چهار دفاع غلط در برابر دیابت

چهار دفاع غلط در برابر دیابت

 

در این مطلب 4 راهکار دفاعی ناکارآمد در برخورد با دیابت را بررسی کرده و شیوه دفاعی شما را با هم شناسایی کنیم.

افراد مختلف در برابر خبر ابتلا به دیابت و یا بروز نشانه‌های آن واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند که از قضا این واکنش‌ها در تمام طول عمرشان و در موقعیت‌ها و مسائل دیگر هم همیشه حضور دارند. ۴ واکنش شایع در میان دیابتی‌ها به شرح زیر است:

 

1. انکار

شایع‌ترین واکنش افراد نسبت به نشانه‌های آشکار دیابت انکار و نادیده گرفتن آن است. افراد تصور می‌کنند اگر به تغییرات جسمانی پیش آمده که گاهی آزاردهنده هم هستند بی محلی کنند این نشانه‌ها همانطور که خود به خود به وجود آمده‌اند، خود به خود هم از بین می‌روند. اما متاسفانه احتمالا شما بهتر از ما می‌دانید که با نادیده‌گرفتن نشانه‌ها نه تنها دیابت بهبود پیدا نمی‌کند بلکه کم کم بدتر هم می‌شود.

 

2. اجتناب

باور غلطی در میان افراد وجود دارد مبنی براینکه که اگر از مسئله پیش آمده دوری کنند و در آن دخالتی نکنند، بهتر است. موارد متعددی مشاهده می‌شوند که افراد سعی می‌کنند از موقعیت‌هایی که نشانه‌های دیابت را در آن‌ها مشاهده کرده‌اند اجتناب کنند و انگار آن موقعیت‌ها و شرایط محیطی را علت دیابت می‌دانند و نه بدن خودشان را و باز هم متاسفانه این اجتناب باعث شروع دیرهنگام اقدامات تشخیصی و درمانی و کنترل دیابت شده و ممکن است وضعیت بدنی مبتلایان را وخیم‌تر کند.

 

3. انزوا

یکی از رنج‌آورترین واکنش‌ها نسبت به آگاهی فرد ازی ابتلای خود به دیابت انزوای خودخواسته فرد دیابتی است، به این معنی که شخص دیابتی احساسات منفی و افکار به شدت دردناکی را تجربه می‌کند و کم کم سعی می‌کند با دور شدن از دیگران برای آنها به اصطلاح مشکل و زحمتی ایجاد نکند و با محدودیت‌ها و تغییرات بدنی و ملاحظات درمانی خود باعث آزار دیگران نشود.

 

4. انفجار

شدیدترین نوع واکنش به دیابت انفجار هیجانات منفی است، یعنی مثلا شخص به شدت گریه می‌کند و افسرده می‌شود و یا اینکه به شدت پرخاشگر شده و با خشم شدید نسبت به اطرافیان واکنش نشان می‌دهد و آن‌ها را در بیماری خود مقصر می‌داند. این واکنش هم مانند سایر واکنش‌های ایجاد شده متاسفانه در امر درمان و کنترل دیابت ایجاد اختلال کرده و حتی در روابط فردی شخص هم اختلال ایجاد می‌کند.

 

حالا که با این 4 واکنش دفاعی آشنا شدید، کمی فکر کنید و سعی کنید به یاد آورید اولین واکنش خودتان نسبت به بروز نشانه‌های دیابت و یا اعلام اینکه مبتلا به دیابت هستید چه بود. در آن لحظات واکنش شما چه بود؟ آیا هنوز هم خرده واکنش‌هایی از آن جنس به مراحل جدید درمانی نشان می‌دهید؟ شما با بیان تجربیات و هیجانات خود در مورد دیابت به ما در مسیر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در مورد دیابت کمک شایانی خواهید نمود.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 

 


برای درمان باید چه کنم؟
چگونه در 4 قدم آرام شوید
برای یک نبرد تمام عیار آماده اید؟
قفل فرمان یا مذاکره؟