دیابت نوع 1 چیست؟

دیابت نوع 1 چیست؟

دیابت نوع 1 و عوامل دربرگیرنده آن

دیابت نوع 1، یک نوع بیماری خودایمنی است. یعنی در آن بدن علیه خودش عمل می‌کند و زمانی بوجود می‌آید که دستگاه ایمنی بدن علیه سلول‌های موسوم به بتای لوزالمعده که تولیدکننده انسولین هستند وارد عمل شده و آنها را از کار می‌اندازد. بنابراین لوزالمعده، انسولین کمی تولید می کند یا اصلا نمی‌تواند انسولین تولید کند. خب مشخص است فردی که دیابت نوع یک دارد باید برای تمام عمر انسولین از خارج بدن دریافت کند. ناگفته نماند که بعدها به عنوان دیابت نوجوان یا دیابت وابسته به انسولین شناخته شد.(دیابت چیست را بخوانید و در مورد بیماری خود آگاه‌تر شوید)

انسولین هورمنی است که اجازه می‌دهد گلوکز به اندازه کافی برای ذخیره انرژی وارد سلول‌های بدن شود و انسان را توانمند سازد. عوامل مختلفی از جمله ژنتیک و بعضی ویروس ها ممکن است باعث بروز بیماری دیابت نوع 1 شود. اگرچه دیابت یک معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می‌شود اما در برخی موارد نیز بزرگسالان را هدف قرار می‌دهد. با وجود تحقیقات فعالانه در این زمینه، نوع 1 دیابت درمان قطعی ندارد و فقط با دارو، کنترل و انسولین و رژیم غذایی به ویژه سبک زندگی سالم می‌توان از عوارض سخت و طاقت فرسای آن جلوگیری کرد.

 

علائم دیابت تایپ 1 چیست؟

علائم و نشانه‌های بیماری قند خون تایپ 1، ممکن است ناگهانی ظاهر شوند، که شامل موارد زیر است:

دیابت نوع یک و عوارض دیابت

دلیل به وجود آمدن دیابت 1

علت اصلی پدید آمدن دیابت هنوز ناشناخته است. ظاهرا سیستم ایمنی بدن که با باکتری‌ها و ویروس‌های مضر مبارزه می‌کند، اشتباهی سلول‌های انسولین در پانکراس را از بین می‌برد. سایر علل‌ها عبارتند از:

 

چه کسانی در معرض بیماری دیابت نوع 1 هستند؟

مطلب مرتبط: علامت‌های دیابت نوع یک از زبان کودکان

 

عوارض و علائم دیابت نوع 1

عوارض دیابت نوع 1 کدامند؟

در نهایت اگر این عارضه مزمن کنترل نشود؛ عوارض فعال یا غیرفعال، زندگی شما را تهدید می‌کند:

1.یکی از سخت‌ترین عوارض‌های دیابت، تحت تاثیر قرار گرفتن قلب و عروق خونی است. دیابت به طرز چشمگیری خطر ابتلا به انواع مشکلات قلبی و عروق را افزایش می‌دهد.

 

2.مشکلات پا و زخم‌های دیابتی دیگر مساله مهم در دیابت است. اگر آن را جدی نگیرید و به پا و انگشتتان توجه نکنید؛ به نوروپاتی دیابتی مبتلا می شوید و درد، سوزش، بی حسی و زخم‌های عمیق و چرکی را باید تحمل کنید. (در نهایت، غلظت قند خون باعث از دست دادن اندام‌های شما می‌شود).

 

3.کلیه‌ها شامل میلیون‌ها کلاستر خونی کوچک هستند که از خون شما فیلتر می‌شوند. دیابت مدیریت نشده می‌تواند به این سیستم فیلترینگ آسیب برساند و منجر به نارسایی کلیوی یا بیماری‌های برگشت‌ناپذیر کلیه‌ای شود. (مقاله اثر دیابت بر کلیه، مسئله ای خطرناک در بیماران دیابتی اطلاعات بیشتری در زمینه کلیه ها دارد)

 

4.چشم دیابتی نیز دیگر عوارض رایج دیابت است که به عروق خونی شبکیه چشم آسیب رسانده و منجر به رتینوپاتی دیابتی می‌شود. در این عوارض دید شما تیره و تار شده یا وجود آب مروارید گلوکوم را افزایش می‌دهد.

 

5.پوست و دهان هم جزء اهداف بیماری قند خون بالاست. افراد دیابتی بیشتر در معرض عفونت‌های پوست و دهان هستند. همچنین بیماری لثه دیابت و خشکی دهان شما را اذیت خواهد کرد.

 

6.اگر دیابت بارداری دارید، سطح قند خون بالا سلامتی شما و نوزادتان را تهدید کرده و خطرهایی مانند سقط جنین، نقایص یا ناباروری نمایان می‌شود.  در مادران دیابتی کتواسیدوز دیابتی، مشکلات چشم‌های دیابتی، فشار خون بالا ناشی از حاملگی و پره اکلامپسی بیشتر است.

بنابراین به محض فهمیدن بیماری دیابت نوع 1 یا نوع 2 سریعا اقدام به درمان یا پیشگیری کنید تا این دسته عوارض ناخوشایند به سراغتان نیاید.

 

نوع یک دیابت

پیشگیری از بیماری دیابت

ناراحت کننده است که بگوییم هیچ راه پیشگیری برای دیابت نوع یک وجود ندارد. اما با داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش و تحرک، سبک زندگی پر از فعالیت‌های انگیزشی و توجه به مسائل روانشناسی و دیابت می‌توانید، از بروز تمام عوارض جلوگیری کنید و حتی آنها را از بین ببرید.

ویدیو جذاب دکتر کلباسی در مورد دیابت و روش های پیشگیری و درمان را ببینید.

 

همراه با دیابتوس

ما در کلینیک دیابتوس پزشک و مشاوران حرفه‌ای در زمینه تغذیه، سبک سالم زندگی و روانشناسی داریم که بهترین راهکارهای مختص به نوع بیماری شما را در اختیارتان قرار می دهند. اگر مایل هستید می‌توانید فقط با گرفتن یک شماره با ما در تماس باشید و به صورت آنلاین از ما کمک بخواهید.

می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و دیابتوس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


پاسخ به سؤالات معمول دیابتی‌ها
مادران شیرده دیابتی
دیابت در کودکان و توصیف علائم دیابت
تجربه‌های تان را بگویید اما توصیه درمانی نکنید