دیابت و کلیه | اگر کلیه هایتان در خطر است بخوانید

دیابت و کلیه | اگر کلیه هایتان در خطر است بخوانید

دیابت و کلیه چه رابطه ای با هم دارند؟

اگر به امور دیابت چیست و عوارض آن آشنا باشید می‌دانید ديابت و کلیه رابطه مستقیمی با هم دارند. بیمارانی که دچار مشکلات کلیوی می‌شوند و به‌ اصطلاح بیماری نفروپاتی ديابتی می‌شوند ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند اما در انتها ممکن است مشکلات جدی کلیوی را تجربه کنند. اما خبر خوب این است که می‌توان با کنترل دیابت جلوی مشکل را گرفت.

در این مقاله با دیابتوس همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در خصوص کلیه ها در اختیارتان قرار دهیم.

ویدیو دکتر کلباسی در مورد عوارض دیابت را از دست ندهید.

 

نارسایی کلیه در بیماران دیابتی

نقش کلیه ها در بیماری دیابت
حتماً می‌دانید اثر دیابت بر کلیه ها کم نیست؛ درواقع آن‌ها تصفیه‌کننده و مواد زائد و آب اضافی را دفع می‌کنند. اگر کلیه‌ها آسيب ببينند، مواد دفعی در آن جمع می‌شوند و مشکلات متعددی پیش می‌آید. اگر دیابت دارید و آن را کنترل نکنید كليه‌های شما در معرض خطر جدی قرار دارند و نکته مهم است كه قبل از اينكه بيماری پيشرفت كند، برای كنترل آن اقدام کنید.

مراقبت از کلیه ها برای جلوگیری از عوارض سخت تر

اگر عوارض دیابت را شوخی بگیرید، و این علائم پیشرفت کند، مشکلات عروقی کلیه‌ها باعث می‌شود هر دو كليه عملكرد خود را کامل از دست بدهند. در اين صورت فرد احتياج به دياليز پيدا می‌کند. اگر دیابت دارید و هر یک از عوامل خطرزا زیر در شما وجود دارد، باید چند برابر مواظب باشید:
- فشارخون بالا
- وزن بالا يا چاقی
- مصرف دخانيات
- داشتن سابقه خانوادگی بيماری‌های كليوی

مراقبت از کلیه ها در برابر بیماری دیابت

درمان کلیه دیابتی


اگر دیابت شما اثبات‌شده است پزشک شما قطعاً به‌طور منظم برای شما درخواست آزمایش ادرار خواهد کرد. اگر به هر دلیلی به پزشک مراجعه نکردید حتماً به‌صورت منظم آزمایش ادرار و سایر آزمایش‌ها عملکرد کلیوی را بدهید تا متوجه وضعیت عملکرد کلیه‌های خود شوید. ممکن است پزشک برای شما درخواست سونوگرافی کلیه‌ها و مجاری ادرار یا ساید تصویربرداری‌های کلیه شود. در آزمايش ادرار یک نکته مهم وجود دفع انواعی از پروتئین است. اگر میزان دفع این پروتئین زیاد نباشد خطر خیلی جدی نیست اما دفع بالا به معنای به صدا درآمدن زنگ خطر است.


به هزار و یک دلیل كنترل قند خون خیلی مهم است، اما اگر نگران کلیه‌های خودتان هستید باید بدانید به همان اندازه کنترل قند خون، كنترل فشارخون هم مهم است. چون قند بالا و فشارخون بالا هر دو باعث مشکل می‌شوند.

قند خون بالا


توصیه‌های مهم برای شما:
- مقدار نمک غذایتان را محدود كنيد.
- ترك كنيد، هر چه زودتر، سیگار را ترک کنید.
- اضافه‌وزن داريد؟ خب باید وزنتان را كم كنيد.
اگر فشارخونتان کمی بالاتر از حد طبیعی باشد باید كاهش وزن، افزايش فعاليت، کاهش مصرف نمك و ترك سيگار را انجام دهید؛ اما اگر فشارخونتان خیلی بالا است یا این توصیه‌ها مفید واقع نشدند باید از داروهاي ضد فشارخون استفاده كرد.

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic


دانستنی های مهم روزه برای افراد دیابتی
باورهای غلط در مورد قرص متفورمین و لاغری
انواع بیماری­های پوستی در دیابت
دیابت و کلیه | اگر کلیه هایتان در خطر است بخوانید