مراقب چشمان خود باشید

مراقب چشمان خود باشید

بینایی‌تان را نبازید

 

می‌گویند دیابت مادر بیماری‌ها است و می‌تواند هر ارگان و هر عضوی از بدن را درگیر کند. اما یک موضوع مهم این است که برخی ارگان‌ها و اعضای بدن اهمیت بیشتری دارند و احتمال آسیب دیدن آنها بیشتر است و برای همین باید بیشتر مراقب آنها بود.

بیماری‌ها و اختلالات چشم در میان افراد مبتلا به دیابت بسیار رایج است و امتحان و معاینه سالانه چشم بسیار مهم است. دکتر جری کاوانارو، متخصص چشم پزشکی در موسسه چشم Beetham Eye  Center  مرکز دیابت جاسلین، می‌گوید مشکلات چشمی در دیابت معمولا در مراحل اولیه نشانه‌ای ندارند و ممکن است برای تشخیص مشکلات چشمی تنها راه معاینه و انجام آزمایشات تشخیصی است. اما نکته مهم این است که حتی اگر مشکل رتینوپاتی تهدید کننده بینایی هم باشد، درمان‌های بسیار موثری برای کمک به حفظ بینایی وجود دارد، اما این درمان‌ها فقط اگر قبل از اینکه بینایی فرد از بین برود شروع شوند، موثر هستند.

 

 

در مراکز تخصصی مراقبت و درمان دیابت(از جمله در مرکز پزشکی پشتیبان دیابتوس) پزشکان متخصص چشم و فوق تخصص‌های شبکیه باتجربه مراقب مشکلات چشمی افراد مبتلا به دیابت هستند. این متخصصان همیشه مراقب بیماری رتینوپاتی دیابتی و سایر بیماری‌های چشمی شایع در افراد مبتلا به دیابت مانند آب مروارید هستند. در افراد مبتلا به دیابت بیماری کاتاراکت(آب مروارید) ممکن است در سنین پایین‌تر و سریعتررشد کند، که این موضوع هم دلیل دیگری برای معاینه سالانه چشم‌ها است.

موسسه بیماری‌های چشم وابسته به کلینیک جاسلین Beetham Eye Joslin در زمینه تحقیقات در مورد چگونگی درمان و جلوگیری از بیماریهای چشمی در افراد دیابتی پیشرو بوده و در همین مقطع فعلی هم 24 کارآزمایی بالینی را در حال انجام دارد. شاید به عنوان یک نتیجه بتوان گفت که موضوع مراقبت از چشم در کلینیک جاسلین شامل پیشرفته‌ترین روش‌های تشخیص و درمان در هر نقطه از بیماری است( این دقیقا الگویی است که در دیابتوس هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

 

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

اما یک سئوال مهم برای بسیاری از بیماران این است که افراد مبتلا به دیابت چه زمانی و با چه علائمی باید به متخصصان چشم پزشکی مراجعه کنند؟

 

 

کاهش خطر ابتلا به مشکلات چشمی وقتی مبتلا به دیابت هستید

کنترل و مراقبت‌های اولیه و درمان مناسب می‌تواند به شما در پیشگیری از مشکلات چشمی ناشی از بیماری دیابت کمک کند. حتما معاینه چشم سالانه داشته باشید. یادتان باشد که راز زندگی سالم و باکیفیت شما این است که دیابت و شرایط همراه آن مانند فشار خون، بیماری کلیوی و کم خونی را در خودتان بخوبی تشخیص دهید و کنترل کنید. در ضمن دکتر کاوانارو می گوید که جدا از اقدامات ذکر شده حتما سیگار را ترک کنید. وی ادامه می‌دهد: «اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که با عمل به همه این توصیه‌ها صد در صد بدون مشکل بمانید، اما همه این موارد راه‌هایی هستند که می‌توانید به کمک آنها خطر ابتلا به بیماری رتینوپاتی را کاهش دهید یا از پیشرفت این بیماری به میزان قابل توجهی جلوگیری کنید.»

منبع: جاسلین

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


دیابتی ها چطور می توانند چربی را از کبد خود دور کنند
ویروس کرونا و آنچه والدین بایستی بدانند
دیابت شما را کنترل می‌کند یا شما دیابت را؟
کودکان و نوجوانان دیابتی حتما بخوانند