آیا کنترل دیابت با ورزش حقیقت دارد؟

آیا کنترل دیابت با ورزش حقیقت دارد؟

مدیریت و کنترل دیابت با ورزش


ورزش و فعالیت بدنی یکی از ارکان زندگی سالم و داشتن سلامت است. کنترل دیابت با ورزش هم نقش مهمی دارد و هم تحقیقات پژوهشگران نشان داده که داشتن فعالیت ورزشی منظم یا فعالیت بدنی همیشگی و دائمی در مدیریت دیابت بسیار تاثیرگذار است. اما خب ورزش کردن  در این روزگار اصلا کار ساده‌ای نیست و گاهی اوقات، شروع کردن یا ادامه دادن تمرینات منظم ورزشی یا داشتن فعالیت بدنی می‌تواند یک چالش واقعی باشد.

قبل از هر مسئله ای باید بدانید دیابت چیست و با وجود این بیماری چه اتفاقاتی در بدنمان رخ می‌دهد. در اینجا چهار نکته برای کمک به شما در تبدیل شدن به یک ورزشکار سخت‌کوش و تمرین‌کننده فعال را بازگو می‌کنیم.

کنترل دیابت با ورزش کردن

چگونه بر موانع دیابت و ورزش غلبه کنیم؟

بهانه‌‌ها و دلایل برای ورزش نکردن فراوان هستند اما در اینجا چگونگی غلبه بر برخی از موانع معمول در انجام ورزش منظم یا فعالیت بدنی را به شما می‌گوییم.

- عدم وجود زمان کافی:

بیشترین جمله‌ای که می‌شنویم این است:«وقت ندارم» اما همه ما اوقات زیادی داریم که تلف می‌کنیم. پس زمان‌های مرده و تلف‌شده موجود در هر هفته را شناسایی کنید، لازم هم نیست حتما به باشگاه بروید. در این زمان‌ها به پیاده روی در مسافت‌های نه چندان کوتاه یا خرید بروید یا دوچرخه سواری کنید، یا اگر از خانه خارج نمی‌شوید بر روی تردمیل راه بروید یا در هنگام تماشای تلویزیون از یک دوچرخه ثابت استفاده کنید.

- نفوذ اجتماعی:

از خانواده و دوستان‌تان برای تمرین کردن یا فعال بودن همراه خودتان دعوت کنید، دوستی با افراد فعال و پیوستن به یک گروه یا تیم ورزشی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید تاثیر مثبت خواهد داشت. لازم به تذکر است که نقش خانواده در دیابت و تاثیر آنها بر خودمراقبتی بیمار به شدت زیاد بوده و اغلب اوقات باعث می‌شود فرد دیابتی با کمک خانواده طولانی مدت یک زندگی سالم را تجربه کند.

- کمبود انرژی:

کم‌خوابی و تغذیه نامناسب و کارهای سنگین باعث شده کم‌انرژی بودن مشکل بسیاری از ما باشد اما مطمئن باشید زمانی که احساس کمبود انرژی می‌کنید، ورزش باعث افزایش انرژی شما خواهد شد. تلاش کنید و جایزه بگیرید. ناگفته نماند رمز دیگر موفقیت در درمان و کنترل دیابت، داشتن رژیم غذایی دیابتی است.

- نداشتن اراده:

اگر حس می‌کنید اراده کافی ندارید از قبل برنامه‌ریزی کنید و خودتان را به برنامه‌ریزی‌تان مقید کنید. پیش بینی برنامه ورزشی یا داشتن برنامه زمانی هفتگی، پیوستن به یک گروه یا یک کلاس ورزش یا تمرین، تعیین اهداف کوچک و قابل دستیابی همگی می‌توانند باعث شوند مشکل نداشتن اراده شما حل شود.

دیابت و ورزش

- ترس از آسیب دیدن:

همیشه ورزش را به آرامی شروع کنید، برای گرم کردن و سرد شدن بدن‌تان وقت بگذارید، از یک متخصص طب ورزشی مشاوره بگیرید و اگر می‌توانید با یک فیزیوتراپیست، فعالیت های را هماهنگ کنید.

- نداشتن مهارت در رشته‌های ورزشی:

اگر حوصله یا زمان کسب مهارت‌های جدید را ندارید فعالیت‌ یا ورزش‌هایی را انتخاب کنید که نیازی به مهارت‌های جدید ندارند. ورزش کردن همراه با یک دوست در همان سطح مهارت هم پیشنهاد خوبی است. یادتان باشد هیچ وقت برای یادگرفتن دیر نیست، پس فرصت حضور در یک کلاس برای کسب مهارت‌ جدید را از دست ندهید.

مطلب مرتبط: دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟

- کمبود امکانات:

فعالیت‌هایی را که نیاز به امکانات و تجهیزات چندانی ندارند، انتخاب کنید، مثل راه رفتن در خیابان‌ها، گرفتن میله‌ها و انجام حرکات کششی با آن‌ها، انجام ورزش‌های کششی یا قدرتی با استفاده ازنوارهای کشی و شناسایی برنامه‌های کم هزینه ورزشی کمک کننده هستند.

زمان ورزش کردن

۲- مدیریت زمان ورزش

ورزش کردن براساس برنامه شما را منضبط، هدفمند و سختکوش می‌کند. زمان‌های ورزش یا فعالیت خود را تجزیه و و تحلیل کنید. قبل از شروع ورزش تصمیم بگیرید چه کاری را با زمان ورزش خود می‌خواهید انجام دهید.

۳- داشتن حمایت اجتماعی

پیدا کردن دوستانی که علاقه‌مند به فعالیت‌های محبوب شما دارند هم در ورزش کردن و هم در روابط انسانی به شما کمک می‌کند.برای داشتن حمایت هم می‌توانید خانواده و دوستان خود را تشویق کنید تا از شما حمایت کنند یا در انجام ورزش با شما مشارکت کنند. با این روش در واقع سبک زندگی سالم زیستن را پیش گرفتید و در جهت بهبود بیشتر قدم برداشتید.

مطلب مرتبط: عوارض دیابت که ورزش را ممنوع می کنند
 
۴-  جلوگیری از متوقف شدن

همه ما ممکن است به دلایل مختلف نتوانیم برنامه ورزشی‌مان را در زمان مقرر انجام دهیم یا حتی برای مقاطعی نتوانیم سطح فعالیت مناسبی داشته باشیم. اما نگذارید این یک عادت شود. اجازه ندهید که یک ایست یا یک تغییر برنامه‌های میان مدت و دراز مدت شما را تغییر دهد. برای داشتن انگیزه و شور کافی ورزش‌ها و فعالیت‌های مختلف را در نظر بگیرید، بخصوص ورزش‌ها و فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که بر جنبه‌های مثبت تأکید داشته باشند، زمان ورزش خود را هم در زمان‌هایی انتخاب کنید که حس می‌کنید حال جسمی و روحی بهتری دارید.

منبع: joslin.org

می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و دیابتوس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.ir


توصیه های جدی و نکات ورزشی برای دیابتی
آیا کنترل دیابت با ورزش حقیقت دارد؟
9 تکنیک پیاده روی برای دیابتی ها
ورزش و دیابت