6 راهکار برای انگیزه و خودمراقبتی در دیابت

6 راهکار برای انگیزه و خودمراقبتی در دیابت

خودمراقبتی در دیابت برای ادامه روند بهبودی

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین سوالاتی که برای بیماران دیابتی خصوصا کسانی که موفق شده‌اند قند خونشان را تحت کنترل قرار دهند، این است که تا چه زمانی و تا کجا باید به خودمراقبتی در دیابت ادامه دهند و انگیزه کافی را کسب کنند. برای پاسخ به این سوال بد نیست ابتدا راجع به دیابت چیست و ماهیت این بیماری بیشتر بدانیم و بعد به راهکارهایی بپردازیم. 

دیابتوس در ادامه این مسیر کمکتان خواهد کرد.

توصیه های لازم برای مراقبت از خود در دیابت

دوستان عزیز دیابت یک بیماری پیش رونده است و باید دقت کرد که این بیماری از لحظه تشخیصی تا پایان عمر همراه ما خواهد بود. اگر شما جز آن دسته از عزیزانی هستید که توانسته‌اید با به کارگیری توصیه‌های لازم دیابت و خودمراقبتی دیابت را کنترل کنید از این  پس باید به خاطر داشته باشید که عمل کردن به این توصیه‌ها باید به بخشی از زندگی روزمره شما تبدیل شوند و به همین دلیل هست که شعار ما برای کنترل دیابت "داشتن سبک زندگی سالم" است.

چون این فرآیند یک مسیر کوتاه مدت نیست بلکه یک مسیر مادام‌العمر است. حال برای اینکه بتوانیم انگیزه و انرژی خود را همیشه در طول این مسیر حفظ کنیم و زود از پا در نیاییم چند راهکار را با هم بررسی می‌کنیم.

خودمراقبتی و دیابت

1.ترغیب کردن بیماران دیابتی به خودمراقبتی

به جای اینکه از ایجاد آسیب‌های ناشی از وخیم شدن دیابت اجتناب کنید، به مزایای خود مراقبتی بیماری دیابت فکر کنید. اکثر دیابتی‌ها برای اینکه اختلالی در بینایی، سیستم قلب و عروق، عضلات و سایر اندامهایشان پیش نیاید سعی می‌کنند توصیه‌های پزشکشان را رعایت کنند. اما توصیه ما به شما این است که به جای دوری از چیزهای منفی به سمت چیزهای مثبت بروید. از این به بعد برای ترغیب کردن خودتان به رعایت رژیم غذایی دیابتی یا انجام فعالیت ورزشی، به این فکر کنید که اگر قند خونتان را کنترل کنید چقدر حال بهتری خواهید داشت: اندام خوبی پیدا می‌کنید، احساس خستگی و بی حالی کمتری خواهید داشت و وقت بیشتری را می‌توانید از زندگیتان لذت ببرید.

ویدیو دیابت و روش های پیشگیری و درمان دکتر کلباسی را از دست ندهید

2.راه حل های کارآمد جهت خود درمانی دیابتی ها

به یاد داشته باشید اعداد مربوط به قند خون صرفا جهت اطلاع هستند و شاخص خوب و بد بودن عملکرد شما نیستند: هر گاه قند خون خود را اندازه می‌گیرید و عدد آن باب میل شما نیست به جای سرزنش کردن خود و اظهار ناتوانی نسبت به درمان دیابتتان، به راه‌ حل‌های کارآمد و مفید بیندیشید. به خاطر داشته باشید در هنگام اندازه گیری قند خون اگر عدد مناسبی به دست آمد خودتان را تشویق کنید و آن را ناشی از عملکرد خود بدانید اما اگر عدد مناسبی حاصل نشد دیابت را سرزنش کنید و بیشتر تلاش کنید با آن مبارزه کنید.

خودمراقبتی بیماران دیابتی.jpeg

3.نقش خانواده در درمان دیابت

به افرادی در زندگیتان فکر کنید که می‌توانند شما را در این مسیر همراهی کنند: از افراد خانواده، دوستان و آشنایانی نزدیکتان بخواهید که در جشن گرفتن موفقیت‌ها، ورزش کردن، پخت غذاهای سالم و مراجعه به پزشک همراه شما باشند و کمک گرفتن از دیگران را ناشی از نقص و ضعف ندانید. هرگز از نقش خانواده در دیابت و تاثیر آنها بر خودمراقبتی بیمار غافل نشوید.

خوددرمانی بیماران دیابتی

ناامیدی برای درمان و خودمراقبتی بیماران مبتلا به دیابت

تا به حال برای شما پیش آمده که بعد از اندازه گیری قند خون یا در طی رعایت رژیم غذایی یا ورزش کردن جملات منفی را بگویید و از کل فرآیند درمان ناامید بشوید؟ تا به حال احساس ناتوانی و درماندگی در برابر دیابت کرده‌اید؟

تمام این احساسات و هیجانات نه تنها در میان دیابتی‌ها بلکه در میان تمام افرادی که برای انجام کاری تلاش می‌کنند طبیعی و شایع است. تلاش برای غلبه بر چیزی که قابل لمس و دیدن نیست حتی این مبارزه را طاقت فرساتر و چالش برانگیزتر می‌کند.

