روانشناسی برای دیابتی ها چه سودی دارد؟ - بخش دوم

روانشناسی برای دیابتی ها چه سودی دارد؟ - بخش دوم

بهترین راهکار در روانشناسی دیابتی ها

در قسمت اول روانشناسی برای دیابتی ها خواندید که به عنوان یک فرد مبتلا به دیابت باید برای کنترل و درمان مناسب بیماری‌تان، انرژی و انگیزه کافی داشته باشید، تا بتوانید درمان‌های لازم هر روزه و اقدامات مربوط به چک کردن قند خون روزانه به درستی انجام دهید. همچنین برنامه غذایی مناسب و انجام ورزش و فعالیت بدنی را برنامه ریزی و اجرا کنید یا هر چند وقت یک بار هم سری به آزمایشگاه و مطب پزشکان معالج‌تان بزنید. در ضمن همیشه در مورد دیابت مطالعه کنید و آموزش ببینید.

پس شما به انرژی، انگیزه، حمایت و اعتماد به نفس نیاز دارید. برای اینکه احساس خستگی و بی‌انگیزگی نکنید و کم نیاورید ما راهکارهایی را به شما ارائه می‌دهیم. در قسمت اول این مطلب شما سه راهکار مهم برای غلبه بر موانع و مشکلات و پرانرژی شدن و انگیزه داشتن را مطالعه کردید و در این مطلب هم سه توصیه بعدی منتظر شما است. پس خواندن این مطلب را در دیابتوس از دست ندهید.

اگر هم قسمت اول این مطلب را نخوانده‌اید خیلی راحت می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

مطلب مرتبط: روانشناسی در دیابت و راهکارهای انگیزشی – قسمت اول

 

انگیزه و دیابت

4- خودتان را متعهد به انجام کارهایی بدانید که به مدیریت دیابت‌تان سود می رساند

خود را متعهد به انجام کاری بدانید. البته یک کار درست مثل ثبت‌نام در یک رویداد خیریه ورزشی، یا مسابقه دادن با خودتان برای یک چالش 30 روزه خوردن غذای سالم، یا انجامم تست گلوکز خون بعد از هر وعده غذایی آزاد و سالم، حتی روزی 20 دقیقه پیاده‌روی قبل صبحانه شگفت‌انگیز هستند. این قبیل کارها هم حس خوبی به شما می‌دهند و هم می‌توانند انگیزه شما را زیاد کنند. همچنین اگر این تصمیمات خود را به دیگران بگویید و آنها را همگانی کنید؛ در انجام دادن هدفتان تاثیرگذارتر خواهد بود: پس از خانواده‌‌ یا دوستانتان کمک بگیرید.

مطلب مرتبط: 6 راهکار برای داشتن سبک زندگی سالم

 

در ضمن می‌توانید هدفتان را روی آینه اتاقتان بزنید، یا روی تقویم‌تان علامت بزنید. این رویکرد ریشه در علم روانشناسی دارد و ثابت شده است که انسان به طور طبیعی به «اصل سازگاری» تمایل دارد. همانطور که در کتاب «تاثیرات» دکتر روبرت کیادلینی اشاره شده «به محض اینکه ما انتخابی می‌کنیم یا کاری را برمی‌گزینیم؛ با فشار شخصی از درون خودمان و فشار بیرونی از سوی سایر افراد برای انجام بدون نقص تعهد مواجه می‌شویم»

سلامت روان در بیماران دیابتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین دلیل شما می‌توانید از این اصل با متعهد شدن به چیزی که برای مدیریت دیابت شما سودمند است، استفاده کنید.

