آنچه دیابتی‌ها باید درباره کبد چرب بدانند

آنچه دیابتی‌ها باید درباره کبد چرب بدانند

آنچه دیابتی‌ها باید در باره کبد چرب بدانند

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، تحقیقات و مطالعات نشان می دهند که باید خیلی مواظب کبد خودتان باشید، یعنی مواظب بیماری به نام کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) باشید که بیماری مهمی است . اسم این مریضی تقریبا مشخصات آن را بیان می‌کند: کبد عضوی است که در سمت راست بدن زیر دنده‌ها واقع است و تقریباً اندازه یک توپ فوتبال امریکایی (راگبی) است. این بیماری هم به جمع شدن چربی بیش از حد در کبد، گفته می‌شود. کنت کوزی، متخصص غدد درون ریز از دانشکده پزشکی دانشگاه فلوریدا می‌گوید این مشکل به ویژه در افرادی که چاق هستند یا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند (یا هر دو) شایع است.

 

 

کوزی می گوید، همانطور که علم دانشمندان در مورد این بیماری بیشتر می‌شود، این فرضیه که این بیماری می‌تواند در پیشرفت حالت پره‌دیابت به سمت دیابت و نیز ابتلا به دیابت نوع 2 داشته باشد، تقویت می‌شود. یكی از وظایف كبد -که وظایف پرشماری دارد- تنظیم قند خون است، اما تجمع چربی در كبد حساسیت بافت کبد به انسولین را کاهش می‌دهد که باعث می‌شود گلوکز زیادی در خون بماند که این می‌تواند منجر به بیماری دیابت نوع 2 شود.

ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 هم از طرف دیگر احتمال ابتلا به فرم‌های شدید کبد چرب غیرالکلی را افزایش می‌دهد. در این حالت، چربی جمع شده در کبد التهاب ایجاد می‌کند که باعث ایجاد بافت اسکار در این ارگان می‌شود. دکتر کوزی  می‌گوید: «این مشکل می‌تواند به مرور زمان منجر به بیماری وخیم کبدی به نام سیروز و بعد بیماری انتهایی و نارسایی کامل کبد شود.»

جالب است که با وجود اهمیت بالای بیماری کبد چرب اکثر افرادی که دچار این مشکل هستند از آن اطلاعی ندارند. دکتر کوزی می‌گوید: «سه نفر از هر چهار نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت تجمع چربی بیش از حد نرمال در کبد خود دارند و حدود نیمی از آنها التهاب و اسکار را دارند، اما در بسیاری از موارد از این امر آگاهی ندارند.»

 

 

چرب غیرالکلی علائم کمی دارد و تشخیص آن هم دشوار است. برخی از افراد دچار این مشکل در قسمت فوقانی راست شکم، درست زیر قفسه دنده، احساس درد می‌کنند. بعضی اوقات هم در جریان آزمایشات چک‌آپ، یک افزایش غیرقابل توضیح در آنزیم‌های کبدی دیده می‌شود که باعث می‌شود پزشک نگاه دقیق‌تری به موضوع داشته باشد. یا ممکن است بیماران برای مشکل دیگری تحت سونوگرافی یا اسکن قرار گیرند و مشخص شود که چربی زیادی در کبد آنها وجود دارد. نوع جدیدی از سونوگرافی که توسط متخصصان کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد، می تواند میزان چربی کبد را تخمین زده و بافت کبد را از نظر میزان بافت سختی موجود، که یک علامت وجود بافت اسکار است، بررسی کند.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


آسیب اعصاب یا نوروپاتی چیست؟
تکنولوژي بهترین مراقبت را برای بیماران دیابتی فراهم میکند
اهمیت آموزش در دیابت
دیابت شما را کنترل می‌کند یا شما دیابت را؟