سعی کردن به مدت 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته بدون وقفه و تعطیلی، تمرکز تمام مدت روی رژیم غذایی و استمرار فعالیت ورزشی مثل پیاده روی، مراجعه منظم به پزشک و اندازه گیری مداوم قند خون چشم انداز این مسیر را بسیار پر فراز و نشیب می‌کند. اما نگران نباشید ما در کنار شما و همراه شما هستیم و در ادامه راهکارهای بیشتری را برای قوی نگه داشتن و خودمراقبتی برای دیابت معرفی می‌کنیم.

خودمراقبتی و خوددرمانی دیابت

4.ایجاد نشانه ها برای وضعیت خودمراقبتی بیماران دیابتی

خودتان را به انجام تکلیفی در جهت مدیریت دیابت متعهد کنید و آن را به همه اعلام کنید. بدون شک انتخاب چالشی برای مدیریت قند خون و انجام دادن و به اشتراک گذاشتن آن به شما احساس فوق العاده‌ای خواهد داد مثلا انتخاب کنید یک رژیم غذایی 30 روزه داشته باشید یا هر روز قبل از صبحانه 20 دقیقه ورزش کنید و این تصمیم را با همه به اشتراک بگذارید و حتی از نزدیکانتان هم بخواهید با شما همراه شوند.

تصمیم خود را روی کاغذی بنویسید و به آینه اتاقتان بچسبانید یا در تقویمتان هر روز علامت بزنید. نتایج تحقیقات روانشناسی در دیابت نشان می‌دهند که مغز انسان از "اصل تداوم" تبعیت می‌کند. یعنی شما وقتی تصمیمی می‌گیرید و آن را به همه اعلام می‌کنید و نشانه‌های آن در اطراف شما همیشه وجود دارد، فشارهای محیطی شما را ترغیب به تداوم در آن تصمیم می‌نماید و باعث می‌شود شما بتوانید به تعهد خود پایبند باشید.

ویدیو دکتر رضایی در زمینه انگیزه و نقش روانشناسی در دیابت به شما کمک زیادی خواهد کرد

 

بیماری دیابت و خودمراقبتی

5.ایجاد انگیزه درونی

برای شروع خودمراقبتی در دیابت، یک تقویت کننده درونی در نظر بگیرید. نکته طلایی در مورد پاداش و تنبیه و اثر آن در انجام یک تصمیم این است که همیشه پاداش‌ها و انگیزه‌های درونی بسیار اثر گذارتر و مفیدتر از پاداش‌های بیرونی هستند. بنابراین علاوه بر ایجاد فشارهای محیطی برای خود تقویت کننده ‌ها و انگیزه‌های درونی هم انتخاب کنید مثل احساس تسلط به بدنتان و سلامتتان، احساس رشد و پیشرفت در فرایند درمان و …

دکتر خسروشاهی در مورد نقش آموزش در کنترل دیابت چه می گوید؟

6.گفتن جملات مثبت و دیدگاه مثبت در مورد بیماری دیابت

بد نیست بدانید ابزار و روش‌های درمانی و پزشکی برای تحت کنترل درآوردن دیابت در حال حاضر در بهترین و با کیفیت ترین شکل ممکن خود هستند و شما به اندازه کافی خوش شانس بوده‌اید که دیابت شما تشخیص داده شده، توانایی استفاده از امکانات پزشکی را داشته و می‌توانید از تمام آموزش‌های لازم جهت خودمراقبتی و درمان دیابت استفاده کنید.

خودمراقبتی دیابت نوع 2

نتیجه گیری

این  6 راهکار کمک خواهد کرد تا سالیان متمادی،  قدرت و انگیزه تغییر سبک زندگی و مبارزه با دیابت در شما زنده باشد و سرعت و قدرت درونی  در تمام طول مسیر یکسان و بالا نگه داشته و فشار چالش‌های ناشی از دیابت کاهش یابد.

اگر این مطلب به شما کمک کرده و سوال دیگری دارید؛ در راه های ارتباطی زیر با ما درمیان بگذارید. تمام تلاش ما این است که شما را در مسیر بهبودی بیماری تان همراهی کنیم و با شما قدم برداریم.

می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و دیابتوس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

شماره تلفن مشاوران دیابتوس: 26740114 - 021

کانال تلگرام: dyabetus

اینستاگرام: dyabetus.clinic

 


10 تکنیک آسان آرام سازی ذهن
6 راهکار برای داشتن سبک زندگی سالم
روانشناسی در دیابت و راهکارهای انگیزشی – قسمت اول
دیابت و خانواده | راهکارهای انگیزشی برای خانواده دیابتی