روانشناسی در دیابت

5.انگیزش ذاتی را تقویت کنید

یکی از نویسندگان مورد علاقه من دن پینک، کتاب انگیزشی فوق العاده‌ای به نام «خیزش» نوشته است. ایده اصلی کتاب این است که پاداش‌های بیرونی (مثل جوایز نقدی) اغلب انگیزه دهنده‌های خیلی خوبی نیستند، به ویژه برای انجام کارهای پیچیده‌‌ای که خیلی هم آسان نیستند، در این موارد کلید تقویت انگیزش درونی است که به معنای داشتن استقلال درونی (داشتن کنترل)، تسلط (پیشرفت کردن در چیزی در طول زمان) و هدف (انجام کاری بیشتر از حد توقع شما از خودتان) است. بحث روانشناسی در بیماری دیابت بخش عمده و اصلی آن را تشکیل می دهد که اگر به آن توجه شود، نیمی از مشکلات و عوارض دیابت حل خواهد شد.

همچنین این اصول برای مدیریت دیابت در سنین بالا حیاتی است، به عنوان مثال: اگر شما پدر یا مادر هستید، ممکن است به پسر یا دختر خود استقلال درونی برای مدیریت دیابت را بدهید. اگر شما فردی بالغ با بیماری دیابت هستید، می‌توانید با جشن گرفتن پیروزی‌های کوچک و پیشرفت تدریجی در طول زمان، تسلط خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، داشتن نتایج بهتر گلوکز خون به نسبت هفته پیش، A1c بهتر یا خوردن بیشتر میوه و سبزیجات مناسب نسبت به روزهای قبل و ...

مطلب مرتبط: توصیه های جدی و نکات ورزشی برای دیابتی

 

برای تشویق شدن در رسیدن به هدفتان، همیشه تمام افرادی را که در زندگی‌تان از مدیریت بهتر دیابت شما سودمند می‌شوند، را در ذهن داشته باشید.

راهکارهای انگیزشی برای دیابت - روانشناسی و دیابت

6.به خاطر بیاورید چقدر خوش شانس هستید

من زمان‌هایی که افسرده و ناراحتم، به خصوص از وقتی به دیابت مبتلا شده ام؛ به افرادی فکر می‌کنم که به اندازه من خوش شانس نیستند. مثلا درباره نقاطی از جهان فکر می‌کنم که دیابت نوع 1 در آن‌ها هنوز به معنای داشتن حالتی مرگبار است. یا به افرادی فکر می‌کنم که تشخیص دیابت نوع 2 برای آنها گذاشته شده است اما دسترسی مناسبی به درمان و پزشک و دارو ندارند و حتی گاه نمی‌دانند دقیقا بیماری که به آن مبتلا هستند، چیست. ( مقاله نقش افسردگی در دیابت و 5 عامل مرتبط با آن کمکتان خواهد کرد)

من چیزهای زیادی دارم که بابت آنها شکرگزار باشم: پزشکان خوب، حمایت بیمه‌ای، دسترسی به انسولین و داروها، دستگاه و نوار انجام آزمایش قند خون در خانه، امکانات ورزشی و تغذیه مناسب و البته دوستان و خانواده‌ای خوب که همیشه برای حمایت من حاضر هستند.

مطلب مرتبط: نقش خانواده در دیابت و تاثیر آنها بر خودمراقبتی بیمار

 

نتیجه گیری قسمت دوم

طبق گفته دکتر دیوید کندال ابزار و منابعی که برای کنترل و مدیریت دیابت برای شما فراهم است اصلا چیز کمی نیست. شما به همه ابزار لازم دسترسی دارید و امروز بهتر از هر زمان دیگری در تاریخ مراقبت های دیابتی برای شما فراهم است. سلامت روان بیماری دیابت باید هر روزه مورد بررسی و توجه پزشکان دیابتولوژیست قرار بگیرد تا بیماران با قندخون بالا بتوانند مانند افراد عادی بدون افسردگی و استرس به زندگی ادامه دهند.

منبع: diatribe.org

می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و دیابتوس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.ir


صحبت های مارک هیمن متخصص روانشناسی در دیابت
روانشناسی در دیابت و راهکارهای انگیزشی – قسمت اول
برای درمان باید چه کنم؟
چگونه در 4 قدم آرام شوید