قفل فرمان یا مذاکره؟

قفل فرمان یا مذاکره؟

 

یکی از مهم‌ترین عوامل شکست ما در برابر استرس روبه‌رو نشدن با آن است و درنتیجه یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت ما در غلبه بر استرس خارج شدن از نقش منفعل و پذیرنده خواهد بود. احتمالاً با خودتان فکر می‌کنید که مبارزه و پیروزی در برابر تمامی مسائل پیش‌آمده در زندگی بیش‌ازحد ساده‌انگارانه و غیرممکن است. باید به شما بگویم دقیقه درست فکر می‌کنید. بشر به‌خصوص در عصر حاضر قادر به حل تمامی مسائل زندگی شخصی و جامعه خود نیست اما این به معنی قبول انفعال و تسلیم شدن در برابر محیط نیست. ما برای یک زندگی آرام و آگاهانه و سالم به شما دو رویکرد را در مواجه با مسائل معرفی می‌کنیم و کم‌کم یاد می‌گیریم کجا و کی از هر رویکرد استفاده کنیم.

روانشناسان و پژوهشگران حوزه سلامت با مطالعات بسیار به این نتیجه رسیدند که افراد وقتی با مشکلی روبه‌رو می‌شوند به دو روش حل مسئله می‌کنند: مسئله مدار و هیجان مدار.

در رویکرد مسئله مدار، فرد با در نظر گرفتن مسئله پیش‌آمده و ارزیابی مسئله و امکانات و توانایی خودش به راه‌حل فکر می‌کند و گاهی از دیگران برای حل مسئله کمک می‌گیرد و در آخر راه‌حل در نظر گرفته‌شده را اجرا می‌کند. این رویکرد زمانی مفید است که مسئله موردنظر قابل‌حل باشد یا توانایی شما به‌اندازه‌ای باشد که بتوانید از پس آن موضوع بربیایید. به‌طور مثال وقتی تصادف می‌کنید اگر فردی باشید که رویکرد مسئله مدار را انتخاب می‌کند، از ماشین پیاده شده، با راننده ماشین دیگر صحبت می‌کنید و از پلیس راهنمایی و رانندگی کمک می‌خواهید.

اما در رویکرد هیجان مدار، فرد انتخاب می‌کند (عادت کرده) ابتدا هیجان خود را تخلیه کند و به‌صورت مسئله و حل مسئله کاری ندارد. این رویکرد در شرایطی مفید است که مسئله به وجود آمده یا قابل‌حل نباشد و یا حل آن از عهده شما خارج باشد و شما فقط باید پذیرنده باشید و به هیجان خود بپردازید. مثلاً وقتی عزیزی را از دست می‌دهید با تغییری به‌شدت استرس‌زا و ناراحت‌کننده مواجه می‌شوید که قابل‌حل نیست، بنابراین روش درست مواجهه با آن، تخلیه هیجان و پرداختن به احساسات خودتان است.

حالا که با رویکردهای مختلف حس مسئله آشنا شدید توجه شمارا به مسئله مهم دیگری جلب می‌کنم. بیشتر افراد در زندگی خود از هر دو رویکرد استفاده می‌کنند اما چیزی که مهم است، انتخاب درست و به‌جای شماست، مثلاً وقتی تصادف می‌کنید اگر بخواهید هیجان مدار برخورد کرده و با یک قفل فرمان و چند ناسزا یا حتی درگیری فیزیکی مسئله را فیصله دهید، نتیجه خوبی به دست نخواهید آورد.

پس تابه‌حال در مدیریت استرسمان چند گام را باهم یاد گرفتیم:

  1. شناسایی منبع استرس
  2. روبه‌رو شدن با استرس
  3. در نظر گرفتن منبع ایجاد استرس و انتخاب رویکرد حل مسئله مناسب

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


با اختلالات روانی ناشی از استرس چه کنیم؟
رابطه تنگاتنگ استرس و دیابت
روانشناسی برای دیابتی ها چه سودی دارد؟ - بخش دوم
دیابتی‌ها با اضطراب چه کنند؟