دیابتی ها چطور می توانند چربی را از کبد خود دور کنند

دیابتی ها چطور می توانند چربی را از کبد خود دور کنند

 

بیماری کبد چرب رابطه مستقیم و تنگاتنگی با بیماری دیابت نوع 2 دارد، از طرفی ابتلا به کبد چرب احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد و از طرفی ابتلا به دیابت ممکن است وخامت کبد چرب غیرالکلی را افزایش دهد.

اگر مشکل کبد چرب غیرالکلی در مراحل اولیه کشف شود، قابل کنترل و مدیریت است و حتی می‌توان روند آن را معکوس کرد. این کار عمدتا از طریق کاهش وزن انجام می‌شود. دکتر کوزی متخصص غدد می‌گوید:« مطالعات نشان می‌دهند که کم کردن و از دست دادن 10٪ از وزن بدن می‌تواند بیماری کبد چرب غیرالکلی را کاملا متوقف کند.» اما فکر نکنید حتما باید به این عدد 10 درصد برسید، حتی اگر 5 درصد وزن بدنتان را هم کم کنید، هم از فواید زیادی بهره‌مند می‌شوید. اگرچه بهتر است کاهش وزن با داشتن رژیم غذایی مناسب زیرنظر پزشک و متخصص تغذیه انجام شود، اما در برخی افراد جراحی باریاتریک (جراحی مخصوص کاهش وزن) می‌تواند یکی از راه‌های انجام این کار باشد. دکتر کوزی همچنین می‌گوید که نتایج یک مطالعه نشان داده که یک داروی نسبتا ارزان قیمت دیابت نوع 2 به نام پیوگلیتازون در بعضی موارد بیماری کبد چرب غیرالکلی را معکوس می‌کند. او اشاره می‌کند که دانشمندان در حال حاضر مشغول مطالعه برای یافتن درمان‌های جدید برای این مشکل هستند.

 

 

دکتر کوزی به افرادی که بیماری دیابت نوع 2 دارند، توصیه می‌کند تا به کبد خود اهمیت بدهند و با پزشکان خود در مورد بیماری‌های کبد صحبت کنند. وی می‌گوید: «متاسفانه نوعی حالت غفلت یا عدم آگاهی در بین پزشکان و بیماران در مورد بیماری کبد چرب وجود دارد و اقدامات بسیار کمی برای تشخیص و درمان این بیماری انجام می‌شود» با توجه به خطرات بیماری‌هایی مثل سیروز و بیماری انتهایی کبد  باید اشاره کرد که «شناسایی و کنترل مشکل کبد چرب یک فوریت واقعی است بخصوص برای شناسایی بیمارانی که علائم ندارند. درمان این حالت با اصلاح شیوه زندگی و بعضی اوقات هم استفاده از داروها است.»

 

اگر در مرحله پره دیابت هستید یا مبتلا به دیابت نوع دو هستید حتما از پزشک خود بپرسید که آیا آنزیم ‌ای کبدیتان زیاد هستند یا نه؟

اگر آزمایش خون نشان داد که آنزیم‌های کبدی شما بالاتر از 30 IU / L است، از پزشک خود بخواهید با درنظر گرفتن احتمال ابتلا شما به کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) کاملا شما را بررسی کند. سایر علل احتمالی بالا رفتن آنزیم‌های کبدی بالا شامل سوءمصرف الکل، هپاتیت B و C و داروها هستند.

 

اما اگر بخواهید متوجه شوید که تجمع چربی روی کبدتان وجود دارد یا نه چه باید بکنید؟

در این موارد بهتر است آزمایش خون انجام دهید و سونوگرافی یا تکنیک تصویربرداری دیگری را انجام دهید، اگر در سونوگرافی تجمع چربی در کبد وجود داشته باشد، این یک علامت هشدار خیلی جدی است. البته متاسفانه خیلی از اوقات، پزشکان در مورد این تجمع چربی در کبد کار خاصی انجام نمی‌دهند، اما آنها باید حتما به این موضوع حساس باشند و بلافاصله به دنبال کنترل این بیماری باشند.

 

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


کودک دیابتی و ورزش - قسمت اول
تجربه‌های تان را بگویید اما توصیه درمانی نکنید
مردان بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند یا زنان
بیمارستان های منتخب درمان بیماران ویروس کرونا