کنترل قند خون هنگام ورزش و پیشگیری از خطرات

کنترل قند خون هنگام ورزش و پیشگیری از خطرات

دیابتی ها کنترل قند خون هنگام ورزش را جدی بگیرند

ورزش و فعال بودن فیزیکی باعث سلامت جسمی و روحی می‌شود، اما ورزش یا فعالیت فیزیکی برای مبتلایان به دیابت مزایای خاصی دارد که شاید مهم‌ترین آن‌ها کمک به تنظیم قند خون و کنترل میزان قند خون فرد است. اما تا به حال فکر کرده‌اید کنترل قند خون هنگام ورزش چگونه است؟ ورزش می‌کنیم که قند خون خودمان را به چه عددی برسانیم؟ اهداف قند خون برای داشتن برنامه ورزشی یا فعالیت بدنی منظم، جلوگیری از افت قند خون(هیپوگلیسمی) در حین و نیز بعد از ورزش یا فعالیت فیزیکی، و بازگشت به میزان و سطح قند خون پس از فعالیت، و همچنین جلوگیری از افزایش شدید سطح گلوکز خون است. اما در مجموع باید گفت تاثیر ورزش بر دیابت و فواید آن به قدری زیاد بوده که سطح قندخونتان را به حد نرمال می رساند.

هدف شخصی هرکس با بقیه متفاوت است و برای داشتن هدف صحیح باید با پزشک خود مشاوره کنید.در ادامه با دیابتوس همراه باشید تا راهکارهای صحیح را در اختیارتان قرار دهد.

مطلب مرتبط: ۷ راهکار روانشناسی برای دیابت و کنترل آن

 

کنترل سطح قند خون هنگام ورزش

بهترین راه برای کنترل قند خون هنگام ورزش

بهترین راه برای جلوگیری از نوسانات گلوکز خون این است که کنترل قند خون هنگام ورزش را به طور مکرر انجام دهید. گلوکز خون خود را پیش از شروع ورزش یا فعالیت بدنی، در نیمه راه تمرین و پس از پایان تمرین چک کنید. این داده‌ها همراه با یادگیری تاثیر انواع فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های جسمی بر روی گلوکز خون شما، می‌توانند برای هدف کلی یعنی بهبود میزان قند خون، به شما کمک‌های فراوانی بکنند.(برای اطلاع بیشتر می توانید مقاله دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند را بخوانید)

اگر دیابت دارید و درمان شما با داروهای است هستید، قند خون شما بهتر است قبل از شروع فعالیت بدنی 90mg / dl  یا بالاتر باشد. یادتان هم باشد که بعضی از داروهای خوراکی خطر ابتلا به افت قند خون (هیپوگلیسمی) را بالا می برند. (با مشاوران دیابت خود صحبت کنید و به واسطه دانش آن‌ها بدانید که کدام داروها شما را در معرض خطر بالای هیپوگلیسمی یا عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند قرار می‌دهند.)

اگر دیابت دارید و درمان شما انسولین یا ترکیبی از انسولین با داروهای خوراکی است، باید بدانید که بیشتر در معرض خطر بالای هیپوگلیسمی هستید، بنابراین باید قبل از شروع هر فعالیت بدنی، میزان گلوکز خون شما 110-140 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر باشد. البته میزان هدف گلوکز خون ممکن است در صورت انجام تمرین هوازی در مقابل تمرین مقاومتی متفاوت باشد.

مطلب مرتبط: توصیه های جدی و نکات ورزشی برای دیابتی

 

دیابت و ورزش

دیابت نوع 1 و مدیریت قندخون در زمان ورزش کردن

اگر شما دیابت نوع 1 دارید و قند خون شما قبل از انجام ورزش یا فعالیت بدنی 250mg / dl  یا بالاتر است، به شما توصیه می‌شود که حتما میزان کتو‌ن خودتان را بررسی کنید. اگر آزمایش کتون‌های شما مثبت باشند، بهتر است که هیچ مقاومتی نداشته باشید و کلا از فعالیت بدنی اجتناب کنند و از پزشک دیابتولوژیست یا مشاوران دیابت خود بخواهید که درباره مدیریت کتون‌ها به شما اطلاعاتی ارائه دهند. اما اگر کتونی در آزمایش‌های شما وجود نداشته باشد، تمرینات ورزشی یا فعالیت بدنی با شدت و زمان کم و متوسط و تا زمانی که گلوکز خون شما از 300mg / dl  تجاوز نمی کند، خوب است.

دیابت نوع 2 و کنترل سطح  گلوکز حین ورزش

و در نهایت هم اینکه اگر شما دارای دیابت نوع 2 هستید و گلوکز خون شما نزدیک یا بالاتر از 400mg / dl  است، این یعنی که آژیر خطر به صدا درآمده و شما در چنین شرایطی باید از ورزش اجتناب کنید.

مطلب مرتبط: 9 تکنیک پیاده روی برای دیابتی ها

 

میدریت قند خون حین ورزش

نتیجه گیری

اگر ورزشکار دیابتی هستید یا به تازگی ورزش را شروع کرده اید باید گوش به زنگ باشید و کنترل قند خون هنگام ورزش را مهم  بدانید. به هر نوع دیابت مبتلا باشید باید سبک سالم زندگی داشته باشد. ولی اگر بدون در نظر گرفتن سطح گلوکز فعالیت را شروع کنید امکان آسیب و بروز خطرات ناشی از بالا و پایین رفتن قند؛ سلامتی شما را تهدید و کرده و در انتها پزشک ورزش های سنگین را برایتان منع می کند. پس از همان اول با نظارت و مدیریت بر دیابت ورزش کنید و لذت ببرید

می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و دیابتوس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 

 


کنترل قند خون هنگام ورزش و پیشگیری از خطرات
آیا کنترل دیابت با ورزش حقیقت دارد؟
دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟
توصیه های جدی و نکات ورزشی برای دیابتی