دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 چیست؟

هر آنچه در مورد دیابت نوع 2 باید بدانید


شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع 2 است. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد دیابتی، به این نوع از بیماری مبتلا هستند. این شکل از دیابت معمولا در میانسالی رخ می‌دهد و با چاقی، سابقه خانوادگی دیابت، سابقه قبلی دیابت حاملگی، نداشتن تحرک و عدم فعالیت بدنی همراه است. آمارها نشان می‌دهد که حدود 80 درصد افرادی که دیابت دارند دچار اضافه وزن هستند. 

اگرچه قبلا دیابت نوع دو را مخصوص افراد میان‌سال می‌دانستند اما حالا این دیابت در میان کودکان و نوجوانان هم وجود دارد و ممکن است در هر سنی دیده شود. همچنین لازم به تذکر است که قبل از هر مسئله ای باید به موضوع دیابت چیست آگاه باشید تا مطالب این مقاله برایتان شفاف‌تر شود.

با دیابتوس همراه باشید و هر آنچه در مورد دیابت نوع 2 را بدانید.

دیابت نوع 2 چگونه به وجود می آید؟

در دیابت نوع دو معمولاً لوزالمعده میزان کافی انسولین ترشح می‌کند اما بدن نمی‌تواند از این انسولین خوب استفاده کند. این وضعیتی است که به آن مقاومت به انسولین گفته می‌شود. یعنی در بدن از مواد غذایی گلوکز ساخته می‌شود ولی بدن نمی‌تواند از این منبع سوخت استفاده کند. دیابت نوع دو در بزرگسالان سالمند بیشتر تشخیص داده شده است، اما به دلیل افزایش سطح چاقی، عدم فعالیت بدنی و رژیم غذایی نامناسب، در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

سنگ بنای مدیریت دیابت نوع 2 یک رژیم سالم، افزایش فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و توجه به مسائل روانشناسی در دیابت است.

مطلب مرتبط: تزریق انسولین و چاقی، آیا حقیقت دارد؟

 

دیابت نوع دو و علائم آن

عوامل بروز دیابت تایپ 2

تعدادی از عوامل خطرزا مرتبط با دیابت تایپ دو، شامل موارد زیر است:

علائم بروز بیماری دیبات نوع 2

علائم نوع دو دیابت

علائم دیابت نوع 2 شبیه به دیابت نوع 1 است که شامل موارد زیر می‌شود:

این عوارض دیابت می‌تواند خفیف یا غایب باشند و بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است چند سال قبل از تشخیص بیماری با این بیماری زندگی کنند.

ویدیو دکتر کلباسی در مورد عوارض دیابت را ببینید و هوشمندانه‌تر رفتار کنید.

 

عوارض دیابت نوع 2

مدیریت دیابت 

پایه اصلی مدیریت دیابت نوع 2، سبک زندگی سالم است که شامل رژیم سالم، فعالیت بدنی منظم، عدم سیگار کشیدن و حفظ وزن بدن سالم است. با گذشت زمان و شیوه زندگی سالم و صحیح ممکن است؛ برای کنترل سطح قند خون و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیاز به مصرف داروهای خوراکی نداشته باشید. اگر درمان با یک داروی کافی نباشد، گزینه‌های ترکیبی درمانی تجویز می‌شوند.

هنگامی که داروهای خوراکی برای کنترل سطح قند خون کافی نیست، افراد مبتلا به دیابت نیازمند تزریق انسولین هستند.

داروهای دیابت نوع 2

داروهای خوراکی معمولی برای دیابت نوع 2 عبارتند از:

متفورمین: مقاومت به انسولین را کاهش می‌دهد و بدن را قادر می‌سازد تا به طور موثر از انسولین خود استفاده کند. این درمان به عنوان خط اول درمان دیابت نوع 2 در بسیاری از دستورالعمل‌های جهان در نظر گرفته شده است.

(مقاله جالب باورهای غلط در مورد قرص متفورمین و لاغری را بخوانید).

سولفونیل اوره: پانکراس را تحریک می‌کند تا تولید انسولین را افزایش دهد. سولفونیل اوره شامل گلیکلاسید، گلاییزید، گلومپییرید، تولوبامید و گلوبن کلامید است.

داروهای دیابت نوع دو

پیشگیری از انواع دیابت به خصوص دیابت نوع 2

بر اساس برخی مطالعات، دیابت نوع 2 می‌تواند از طریق رژیم غذایی دیابتی و فعالیت بدنی منظم جلوگیری شود. یک رژیم غذایی سالم شامل کاهش میزان کالری در صورت اضافه وزن، جایگزین کردن چربی‌های اشباع شده (مانند کرم، پنیر، کره) با چربی‌های غیر اشباع (مانند آوکادو، آجیل، روغن زیتون و روغن گیاهی)، خوردن فیبر غذایی (مانند میوه، سبزیجات، دانه های کامل)، و اجتناب از مصرف دخانیات، الکل بیش از حد و شکر خواهد بود.

مطلب مرتبط: دیابت و ورزش چه رابطه ای با هم دارند؟

 

:نتیجه گیری

فعالیت بدنی منظم برای کمک به کنترل سطح قند خون ضروری است. این راهکار مؤثرتر از آن، شامل ترکیبی از تمرین هوازی (مانند ورزش دویدن، شنا، دوچرخه سواری) و تمرینات مقاومتی است. اگر می خواهید در کنترل دیابت خود موفق باشید باید مراحل بالا را تحت نظارت پزشک یا مشاور سلامت خود پیش بگیرید و در همه حال دیابت خود را مدیریت کنید. 

می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و دیابتوس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


باورهای غلط در مورد قرص متفورمین و لاغری
پاسخ به سؤالات معمول دیابتی‌ها
قانون 15/15 دیابت چیست؟
جوراب دیابتی و زنگ هشدار برای دیابتی ها