آنچه دیابتی‌ها باید در مورد کنترل فشارخون بدانند

آنچه دیابتی‌ها باید در مورد کنترل فشارخون بدانند

آنچه دیابتی‌ها باید در مورد کنترل فشارخون بدانند

منبع: جاسلین

بررسی و چک کردن فشارخون یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌توانید یا بهتر است بگوییم باید در هنگام ابتلا به دیابت انجام دهید. با نگه‌داشتن فشارخون خود در حد طبیعی و دانستن میزان فشار‌خون در زمان‌های مختلف شما می‌توانید از عوارض جدی بیماری دیابت مانند نارسایی قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیه و چشم جلوگیری کنید.

در کلینیک دیابت جاسلین پزشکان توصیه می‌کنند که هر فرد دیابتی حداقل هر باری که به پزشک مراجعه می‌کند یا توسط مشاوران دیابت ویزیت می‌شود یا حداقل یک‌بار در سال اندازه‌گیری کند. ممکن است استثناهایی در این مورد وجود داشته باشد اما به عنوان یک قانون کلی گفته می‌شود که میزان فشارخون باید کمتر از 130/80 mmHg باشد و این میزان را به عنوان هدف قرار دهید. اگر در معرض ابتلا به عوارض ناشی از دیابت، مانند بیماری کلیه هستید، هدف فشارخون شما ممکن است متفاوت باشد. برای همین در صورت داشتن هر کدام از عوارض بیماری دیابت حتما از پزشک دیابتولوژیست یا از مشاوران دیابت خود بپرسید که هدف شما باید رسیدن به چه اعدادی در مورد فشارخون باشد.

اما سنجش فشارخون چگونه انجام می‌شود؟

اندازه‌گیری فشارخون کاری سریع و آسان است. برای این کار پزشک یا پرستار یا خود شما باید کاف دستگاه فشارخون را در اطراف بازو بالا سمت چپ بپیچید. حواس‌تان باشد که اندازه کاف متناسب با قطر بازوی شما باشد. پس از آن کاف به صورت انفجاری باد می‌شود تا زمانی که صدای قلب شما توسط گوشی قرار گرفته زیر کاف شنیده نشود. سپس باد کاف خالی می‌شود و اولین بار که صدای قلب شما مجدد شنیده شود به عنوان عدد فشارخون بالاتر یا فشارخون سیستولیک مطرح می‌شود. زمانی هم که صدای قلب به حالت مبهم و گنگ دربیاید عدد فشارخون پایین یا دیاستولی ثبت می‌شود. اغلب، قبل و در حین و بعد از اندازه‌گیری فشارخون، نبض شما بررسی می‌شود.

چگونگی کاهش فشارخون

تغییرات سبک زندگی می‌تواند فشارخون شما را کاهش دهد. یک برنامه غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم و بابرنامه، از دست دادن وزن در صورتی که به آن نیاز دارید، کاهش استرس و کم کردن میزان نمک و کافئین مصرفی، همه در این مورد تأثیر مثبتی دارند.

داروها هم می‌توانند نقش مهمی در تنظیم فشارخون داشته باشد. در بعضی موارد، پزشک شما ممکن است از شما بخواهد فشارخون خود را در خانه با استفاده از دستگاه فشارخون خانگی در فواصل منظم کنترل کنید. اندازه‌گیری و ثبت فشارخون به طور منظم در فواصل بین ویزیت‌ها به پزشک اطلاعات ارزشمندی می‌دهد تا به شما کمک کند برنامه درمانی خود را بهتر تنظیم کنید.

به یاد داشته باشید، با درمان مناسب و مدیریت فشارخون، می‌توانید یک زندگی طولانی و سالم داشته باشید و احتمال ابتلا به عوارض ناشی از فشارخون بالا را کاهش دهید. پس میزان مناسب و  فشارخون خود را بشناسید و اقدامات لازم را برای کنترل آن انجام دهید.

چرا یک فرد علاوه بر پزشک نیاز به یک سیستم مراقبتی دارد ؟

با توجه به نوع سبک زندگی امروزه اغلب افراد زمان کمتری برای سلامتی خود اختصاص میدهند دیابت بیماری پیچیده ای با ابتلا به آن ممکن است زندگی شما مختل و دچار دردسر شود. اما دیابت با آموزش، توانمند سازی و همچنین انجام یکسری اقدامات قطعا میتوانید دیابت را به عنوان یک دوست در زندگی همراه خود داشته باشید. اپلیکیشن دیابتوس با در اختیار گذاشتن یک پرونده پزشکی هوشمند، ارائه رژیم تخصصی غذایی و همچنین مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. ما با ارائه خدمات آموزش پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. دیابتوس به شما کمک میکند تا شما با توانمندتر شدن بتوانید کنترل بهتری روی بیماری و حفظ سلامتی خود داشته باشید.

سوالات دیابتی خود را از ما بپرسید

همچنین برای استفاده از خدمات کلینیک آنلاین برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی با مشاوران ما در ارتباط باشید

02126740114

میتوانید با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02126740114 تماس بگیرید کانال تلگرام ما و پیج اینستاگرام ما را دنبال و از مطالب آموزشی آن استفاده کنید و به دوستان وآشنایان خود معرفی کنید.

کانال تلگرام: dyabetus   

 اینستاگرام: dyabetus.clinic

با کلیک بر روی لینک زیر از مطالب آموزشی بهره مند شوید : http://bit.do/fpx2p

 


اطلاعات مفید در مورد نان و دیابت
مصرف قهوه تلخ وکاهش ابتلا به دیابت
عوارض دیابت چیست؟
دیابتی‌ها در مورد آنفولانزا مراقب باشند