فواید بادام برای دیابتی‌ها

فواید بادام برای دیابتی‌ها

 

بادام و شیر بادام می‌توانند برای افراد مبتلا به دیابت مزایای زیادی داشته باشند. این آجیل خوشمزه دارای پروتئین بالا، چربی‌های سالم و فیبر است اما کربوهیدرات کمی دارد و ممکن است در تنظیم قند خون مفید باشد و احتمال کنترل وزن را افزایش دهددر واقع دانشمندان می‌گویند خوردن این آجیل به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به فرد کمک کند علائم دیابت خود را مدیریت و خطر عوارض ناشی از بیماری دیابت را کاهش دهد. در این نوشته، ما به بررسی مزایای بالقوه خوردن بادام برای افراد مبتلا به دیابت می‌پردازیم. ما همچنین محتوای تغذیه‌ای بادام را هم ارزیابی می‌کنیم.

 

کنترل قند خون

شیر بادام میزان کربوهیدرات و قند پایین‌تری نسبت به شیر معمولی و لبنی دارد. چند مطالعه جداگانه استفاده از آجیل‌های ارگانیک و طبیعی را، با کنترل بهتر قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ارتباط داده‌اند. در مطالعه‌ای انجام‌شده در سال 2011 که شامل 20 نفر چینی مبتلا به دیابت نوع 2 بود، شرکت‌کنندگانی که روزانه 60 گرم بادام مصرف می‌کردند، سطح پایین‌تری از قند خون ناشتا و میزان نیاز به انسولین نسبت به افرادی که رژیم غذایی معمول داشتند را، تجربه کردند.

بادام ممکن است برای پیش دیابتی‌ها هم مفید باشد؛ پیش دیابت وضعیتی است که میزان قند خون افراد از حد طبیعی بالاتر است اما برای تشخیص قطعی دیابت به‌اندازه کافی زیاد نیست. بر اساس اعلام انجمن دیابت آمریکا، افرادی که مبتلا به پیش دیابت هستند، بیشتر در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی عروقی هستند.

نتایج یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که یک رژیم غذایی غنی‌شده با بادام که در آن بادام 20 درصد کالری کل غذاها را تأمین کند، ممکن است حساسیت به انسولین و میزان کلسترول در افراد مبتلا به دیابت را بهبود بخشد. علاوه بر خوردن بادام، افراد مبتلا به دیابت همچنین ممکن است از نوشیدن شیر بادام لذت ببرند. یک فنجان شیر بادام طبیعی بدون شیرین‌کننده حاوی 3.43 گرم کربوهیدرات و 2.12 گرم قند است. یک فنجان شیر گاو کم‌چرب حاوی 12.18 گرم کربوهیدرات و 12.69 گرم قند است. البته لازم است که برچسب غذایی تغذیه‌ای شیر بادام‌ها را بررسی کنید زیرا بسیاری از مارک‌ها حاوی قند اضافی هستند.

 

سلامت قلب

بنا بر اعلام انجمن قلب آمریکا (AHA)، دیابت یکی از هفت عامل اصلی ایجاد بیماری قلبی است. همچنین گزارش‌شده که افراد مبتلا به دیابت دو تا چهار برابر بیشتر احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی نسبت به افراد بدون دیابت دارند. برخی از تحقیقات نشان داده که بادام و سایر آجیل‌ها می‌توانند در جلوگیری از بیماری‌های قلبی نقش داشته باشند.

محققان در مطالعه‌ای در سال 2017 که داده‌های سه تحقیق بزرگ را تجزیه‌وتحلیل کرده بود، نتیجه گرفتند که بین مصرف بادام و خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و بیماری قلبی عروقی رابطه وجود دارد. تحقیقات دیگری در سال 2018 نشان داده، ازجمله بادام، به‌طور بالقوه خطر دیگر مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد، ازجمله ضربان قلب نامنظم (آریتمی) و نارسایی قلبی.

بادام همچنین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است. همچنین دارای چربی‌های غیراشباع هستند که ممکن است باعث کاهش کلسترول بد (LDL)، در بدن شود و علاوه بر این، این چربی‌های سالم ممکن است به افزایش کلسترول (HDL) یا کلسترول «خوب» کمک کند. هم بادام و هم شیر بادام دارای ویتامین E بالا هستند. این ویتامین کلسترول را در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که کلسترول LDL اکسیدشده یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی است. یک فنجان شیر بادام حاوی 16.58 میلیگرم (میلی‌گرم) ویتامین E است که تقریباً مساوی میانگین روزانه توصیه‌شده مصرف 15 میلی‌گرم برای بزرگ‌سالان است.

 

مدیریت وزن

حفظ وزن مناسب برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است. چاقی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و عوارض آن، ازجمله بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. کاهش وزن ممکن است باعث به تأخیر افتادن یا جلوگیری از شروع دیابت نوع 2 شود. بادام دارای پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم است. تحقیقات نشان می‌دهد که بادام می‌تواند به افراد کمک کند تا وزن سالم خود را حفظ کنند. یک بررسی در سال 2017 گزارش داد که خوردن بادام‌زمینی با وجود تعداد زیادی کالری که دارد باعث افزایش وزن نمی‌شود. مطالعه سال 2018 نشان داده که افرادی که به‌طور مرتب بادام می‌خورند، احتمال ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی کمتری دارند.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 

 


کدام رستوران برای دیابتی ها مناسب است؟
فواید بادام برای دیابتی‌ها
شیرینی که برای دیابتی ها بد نیست
نکات مهم وعده غذایی آزاد برای مبتلایان به دیابت