تاثیر ادویه دارچین بر درمان دیابت چگونه است؟

تاثیر ادویه دارچین بر درمان دیابت چگونه است؟

دارچین و تاثیر آن بر قندخون

شاید شنیده باشید که تاثیر دارچین بر درمان دیابت بسیار زیاد است و به مرور زمان این بیماری را درمان کند و مصرف آن هم هیچ خطر و عارضه‌ای ندارد، اما واقعیت چیست؟ آیا می توان به گفته مردم عادی بسنده کرد و راه آنها را پیش رفت؟ 

خب خوب است که دارچین را بر روی نان بلغور بپاشید یا از آن برای مزه‌دار کردن چای یا دم‌نوش استفاده کنید. اگر طعم آن را دوست دارید، بروید و از آن لذت ببرید. اما اگر براساس چیزهایی که از این و آن شنیده‌اید امیدوار هستید که دارچین به شما کمک کند دیابت خود را درمان یا حتی مدیریت کنید، باید بگوییم که زیاد امیدوار نباشید یا حداقل اینکه امیدوار باشید اما شیوه‌های درمان و مدیریت دیابت خود را کنار نگذارید.

در این مقاله دیابتوس شما را با جزئیات مصرف دارچین و مضرات و فواید آن آشنا خواهد کرد.

مطلب مرتبط: تاثیر چای سبز بر دیابت و فواید مصرف آن

 

رابطه دیابت و دارچین در چیست

آیا دارچین برای دیابت مفید است؟

هنوز مشخص نیست که آیا دارچین برای دیابت مفید است یا نه. یافته‌های تحقیقات مختلف نتایج گوناگونی را نشان داده‌اند و انجمن دیابت آمریکا مصرف دارچین برای درمان دیابت را رد می‌کند. چندین مطالعۀ کوچک، مصرف دارچین را به کنترل سطح قند خون بهتر ربط داده‌اند. برخی از محققان می‌گویند که دارچین ممکن است قند خون را با کاهش مقاومت به انسولین کاهش دهد.

در یک مطالعه، داوطلبان برای 40 روز از 1 تا 6 گرم دارچین مصرف کردند. (یک گرم دارچین تقریبا نیمی از یک قاشق چای خوری است.) محققان دریافتند که دارچین میزان کلسترول افراد را به میزان 18 درصد و میزان قند خون آن‌ها را 24 درصد کاهش می‌دهد. اما در مطالعات دیگر، دارچین باعث کاهش میزان قند خون و کلسترول نشد

به طور کلی برای داشتن رژیم غذایی دیابتی باید با فرد خبره در این زمنیه مشورت کنید و به گفته دیگران اعتماد نکنید، زیرا دیابت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و نمی توان برای همه یک نسخه .پیچید

مطلب مرتبط: شیرینی که برای دیابتی ها بد نیست

 

معایت استفاده از دارچین برای کاهش قندخون

اگر شما مشکل و بیماری کبدی نداشته باشید، می‌توانید از خوردن دارچین در غذا لذت ببرید. اگر دچار مشکلات کبدی هستید، مراقب باشید زیرا مقدار زیادی دارچین ممکن است سبب بدتر شدن بیماری شما شوداگر از مکمل های دارچین استفاده می کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، مخصوصا اگر دارویی مصرف می‌کنید. باید اعتراف کرد که مصرف بی‌رویه هر ماده غذایی یا داروهای مکمل، منجر به بروز عوارض دیابت نیز خواهد شد.

دارچین و اضافه وزن

اگر هریک از موارد زیر را می‌خورید در استفاده هم‌زمان از دارچین احتیاط کنید:

- خربزه

- زغال اخته

- سیر

- شاه بلوط

-  جن سینگ

همین امر با داروهای دیابت نیز صادق است. اگر شما و پزشكتان تصميم بگيريد كه دارچين را امتحان كنيد، توجه كافي به ميزان قند خون خود داشته باشيد و به هیچ وجه داروهای خودتان را قطع نکنید، یا مقدار آن‌ها را تغییر ندهید. مصرف دارچین با داروهایی که بر کبد تأثیر می‌گذارد ممکن است مشکلات کبدی را بیشتر کند. کلا اگر مشکلات کبدی دارید در مصرف دارچین احتیاط کنید.

مطلب مرتبط: آیا میوه برای دیابتی ها خوب است؟

 

نتیجه گیری:

اگر می خواهید به اینترنت و گفته های دیگران برای درمان دیابت تکیه کنید باید بگوییم سخت در اشتباهید. زمانی می‌توانید کنترل دیابت و بهبود به موقع آن را تجربه کنید که با پزشک یا مشاور سلامت دیابتولوژیست خود مشورت کرده و قبل از مصرف هر ماده غذایی برای خوردن آن برنامه غذایی داشته باشید. همانطور که گفتیم خوردن بیش از حد برخی ادویه‌جات عوارضی را در پی خواهد داشت.

ما در دیابتوس مشاوران تغذیه داریم که به صورت آنلاین با شما در تماس بوده و برنامه غذایی مختص به شما را تهیه کرده و بهتان ارائه می‌کنند. اگر مایل بودید و سوالاتی در خصوص رژیم غذایی‌تان داشتید می توانید با شماره زیر تماس بگیرید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.ir


شیرینی که برای دیابتی ها بد نیست
زردچوبه درمان دیابت است؟
بهترین نوشیدنی برای دیابتی ها کدامند؟
اگر دیابت و پرفشاری خون را با هم دارید