براساس ان ادعا کرده‌اند که تجویز مقادیر بالایی از ویتامین دی می‌تواند وضعیت قند خون و شرایط کلی بیماران مبتلا به دیابت را بهبود ببخشد. جالب است که این گونه طرح شده است که حتی این ویتامین می‌تواند نقش پیشگیرانه هم در جلوگیری از ابتلا به این بیماری داشته باشد. دانشمندان در طی انجام این مطالعه دریافتند که تجویز طولانی مدت ویتامین دی یعنی حداقل مصرف آن برای شش ماه می‌تواند باعث افزایش قدرت انسولین شود و عملکرد انسولین در بافت عضلانی افراد را به طور شاخصی افزایش دهد. یکی از مشکلات گروهی از بیماران دیابتی این است که انسولین موجود در بدن آنها نمی‌تواند تاثیر لازم را بر سلول‌های بدن و مصرف مناسب گلوکز داشته باشد.

دکتر کلودیا گانگون یکی از محققان ارشد این تحقیق می‌گوید: «ما در طی این تحقیق متوجه شدیم که مصرف قند خون در سلول‌های بدن(متابولیسم گلوکز) پس از مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین دی در افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت، افزایش می‌یابد که این نکته‌ای بسیار مهم است.» در طی انجام این پژوهش گروه محققان تاثیرات تجویز ویتامین دی را بر روی ۹۶ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ و نیز جای گرفته در گروه پیش‌دیابت مورد بررسی قرار دادند. وضعیت پیش دیابت یا پره‌دیابت وضعیتی است که در آن اگرچه قند خون بالاتر از حد مطلوب است اما میزان بالاتر بودن قند خون آنقدر نیست که بتوان فرد را مبتلا به بیماری دیابت دانست.» گروه تحقیق در این مطالعه عملکرد انسولین و نیز نحوه شکستن قند خون را قبل و پس از مصرف ویتامین دی با دوز بالا مورد بررسی قرار دادند. در طی این تحقیق هر شرکت کننده ویتامین دی را با دوز ۵ برابر دوز معمول مکمل‌ها مصرف می‌کرد.

 

 

نیمی از شرکت کنندگان در این تحقیق که همگی بیش از چهل سال داشتند میزان پنج هزار میکروگرم ویتامین دی مصرف کردند و گروه دیگر دارونما(پلاسبو) دریافت کردند. براساس سنجش انجام شده قبل از شروع تحقیق ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان دارای سطح پایین تر از حد طبیعی ویتامین دی بودند اما مکمل‌های ویتامین دی بودند. در نهایت و پس از شش ماه مصرف ویتامین دی با دوز بالا در گزوه درمان مشخص شد که وضعیت متابولیسم گلوکز در این گروه بهبود یافته و انسولین عملکرد بهتری پیدا کرده بود که در مجموع می‌تواند باعث ایجاد وضعیت بهتر در یک فرد دیابت و ممانعت از بروز دیابت در فرد پیش‌دیابت باشد.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


دیابت چیست و علائم آن کدامند؟
بی خبری مبتلایان به دیابت از بیماری خود
باورهای غلط در مورد قرص متفورمین و لاغری
اطلاعات مفید در مورد نان و دیابت